Zlatý zázrak z prírody – máte ho doma?
Olivovníkový sad
Žiť v Taliansku a byť hrdou vlastníčkou olivovníkového sadu… hmmm… lákavá predstava. Podarilo sa to už niekoľkým Slovákom, to znamená, že to nie je úplne „márne“. Ako hovorí Pablo Coelho: „Keď niečo skutočne chceš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol…“ Čo teda znamená vlastniť olivovníkový sad?
Východ slnka a sad plný olivovníkov, ich konáre a listy zaliate ranným slnkom, pokojná atmosféra, výnimočné miesto, skvelý pocit. Ale aj ťažká práca spojená so zberom a spracovaním úrody.
Olivovník
Olivovníkov je viac ako 40 druhov. Najznámejší druh je oliva európska alebo staršie olivovník európsky (Olea europaea), vždy zelený strom pôvodom z Ázie. Väčšina olivovníkov je zvláštne pokrútená a deformovaná. Prapodivné tvary sú asi hlavne dôsledkom silných vetrov a tiež kamenitým podložím, s ktorým sa korene stromov stretávajú. Sú to teplomilné dreviny a nie je možné ich pestovať v našich podmienkach.
Olivový olej
Jeho plody, olivy, sa používajú ako ovocie. Rodiť začína asi po siedmich rokoch po vysadení. Prvé kvalitné plody sa dajú zberať najskôr po 10 rokoch. Okolo dvadsiateho roku poskytuje olivovník bohatú úrodu. Po 150 rokoch úroda olív klesá. Najstaršie stromy majú až 1000 a viac rokov. Dnes sa olivy pestujú hlavne v Stredomorí a v Kalifornii. Vyrába sa z nich veľmi kvalitný olivový olej a používajú sa v rôznych jedlách. Kvality olív a olivového oleja používali už starovekí Gréci. Olivový olej u nás ešte v nedávnej histórii nebol úplne bežný. Dnes je tomu už inak a udomácňuje sa v čoraz väčšom počte domácností. Vyrába sa lisovaním plodov olivovníka – olív. Používa sa na varenie, v lekárnictve, kozmetike (napr. výroba mydla) alebo ako palivo do olejovej lampy. Najväčším producentom olivového oleja je Španielsko, hneď potom Taliansko a Grécko. Spolu vyrobia 75 % svetovej produkcie. Panenské oleje sú lisované za studena pri teplote do 50 °C a vo všeobecnosti poznáme toto delenie:
- Najkvalitnejší je Extra panenský olivový olej (Extra virgin, Extra vergine) – skratka EPOO. Je lisovaný za studena a vhodný na studenú kuchyňu. Uchováva si všetky plnohodnotné živiny. Špičkové oleje sa lisujú bez kôstok a sú označované ako „Denocciolato“.
- Ďalej to je panenský olej (Virgin, Vergine), lisovaný za studena, strednej kvality, vhodný na použitie studené aj teplé.
- A nakoniec obyčajný olivový olej, spracovaný chemicky.
Olivový olej obsahuje napríklad tieto látky: tuk, železo, vápnik, draslík, sodík, omega 3 a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny, vitamín E a vitamín K a má pozitívne účinky na ľudský organizmus. Znižuje vysoký cholesterol – olivový olej je tuk, ale jeho pomer omega 3 a 6 mastných kyselín dokáže eliminovať “zlý” cholesterol z Vášho organizmu, je dôležitou prevenciou kardiovaskulárnych ochorení a pred rakovinou, posilňuje srdcový sval a cievy, zabezpečuje lesk a pevnosť vlasov, nechtov a pokožky – vitamín E a tuky zabezpečujú lepšiu pružnosť, hojenie a pevnosť, zlepšuje trávenie – dobré tuky v olivovom oleji podporujú trávenie na miesto toho, aby ho zaťažovali, zlepšuje pravidelnú stolicu – olivový olej je skoro samý tuk (ten dobrý) a tým dobre “premastí” črevá, čím zabezpečuje ľahšiu stolicu a má antibakteriálne a antiseptické účinky. Samozrejme, jeho konzumáciu netreba preháňať, pretože v tom prípade môže aj uškodiť.
Najväčšie olivovníkové sady som zatiaľ videla na juhu Talianska v Apúlii, ktorá je známa produkciou veľmi kvalitného olivového oleja. Nie každý si však našiel svoju cestu k olivám, olivovému oleju a ich zvláštnej horkastej chuti. Možno aj v tomto prípade je to tak ako pri whisky – na to, aby ti olivy chutili, musíš dostatočne vyzrieť a zmúdrieť ?.
Máte aspoň jednu fľaštičku tohto zlatého zázraku z prírody doma? U nás sa vždy nejaká nájde a používame tento olej pomerne často…. samozrejme, ako inak – dovezený z Talianska…
Mááám.. A snažím sa ho mať stále.. Používam ho do cestovín a aj šalátov a aj dnes bol súčasťou nášho obeda..
Ja som zvláštny konzument.. používam ho v tepelnej úprave a tam ho aj zjem. V salatoch ho používam pre rodinu a samotné olivy nezjem vôbec.. ??
Tak aspon v nejakej forme sa do teba dostane… 🙂 ja si davam rano na lacno 1 polievkovu lyzicu… vraj robi zazraky 🙂