Prekrásna príroda – Dolomity – jazero Misurina – časť 1.

Prekrásna príroda – Dolomity – jazero Misurina – časť 1.

Talianske Dolomity a jazero Misurina. Veľa sme o tomto čarovnom mieste už počuli, ale vidieť a zažiť to na vlastnej koži musí byť silný zážitok – a to aj pre milovníkov južného Talianska, ako sme my. Preto sa vydajme spolu na cestu na sever Talianska za horami.

Dejisko zimných olympijských hier – Dolomity a jazero Misurina

Našim prvým cieľom a zároveň našou základňou, kde budeme bývať a vyrážať na denné výlety v horskej oblasti Dolomity je jazero Misurina. Na jeho brehu sa nachádza lanovka Col de Varda. A predstavte si – stanica lanovky umiestnili nad jazero v nadmorskej výške 2106 m. Ako príjené spestrenie tu môžete ochutnať typickú kuchyňu alebo prespať, pokiaľ ste milovníkom lyžovania alebo skialpinizmu.

Jazero Misurina

Múzeum prvej svetovej vojny

Určite spomenieme historické open air múzeum prvej svetovej vojny. Tu môžete stráviť jednu hodinu, pokiaľ nie ste hlboko zapálený pre túto problematiku, ale naopak tu môžete byť pol dňa a absolvovať prehliadku všetkých zákutí, ktoré múzeum ponúka. Keď prechádzate týmto open air múzeom, živo si predstavíte všetky tie problémy a ťažkosti, ktorými museli prechádzať tí chlapci, často 18- roční… Z parkoviska pri jazere sa môžete vyviezť hore do múzea kyvadlovou dopravou džípmi za poplatok 12,- eur, čo je naozaj prístupná cena. V múzeu nájdete zákopy a úkryty v perfektnom stave. Múzeum sa tiahne po vrcholkoch Monte Piana a Piano a na týchto miestach za 14 rokov zahynulo viac ako 14 tisíc vojakov talianskej a rakúskej národnosti. Viac ako smutné…

Úcta, posvätnosť, česť, smútok, úzkosť, obdiv, hrdinstvo…

To sú len niektoré z pocitov, ktoré sa vás dotknú počas prehliadky múzea… Môžete si pozrieť talianske aj rakúske bojové línie, všetko závisí od času, ktorý máte k dispozícii. Všetko sa to odohráva medzi veľkolepými, dych berúcimi a sugestívnymi horskými panorámami a 360 stupňovým výhľadom dookola. Čo dodať na záver – jedná sa o smutnú časť talianskej histórie, ktorá stojí za prehliadku a zamyslenie sa nad prítomnosťou.

Lago di Misurina a zimné olympijské hry v roku 1956

Jazero Misurina je spojené so zimnými olympijskými hrami v roku 1956, ktoré sídlili v neďalekej Cortine. Misurina bola miestom konania mužského rýchlokorčuľovania. Na severnom konci jazera pri Grand Hoteli Misurina postavili dočasné drevené tribúny na kapacitu až 8 000 divákov. Preteky sa konali od 28. januára do 31. januára. Po skončení olympijských hier boli tribúny rozobraté a jazero sa vrátilo do svojho pôvodného pokoja, ktorý je do dnešného dňa nezmenený. Čo poviete? Zaujímavé, však?

Lago di Misurina je obzvlášť úžasné skoro ráno, keď je voda zrkadlovo hladká, čo vytvorí nezabudnuteľný odraz horských masívov dookola jazera. Je to raj pre fotografov.

Celý itinerár výletu do Dolomitov vrátane máp a rád nájdete v našom e-shope, preto stačí kliknúť na obrázok a nechať sa inšpirovať.

“Klub cestovateľa Talianskom”

A ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších “kútov” Talianska,tak sa pozrite na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – ponúkame vám ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh, pretože Taliansko jednoducho milujeme.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY a pozor, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Tak navštívte náš E-shop, pretože postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu. A potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Takže vám prinášame malú ochutnávku z E-shopu:

Naše knihy

Štýlová porcelánová šálka s podšálkou a lyžičkou
Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Jeden z našich darčekových setov. Na výber sú ďalšie.

Oveľa viac pekných talianskych “vecičiek” nájdete v našom e-obchodíku, vrátane výhodných darčekových setov. Stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko ♥ srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *