Talianske hudobné hity a ich interpreti – No. 4 – Bella ciao

Talianske hudobné hity a ich interpreti – No. 4 – Bella ciao

“Raz ráno, keď som sa prebudil,
stretol som v mojej krajine nepriateľa.”

“Una mattina mi son alzato
e ho trovato l’invasor.”

Úryvok z mojej najobľúbenejšej talianskej piesne…. Trochu netypické – ale pieseň som si začala uvedomovať prvý krát, keď som ju počula od slovenskej “rádiovej” skupiny Škampi na Žaru. Skupina je zložená z pracovníkov rádia, ktorí súčasne pôsobia v profesionálnych slovenských kapelách a počas leta prerába známe piesne do letných verzií. A tak to bolo aj s piesňou “Bella ciao”. Slovenská verzia je naozaj letná a neskutočne chytľavá… ak ju nepoznáte, nájdite a pustite si ju a ak ju poznáte, pustite si ju aj tak…. urobí vám skvelú náladu 🙂 aspoň na mňa tak funguje.

Ale späť k talianskemu originálu. Hneď som totiž začala pátrať po tom, čo to je vlastne za pesničku, s takým pekným talianskym názvom… a aj som vypátrala. Tu to je:

Čo hovorí wikipedia?

Bella ciao je talianska partizánska pieseň, ktorá vznikla počas druhej svetovej vojny, okolo roku 1942. Text, ktorého autor je neznámy, ospevuje boj partizánov za slobodu a poukazuje na mŕtvych partizánov, ktorí sú považovaní za hrdinov. Pieseň je známa po celom svete ako hymna slobody, odporu a antifašistického hnutia.

Pieseň naspievalo veľa interpretov… Ale originál je jednoducho originál.

A potom som sa stretla s touto piesňou znova (asi mi je súdená 🙂 ) Úplne nečakane… Prekvapujúco… Pre mňa dokonca až šokujúco… Milujem Netflix a seriály na ňom… a dostala som úžasný tip na seriál La Casa De Papel (Money heist/Papierový dom). Ďakujem zaň Martinke z Talianska… mimochodom – úžasný seriál… a čo sa nestalo? Tipnite si, ktorá pieseň je hlavným hudobným motívom celého seriálu? Správne… uhádli ste… 🙂

Vypočujte si pieseň, myslím, že môže byť aktuálna v akejkoľvek dobe…. a ak budete mať chuť, určite si pozrite seriál La Casa De Papel… je skvelý. A kedy budete mať toľko času, ak nie teraz?

Budem rada, ak mi napíšete, ako sa vám páči.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *