TOP 10 faktov o čarovnom Taliansku – časť 1.

TOP 10 faktov o čarovnom Taliansku – časť 1.

Prečo práve Taliansko?

Na začiatok to najpodstatnejšie – je dostupné pre každého z nás – nemusíme za ním letieť cez polovicu zemegule, nemusíme “vykradnúť banku” – čo je pre väčšinu z nás dôležité…. Taliansko je moja vášeň…. krajina aj ľudia….. Ponúka širokú škálu cestovateľského vyžitia…. od Álp a lyžovania po morské pobrežie, kulinárske vyžitie … od zdravej a pestrej stravy po vynikajúce dezerty sprevádzané tou najlepšou kávičkou…. historiu a kultúrne vyžitie… od Kolosea po Španielske schody s módnymi prehliadkami svetoznámych módnych návrhárov….. ale poďme pekne jedno za druhým.

10 základných a zaujímavých faktov o Taliansku (rozdelených do 2 samostatných článkov):

#1 Oficiálny názov je Talianska republika (Repubblica Italiana). Počet obyvateľov je viac ako 60 miliónov. Prezident je volený na 7 rokov a štát je členený na 20 samostatných krajov. Úradným jazykom je taliančina, v niektorých častiach Talianska sa dá dohovoriť ale aj angličtinou, nemčinou alebo francúzštinou. Hlavné mesto je Rím (Roma). Počet obyvateľov je skoro 3 milióny.

#2 Nachádza sa na Apeninskom polostrove a okrem pevniny k nemu patria ostrovy Sicília, Sardínia, Elba, Capri, Tremiti a Ischia a má niekoľko činných sopiek – napríklad Etna, Stromboli a Vezuv. Na hranici Talianska s Francúzskom sa nachádza najvyšší vrch Európy a 11. najvyšší vrch sveta – Mont Blanc alebo Monte Bianco – v preklade Biely vrch, s nadmorskou výškou 4808 m.n.m. Taliansko sa pýši tiež najväčším počtom pláží, vzhľadom na dĺžku pobrežia, ktorá je takmer 7500 km. Status Modrej vlajky, ktorý hovorí o čistote vody a pobrežia, má až okolo 250 talianskych pláží. A talianske malebné jazerá – krajšie len ťažko nájdete…

#3 Svetoznáme talianske značky sú hlavne Fiat, Alfa Romeo, Ferrari (automobily), Vespa, Piaggio , Aprilia (motocykle), DeLonghi, Bialetti (kávovary), svetové hlavné mesto módy Miláno s módnymi značkami ako Giorgio Armani, Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana, Prada, Missoni, Cavalli, ale aj značky cenovo prijatelnejšie ako United Colors of Benetton, Laura Biagiotti, Burberry, Gaudi, Diesel, všetko talianske značky dámskeho aj pánskeho oblečenia, ktoré majú väčšinou dlhú tradíciu a vďaka tomu sa stali legendárnymi. Najlepšie výrobné postupy, originálny dizajn a nezanedbateľná kvalita robí z talianskych módnych odevov svetovú špičku. A tento zoznam je samozrejme oveľa dlhší.

#4 Životná filozofia Talianov: „dolce far niente a „la dolce vita“, ich prístup k životu ako aj priateľská atmosféra, nepoznajú pojem „osobný priestor“ a hneď pri privítaní majú zaužívané bozky na obe líca, povestní tým, že sú to ľudia, ktorí používajú ako jeden z hlavných komunikačných prostriedkov gestá a dotyky, až máte pocit, že ste stretli tých najmilších ľudí vo svojom živote. Reálne dodržiavanie relaxu a dlhej obednej prestávky, ktorú Taliani využívajú viac na vychutnanie si jedla ako na spánok, pozor na obchody zatvorené počas dlhej obednej pauzy, ktorá často trvá niekoľko hodín.

#5 Úzke uličky plné atmosféry a histórie, nádherné pláže s nezameniteľnou vôňou mora, bielym pieskom alebo strmými útesmi a priezračnou vodou, skvelá káva a cappuccino, chutné jedlo – tradičná a známa pizza a cestoviny, ale aj špeciality jednotlivých regiónov, polenta, krémové a jemné rizoto, šalát Caprese, chutné a rôznorodé syry (Mozzarella, Mascarpone, Ricotta a iné) a nezabudnuteľné dezerty ako tiramisu, cannoli, zmrzlina (gelato) alebo nápoje od Limoncella cez Aperol Spritz, Hugo a Prosecco az po úžasné vína s plnou chuťou….

Ďalšie zaujímavé a pútavé dôvody a fakty o Taliansku nájdete v ďalšom článku, ktorý uverejním čo nevidieť. Ak o ne nechcete prísť, stačí sa zaregistrovať na odber noviniek a zabezpečiť si tak všetky budúce nové články.4 thoughts on “TOP 10 faktov o čarovnom Taliansku – časť 1.”

 • Chcem Ti zablahoželať ku krásnemu blogu u a hlavne, ku krásnemu dvojfarebnému srdiečku, ktoré to všetko vystihuje..
  Kde je srdce, tam je energia, šťastie, láska…
  Prajem Ti aby sa Ti s láskou písalo…a nám s láskou čítalo…/hmm… my nečítame…my objavujeme/

  • Aďka, moc ďakujem, Taliansko je moja vášeň a preto aj to srdce v talianskych farbách. Verím, že môj blog trochu tej talianskej vášne prinesie aj tebe a nielen tebe ? tak vela chuti do čítania??

 • Jeeej, veľmi sa teším, že som sa sem dostala. Neskôr, ale predsa…od rána hlcem článok za článkom. Úžasné ?❤
  Pri čítaní mám “dolce far niente “

  • Benvenuto 🙂 teším sa, že sa tešíte 🙂 Želám príjemné a sladké “ničnerobenie” pri surfovaní na mojom blogu 🙂 plnom zaujímavostí o Taliansku. BuBa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *