Kde nájdete čarovné Liparské ostrovy a aké naj- prívlastky majú?

Kde nájdete čarovné Liparské ostrovy a aké naj- prívlastky majú?

Liparské ostrovy – môžete ich nájsť aj pod názvom Eolské ostrovy – sa nachádzajú severne nad Sicíliou, patria Taliansku a sú súostrovím 7 ostrovov, ktoré vznikli sopečnou činnosťou. Sú umiestnené v aktívnom sopečnom pásme medzi sopkou Etna na Sicílii a sopkou Vezuv v Neapolskom zálive.

Poznáte obsidián?

Ostrovy – zapísané do Svetového dedičstva UNESCO – Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Panarea, Alicudi a Filicudi sú tvorené hlavne strmými útesmi, pláží a hotelových komplexov tu nájdete veľmi málo. Podnebie je veľmi príjemné, vegetácia miestami bujná a krásne zelená, miestami má ráz mesačnej krajiny s prevahou čierneho piesku a kameňa s názvom obsidián. Obsidián je často nazývaný aj sopečné sklo a vzniká rýchlym tuhnutím lávy. V minulosti sa používal na ochranu pred zlými silami, dnes je dekoračnou súčasťou šperkov a svoje využitie má v kardiochirurgii ako ostrie skalpela, lebo je ostrejší a kvalitnejší ako oceľ.

Čo na to počasie?

Ostrovy nie sú príliš veľké, prejdete si ich v priebehu pár dní, pričom doprava medzi nimi je zabezpečovaná lodnou dopravou – trajektami alebo rýchlymi člnmi pre osobnú dopravu. Rovnakým spôsobom sa dostanete aj na ostrovy – trajekty a člny vyrážajú zo Sicílie hlavne z prístavu Milazzo, zriedkavejšie z mesta Palermo alebo Neapol. Počasie tu hrá dôležitú úlohu, pretože v prípade nevyhovujúceho počasia, lodná doprava mešká, prípadne môže byť odložená na druhý deň.

Vulcano – najjužnejší

Je prvým ostrovom a prístavom na ceste z Milazza. Pýši sa prívlastkom najjužnejší ostrov súostrovia. Počet obyvateľov je menej ako 1000 a ich hlavnou činnosťou je starostlivosť o turistov – turistický ruch. V minulosti bol pre ostrov významný príchod angličana Jamesa Stevensona v roku 1860. Postavil si tu vilu, venoval sa výsadbe vínnej révy, otvoril sírne bane a dokonca nechal postaviť cestu na druhú stranu ostrova. Vystrašili ho však veľké erupcie v roku 1888 a tak rozpredal majetok miestnym obyvateľom a na ostrov sa už nikdy nevrátil. Jeho vilu, Angličanov hrad, ako sa dnes nazýva, je možné nájsť v Porto di Levante. Turistov, ktorí sa neboja silného zápachu pokazených vajec, sem priťahuje hlavne sírne jazero s možnosťou kúpania sa a s prísľubom terapeutických vlastností.

Lipari – najväčší

Najväčší ostrov celého súostrovia a tiež hlavné mesto je Lipari. Pocet obyvateľov mimo hlavnú sezónu je okolo 12 tisíc, v hlavnej sezóne narastie až na 20 tisíc. Okrem hlavného mesta Lipari sú obyvatelia najviac koncentrovaní v jednej zo 4 dedín – Pianoconte, Quattropani, Acquacalda alebo Canneto.

Stromboli – najdramatickejší

Je najdramatickejším ostrovom súostrovia a vďaka neustálej sopečnej aktivite je prezývaný aj Maják stredomoria. Počet obyvateľov je nízky – je to okolo 300 obyvateľov – hlavne v dedinke Stromboli a Ginostra. Hlavné zameranie je na rybolov, pestovanie vínnej révy a turistický ruch. Severovýchodne od hlavného ostrova sa nachádza prekrásny neaktívny ostrovček Strombolicchio. Zážitok z výstupu na vrchol Stromboli vám prinesie môj ďalší príspevok.

Panarea – najluxusnejší

Najluxusnejší. Taký je ďalší ostrov v súostroví Lipari – Panarea. Počet trvalých obyvateľov je približne 300. V súčasnej dobe neprejavuje známky aktívnej sopečnej činnosti. Prečo najluxusnejší? Keď ho navštívite, pochopíte…

Salina – najvyšší

Na ostrove Salina žije okolo 4000 obyvateľov a pozostáva celkovo zo 6 sopiek. Najvyššia sopka v celom súostroví s názvom Monte Fossa delle Felci siaha do výšky 968 m. Ostrov Salina je krásne zelený a darí sa tam množstvu rastlinných druhov, najpopulárnejšie sú olivy, kapary a vínna réva. Najznámejším vínom, ktoré sa vyrába výlučne na ostrove Salina, je biele víno Malvasia – typické krásnou zlatou farbou a výraznou, delikátne sladkou chuťou.

Alicudi a Filicudi – najzápadnejšie

Dva ostrovy, dva najzápadnejšie, odľahlé a pokojné kúsky zeme. Najmenej obývané, vhodné pre toho, kto hľadá tiché a pokojné miesto. Sú zároveň najdivokejším a najmenej dotknutým miestom zo všetkých Liparských ostrovov. Voda je krištáľovo čistá, pláže sú výlučne skalnaté. Ideálne na romantickú večeru vo dvojici pri svetle sviečky…

Niektoré z Liparských ostrovov som navštívila osobne – nájdite si čas a prečítajte si moje zápisky z tejto dobrodružnej cesty, určite tam nájdete veľa zaujímavých, praktických a užitočných rád aj pre vás.

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope – Liparské ostrovy

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve na Stromboli alebo okolité ostrovy, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

E-itinerar Liparské ostrovy a výstup na Stromboli

Cestovateľský E-denník s mapou – časť Liparské ostrovy – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *