Najznámejší taliansky dezert bez pečenia – Tiramisu

Najznámejší taliansky dezert bez pečenia – Tiramisu

Čo znamená „tiramisu“? Doslovný preklad z talianskeho „tirami su“ znamená „vytiahni ma hore“. Čo prenesene môžeme preložiť ako „zlepši mi náladu“. A náladu vám naozaj zlepší. Tiramisu je tradičná talianska maškrta známa na celom svete, chutná vďaka vyváženej chuti jemného mascarpone v spojení s piškótami, kávou a jemnou príchuťou horkastého amaretta?. Dezert pochádza zo severného Talianska z okolia Benátok a jeho história siaha iba cca po rok 1970. Poďme si ho pripraviť. Tu je recept:

Recept – Tiramisu (pre 4 osoby):

Suroviny:

  • 2 žĺtka + 30 g kryštálového cukru (na 1 žĺtok pridáme 1 PL cukru)
  • 250 g mascarpone
  • 120 ml silnej vychladenej kávy
  • 2,5 cl rumu alebo amaretto (prípadne 1 čajová lyžička mandľovej arómy)
  • piškóty, cca 15 kusov
  • kakao na posypanie

Postup:

1. Pripravíme si kávu, pridáme rum a necháme vychladnúť.

2. Žĺtka s cukrom vyšľaháme nad vodnou parou, čo zabezpečí tepelnú úpravu vajec na hustý a svetlý krém.

3. Do vyšľahaného žĺtkového krému opatrne vmiešame mascarpone.

4. Piškóty namáčame do kávy a vykladáme nimi pripravenú formu. Potom ich preložíme prvou vrstvou krému. Potom pokračujeme opäť piškótami, ktoré preložíme ďalšou vrstvou krému. Takto môžeme spraviť až 3 vrstvy. Posledná vrstva je mascarpone krém.

5. Tiramisu odložíme do chladničky stuhnúť (ideálne aspoň na 4 hodiny).

6. Pred podávaním posypeme kakaom, narežeme na porcie a podávame.

E-kniha a recept

Tento recept nájdete aj v E-knihe plnej ďalších talianskych receptov… Stačí, ak sa prihlásite na odber najnovšieho článku priamo do vašej schránky a obratom obdržíte link na stiahnutie e-knihy plnej famóznych fotografií a receptov na talianske jedlá a nápoje, medzi nimi aj tiramisu… E-knihu (je vo formáte PDF) vám prinášam zadarmo, pretože láska (aj tá k Taliansku) ide predsa cez žalúdok… Vychutnajte si kúsok Talianska priamo zo svojich domovov :-).

Tip na istotu

Obdarte seba alebo svojich blízkych a pripravte si tento kulinársky zážitok tak, ako ho pripravujú Taliani. Jeden tip na „istotu“ – niekedy sa stane, že tiramisu nestuhne v chladničke podľa našich predstáv a dezert, ktorý na začiatku vyzerá vo forme bezchybne sa pri podávaní premení na neidentifikovateľnú hmotu. Nič nepokazíte tým, ak dezert namiesto do formy vrstvíte do dezertných pohárikov a ešte lepšie do sklenených fľaštičiek. Skúste to, myslím, že neoľutujete.

Aké ďalšie možnosti máme?

Namiesto tradičných piškót môžeme použiť piškóty s kakaovou príchuťou, čím docielime viac čokoládový ráz celého dezertu. Je možnosť použiť dokonca bezlepkovú variantu piškót, čím pripravíme verziu tiramisu pre celiatikov. V lete bude príjemnou obmenou kávového dezertu ovocný variant, kde piškóty namáčame namiesto kávy do jahodovej alebo malinovej šťavy. Do krému nedáme ovocie, pretože má tendenciu pustiť šťavu, naopak, čerstvé ovocie použijeme ako dekoráciu na povrchu dezertu priamo pred podávaním.

Dobrú chuť!

TLAČENÁ KNIHA O TALIANSKU, CESTOVANÍ, VARENÍ A ŽIVOTNOM ŠTÝLE TALIANOV:

Ďalšie recepty a veľa iných informácií nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY .

K objednávke posielame malý darček zadarmo.

E-KNIHA PLNÁ TALIANSKYCH RECEPTOV:

Veľa ďalších talianskych receptov nájdete aj v E-knihe na blogu www.talianskosrdcom.sk. Stačí, ak sa prihlásite na odber najnovšieho článku priamo do vašej schránky a obratom obdržíte link na stiahnutie e-knihy plnej famóznych fotografií a receptov na talianske jedlá a nápojeE-knihu (je vo formáte PDF) vám prinášam zadarmo, pretože láska (aj tá k Taliansku) ide predsa cez žalúdok… Vychutnajte si kúsok Talianska priamo zo svojich domovov :-).

E-knihu vo formáte PDF dostanete zadarmo – stačí, ak si prihlásite odber najnovších článkov z www.talianskosrdcom.sk priamo do svojej schránky.
Chcete si svoje talianske recepty zapisovať? Stačí kliknúť na obrázok so zápisníkom “Moje talianske recepty” a môžete začať… Buon Appetito!

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu – nahliadnite dovnútra, pribudli nám novinky:

Naše knihy

Štýlová porcelánová šálka s talianskym srdcom
Naše plecháčiky
Naše zápisníky

Darčekové perá s nápisom

Nálepka “Talianske srdce”

V našom e-shope nájdete toho oveľa viac… stačí, ak kliknete ne obrázok dole a môžete vyberať…

Výhodné darčekové sety

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *