Befana, dobrá stará dáma s veľkým nosom

Befana, dobrá stará dáma s veľkým nosom

Počuli ste už o starej a milovanej čarodejnici, ktorá dobrým deťom nosí do ponožky sladkosti a ovocie a tým viac nezbedným hrudku uhlia, cibuľu alebo cesnak? Áno, trochu to pripomína náš predvianočný zvyk – Mikuláša, ktorý robí v podstate to isté, v Taliansku si však deti nachádzajú tieto darčeky ráno 6. januára. Befana je zvyčajne zobrazovaná ako čarodejnica s veľkým nosom a špicatou bradou jazdiaca na metle vo vzduchu s čiernym šálom a je pokrytá sadzami, pretože do detských domovov vstupuje komínom. Často sa usmieva a nesie vrecúško alebo kôš naplnený sladkosťami, ovocím (pomaranče, sušené figy, datle a arašidy) a darčekmi.

V mnohých chudobnejších častiach Talianska a najmä na vidieku na Sicílii sa namiesto uhlia dávala do pančuchy palica. Keďže je Befana považovaná za dobrú gazdinú, mnohí hovoria, že pred odchodom zametie podlahu. Pre niektorých zametanie znamenalo zbavenie sa problémov. Rodina dieťaťa zvyčajne nechá pre Befanu malý pohár vína a tanier s niekoľkými kúskami jedla, často regionálneho alebo miestneho.

Okolo Befany existuje viac legiend. Tá najznámejšia je kresťanská a hovorí, že Befanu niekoľko dní pred narodením Ježiška oslovili Traja králi. Pýtali sa na cestu, kde je Syn Boží, keďže videli jeho hviezdu na nebi, ale ona nevedela. Poskytla im prístrešok na noc, keďže bola považovaná za najlepšiu gazdinú v dedine, s najpríjemnejším domovom. Oni ju pozvali, aby sa k nim pripojila na ceste za malým Ježišom, ale ona odmietla s tým, že je príliš zaneprázdnená domácimi prácami. Neskôr Befana zmenila názor a pokúsila sa ich vyhľadať. Nepodarilo sa jej ich ale nájsť, a tak Befana dodnes hľadá malé bábätko. V predvečer Zjavenia Pána Befana prichádza do každého domu, kde je dieťa, a zanecháva mu darček. Hoci bola pri hľadaní neúspešná, stále necháva darčeky pre dobré malé deti, pretože Ježiška možno nájsť vo všetkých deťoch.

Krásne a pravdivé, však?

Príchod Befany, tejto starej milovanej dámy, ktorá nikdy nezabudne potešiť svoje úžasné deti, zároveň znamená koniec vianočných sviatkov. Kto vie, koľkí sa zamyslia, odkiaľ Befana vlastne pochádza…

Vedeli ste, že?

Táto tradícia, po taliansky „la festa della Befana“ je rozšírená medzi celým talianskym ľudom, pochádza však z Ríma a v priebehu storočí sa stala známou a praktizovanou zvyškom obyvateľstva. Mnoho ľudí verí, že názov Befana je odvodený od gréckeho slova epifania (čo v kresťanstve znamená Zjavenie Pána).

Veľa iných informácií – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Štýlová porcelánová šálka ako stvorená na taliansku kávu alebo kapučíno 🙂
Naše zápisníky
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Ďalšie pekné talianske vecičky, vrátane výhodných darčekových setov, nájdete na tomto odkaze – po kliknutí na obrázok:

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *