Inšpirujúci spôsob života Talianov…

Inšpirujúci spôsob života Talianov…

Dolce far niente – sladké nič nerobenie….. Mám to rada, uvarím si kávičku a sadnem si do svojho kresla „ušiaka“ s knihou v ruke…. ponorím sa do deja a neriešim, čo som dnes nestihla v práci, čo by som mala ešte urobiť doma, komu treba zavolať, čo ešte zariadiť…. Aj keď na chvíľu, ale hodnota tej chvíle je veľmi vysoká, pretože tá chvíľa dokáže zregenerovať dušu a telo….

Určite poznáte film „Jesť, modliť sa a milovať“, kde hlavnú úlohu hrá Julia Roberts. A tam práve je scéna, kde jej Taliani vysvetľujú, čo s tým a ako na to……tá prvá talianska tretina filmu a práve časť venovaná dolce far niente je moja obľúbená… A pozor – táto talianska fráza neznamená to, že človek je lenivý…. preto, prosím hlavne žiadne výčitky svedomia…

Učím sa to postupne, vypnúť a nestresovať sa, že izby nie sú na 100% upratané, že podlahy sa nelesknú čistotou, že treba syna vyskúšať z nemčiny…

Kniha, káva, prípadne pohár dobrého vína, malá pochúťka….. v zime v kresle za oknom s pohľadom na padajúce snehové vločky alebo dážď, v lete na terase v drevenej hojdačke, hlavne vypnutý televízor, bez mobilu alebo tabletu v ruke. Domáci miláčik driemajúci pri mojich nohách.

Aj keď robiť nič nie je vždy také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Zastaviť chod myšlienok, uvoľniť sa a nemyslieť na problémy bežného dňa a necítiť pri tom vnútorné napätie a vinu – to nedokáže každý. Preto je dôležité nájsť vnútornú rovnováhu a radšej vyraziť na prechádzku do prírody, z ktorej sa dá čerpať takmer neobmedzené množstvo pozitívnej energie. Alebo si spoločne uvariť niečo nové, jednoduché a vychutnať si to vo dvojici, byť kreatívny a vytvoriť niečo nové, započúvať sa do obľúbenej hudby… jednoducho žiť prítomnosťou, pretože ten správny čas je vždy práve teraz…

Nečakajme na letnú dovolenku, zažívajme sladké ničnerobenie denne, znížime tým stres v našich životoch a zlepšíme si tým kvalitu našich dní.

A toto Taliani dokážu, spomaliť, zastaviť sa, sústrediť sa na seba a na svojich blízkych, či je to človek jeden, ten najbližší, alebo skupina priateľov pri pohári dobrého vína bez mobilu v ruke kontrolujúc svoj facebook alebo nové e-maily a bez pohľadu upriameného na večerné správy v televízii.

Dokážete to aj vy? Ak áno, pochváľte sa, ako to robíte a je to pre vás jednoduché a prirodzené, alebo naopak – je to cesta náročná a nie až tak jednoduchá? Čo viete urobiť preto, aby ste začali so sladkým ničnerobením práve dnes?3 thoughts on “Inšpirujúci spôsob života Talianov…”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *