„Ctite najvznešenejšieho básnika“

„Ctite najvznešenejšieho básnika“

Keď mal 12 rokov, bol mu prisľúbený sobáš s Gemmou di Manetto Donati, dcérou Manetta Donatiho, člena mocnej rodiny Donati. Uzavretie manželstiev detí v tak ranom veku bolo v tom čase celkom bežné a zahŕňalo formálny obrad vrátane zmlúv podpísaných pred notárom. Počas manželstva mali pravdepodobne spolu štyri deti – Jacopa, Pietra, Giovanniho a Antoniu. Jeho skutočnou láskou však bola Beatrice Portinari. Bola spomenutá v niekoľkých jeho sonetoch a ovplyvnila jeho písanie. Gemmu nikdy nespomenul v žiadnej zo svojich básní. Keď Beatrice v roku 1290 zomrela, zlomilo mu to srdce…

O kom je reč?

Dante Alighieri, často označovaný jednoducho ako Dante.  Narodil sa vo Florencii niekedy okolo roku 1265 a zomrel 14. septembra 1321 v Ravenne, kde je aj pochovaný v Basilike di San Francesco. V roku 2021 sa slávilo 700-ročné výročie jeho smrti.

Bol to taliansky básnik, spisovateľ a filozof neskorého stredoveku. Jeho Božská komédia, pôvodne nazývaná Commedia, neskôr pokrstená ako La Divina Commedia – Božská komédia od Giovanniho Boccaccia, je všeobecne považovaná za jednu z najdôležitejších básní stredoveku a najväčšie literárne dielo v talianskom jazyku. Dante je známy tým, že zaviedol používanie ľudového jazyka v literatúre v čase, keď väčšina poézie bola písaná v latinčine, ktorá bola prístupná len najvzdelanejším čitateľom. Jeho použitie toskánskeho dialektu pomohlo vytvoriť moderný štandardizovaný taliansky jazyk. Jeho dielo vytvorilo precedens, ktorý neskôr nasledovali významní talianski spisovatelia ako Petrarca a Boccaccio. Dante bol významným zakladateľom literatúry v Taliansku. Jeho zobrazenia pekla, očistca a neba poskytli inšpiráciu pre ďalšie diela západného umenia a literatúry. Okrem toho sa mu pripisuje prvé použitie prepleteného trojriadkového rýmu, čiže terza rima (aba, bcb, cdc atď.). Je popisovaný ako „otec“ talianskeho jazyka a v Taliansku je často označovaný ako il Sommo Poeta („Najvyšší básnik“). Dante, Petrarca a Boccaccio sa tiež nazývajú tre corone („tri koruny“) talianskej literatúry.

V roku 1302 bol Dante doživotne vyhnaný z Florencie. V exile Dante veľa cestoval. Počas svojich ciest napísal niekoľko diel. Žil niekoľko rokov v Bologni, neskôr bol nútený presťahovať sa do Padovy. Ďalšie roky jeho života sú takmer nezdokumentované.

Božskú komédiu (epická trojdielna báseň) začal písať v roku 1308 a dokončil ju v roku 1320. Do Ravenny ho pozval v roku 1318 princ Guido Novello de Polenta, keď sa dozvedel, že ho už nikdy nepustia späť do Florencie. Tam v roku 1320 dokončil záverečnú tretinu Božskej komédie – Paradiso. Dante zomrel na spiatočnej ceste z Benátok do Ravenny v roku 1321 vo veku 56 rokov. Verilo sa, že sa v Benátkach nakazil maláriou.

Florencia nakoniec Danteho vyhnanstvo ľutovala a mesto opakovane žiadalo o vrátenie jeho pozostatkov a v roku 1829 mu tam postavili hrobku v bazilike Santa Croce. Táto hrobka je odvtedy prázdna a Danteho telo zostalo v Ravenne. Na prednej strane jeho hrobky vo Florencii je nápis „Onorate l’altissimo poeta“, čo v preklade znamená „Ctite najvznešenejšieho básnika“.

Božská komédia

Je rozdelená na tri časti: Inferno, Purgatorio a Paradiso. Rozpráva o stave duše po smrti a predstavuje obraz božskej spravodlivosti ako náležitý trest alebo odmena. Opisuje Danteho cesty peklom, očistcom a rajom alebo nebom. Dante vychádza zo stredovekej rímskokatolíckej teológie a filozofie. V básni pútnika Danteho sprevádzajú traja sprievodcovia: Virgil (ktorý predstavuje ľudský rozum a vedie ho po celom Pekle a väčšinu cesty Purgatoria), Beatrice (ktorá predstavuje Božie zjavenie, teológiu, vieru a milosť a vedie Danteho na konci Purgatoria a po väčšinu Paradisa) a svätý Bernard z Clairvaux (ktorý predstavuje mysticizmus a oddanosť Márii Matke, ktorá ho vedie v záverečných spevoch).

Inferno

V roku 2007 bola v rámci spoločného projektu vykonaná rekonštrukcia Danteho tváre. V roku 2008 sa magistrát Florencie oficiálne ospravedlnil za vyhostenie Danteho pred 700 rokmi.

Veľa iných informácií – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše zápisníky
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *