Sicílske národné jedlo – arancini z ryže

Sicílske národné jedlo – arancini z ryže

Prvý krát som sa s nimi stretla na Sicílii a hneď ma očarili svojou chutnosťou a zároveň jednoduchosťou. Okrem Sicílie ich nájdete pre ich obľúbenosť aj v iných častiach Talianska. Podobajú sa na malé pomaranče, preto ten názov, existuje však aj variant v tvare kužeľa, typický pre východnú časť Sicílie, ktorý má evokovať tvar sopky Etna. Ich príprava a vyhotovenie sú totožné. Sú tradičným jedlom na deň svätej Lucie (13. december), kedy by veriaci nemali jesť múčne jedlá. Pôvod tohto jedla siaha až do doby arabskej nadvlády nad ostrovom Sicília. Dnes arancini nájdeme takmer všade v Taliansku, kde sa stretneme s tzv. finger food, teda jedlom, ktoré dokážeme jesť bez príboru holými rukami. Ich príprava je jednoduchá, najdôležitejšie je to, aby ryža bola správne pripravená – tak, aby bolo jednoduché sformovať guľky.

Recept

Chcete si doma vyskúšať recept na toto jednoduché, ale veľmi chutné jedlo? Stačí, ak si recept zadarmo dáte poslať priamo do svojej mailovej schránky a môžete sa pustiť do jeho prípravy. Namiesto varenia ryže môžete použiť aj nedojedené rizoto z predošlého dňa. Plnky použité na arancini môžu byť samozrejme rôzne. Najčastejšia je mäsové ragú, môžeme nájsť aj arancini plnené kúskom masla alebo bešamelom. Časté sú aj plnky hubové, baklažánové alebo pistáciové. Je to na vašej chuti a na vašej fantázii.

E-kniha

Veľa ďalších talianskych receptov nájdete aj v E-knihe na mojom blogu www.talianskosrdcom.sk… Stačí, ak sa prihlásite na odber najnovšieho článku priamo do vašej schránky a obratom obdržíte link na stiahnutie e-knihy plnej famóznych fotografií a receptov na talianske jedlá a nápoje. E-knihu (je vo formáte PDF) vám prinášam zadarmo, pretože láska (aj tá k Taliansku) ide predsa cez žalúdok… Vychutnajte si kúsok Talianska priamo zo svojich domovov :-).

E-knihu vo formáte PDF dostanete zadarmo – stačí, ak si prihlásite odber najnovších článkov z www.talianskosrdcom.sk priamo do svojej schránky.

Milujete Sicíliu alebo poznáte niekoho, komu je Sicília drahá? Potešte seba alebo niekoho blízkeho malým darčekom zo , ktorý aspoň kúsok Sicílie dokáže preniesť aj do vašich domovov. Mapku Talianska so zvýraznenou Sicíliou si môžete objednať tu na našom e-shope. Dúfame, že poteší…2 thoughts on “Sicílske národné jedlo – arancini z ryže”

  • tak toto som prvý krát jedla s tebou vo Verone. Nikdy som to predtým nejedla a bola som prekvapená
    aké je to chutné a čo ma prekvapilo, veľmi sýte ☺..Super..

    • 🙂 arancini je možné zohnať v celom Taliansku, aj keď je to typicky južanské jedlo… a to preto, lebo je chutné a obľúbené… som rada, že ti chutilo, niekedy sa dohodneme a urobím ti ho aj u nás 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *