Krátky výlet do Apúlie – časť 5. – Polignano a Mare v znamení hudby

Krátky výlet do Apúlie – časť 5. – Polignano a Mare v znamení hudby

V piatich po sebe idúcich častiach sa spolu pozrieme do dych berúcej a zatiaľ tak trochu panenskej Apúlie. Výlety sú krátke z jedného prozaického dôvodu – sú v okolí miest Bari a Brindisi, kde sa nachádzajú dve hlavné letiská Apúlie. Máte chuť uniknúť z bežného života a užiť si netradičný predĺžený víkend? Tak to ste na správnom mieste – tu nájdete inšpiráciu ako sa patrí…

Užitočná informácia:

– vzdialenosť Bari – Polignano je cca 40 km a 35 minút autom

– vzdialenosť Brindisi – Polignano je cca 80 km a 55 minút autom

Polignano a Mare – hra tyrkysovej a odtieňov žltej – priam ideálne ako motív na obraz

Mestečko na juhu Talianska, nie veľmi známe pre našincov. Farebne zladené do prekrásnej kombinácie tyrkysovej farby mora a pieskovo žltých odtieňov skalnatých útesov, ktoré na svojom vrchole nesú množstvo menších a väčších domov a domčekov. Niekedy máte pocit, že sa už už zrútia do mora, nie je tomu ale tak, práve naopak – už dlhé stáročia vytvárajú krásnu a neopakovateľnú atmosféru tohto prímorského mestečka. Z mesta Bari, kam sa dá priletieť hneď viacerými nízkonákladovými spoločnosťami to do Polignano a mare nie je príliš ďaleko. Autom sa tam dostanete za 35 minút cestou vedúcou popri mori a preto je možné si do týchto končín urobiť kľudne výlet počas predĺženého jesenného víkendu a vychutnať si tak atmosféru pobrežia mimo hlavnej turistickej sezóny. Takto sme to urobili aj my a bol to fakt skvelý nápad.

Polignano a Mare má okolo 18 tisíc obyvateľov a ekonomicky je závislé hlavne na turizme, poľnohospodárstve a rybolove. Archeologické výskumy dokázali, že bolo osídlené už v dobe kamennej, hovorí sa dokonca, že na tomto mieste bolo starogrécke mesto Neapolis v Apúlii. V časti San Vito sa nachádza masívne benediktínske opátstvo sv. Víta – Abbazia di San Vito.

Domenico Modugno a Volare

Čo sa oplatí v mestečku vidieť a čo doporučujem navštíviť? Určite je to reštaurácia Grotta Palazzese, kde sa stoluje priamo v jaskyni nad morom a je tam krásna atmosféra. Rezerváciu však urobte dlho dopredu a pripravte sa na to, že to nie je najlacnejšia záležitosť… Je pekné prejsť sa po pobreží popri soche talianskeho speváka a herca Domenica Modugna, známeho vďaka svetoznámej piesni „Nel blu dipinto di blu“ alebo „Volare“. V centre je dokonca krásna ulička, kde text piesne doslova “poletuje” nad vašimi hlavami…

Mestečko je veľmi príjemné, pôsobí trochu ospalým, zato romantckým dojmom. V jeho uličkách si môžete vyberať z množstva kaviarničiek, barov a reštaurácií. Na útesoch sú postavené domy a pod útesmi sa nachádzajú jaskyne “grotte”, ktoré vytvorila morská voda svojimi neustálymi príbojmi.

Lama Monachile

Centrum mesta tvorí Námestia Piazza Vittorio Emanuele II. – pomenované podľa prvého talianskeho kráľa. Na námestí je hlavnou dominantou dom s hodinami Casa dellOrologio, v ktorom sa kedysi nachádzala univerzita. Je tu tiež katedrála Nanebovstúpenej Panny Márie, ktorá bola stavaná postupne od 15. až po 18. storočie. Najznámejšie miesto v Polignano a Mare je miesto nazvané Lama Monachile. Jedná sa o vyschnuté koryto rieky blízko historického centra, ktoré vedie k malej kamenistej pláži na pobreží Jadranského mora. Suché koryto rieky prelína most vysoký 15 m – určite stojí za to si pozrieť z neho okolie – výhľady sú úchvatné. O niečo menší, zato starší a oveľa šarmantnejší je malý kamenný most neďaleko odtiaľ. Je starý takmer 2 tisícročia.

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších “kútov” Talianska, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo. 

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy

Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *