Dámska jazda v Ríme – deň 4. – štvrtok
Pešia prechádzka srdcom mesta
Hneď ráno vyrazíme – smer park okolo vily Borghese….
1/ Park Villa Borghese
Hneď po príchode do parku sa naraňajkujeme ako správne Rimanky v krásnej kaviarni. Kapučíno a cornetto to istia, spoločnosť nám robia zvedavé a hlavne asi hladné vtáčiky, ktoré nezbedne poletujú okolo nás… Po raňajkách si požičiavame typický dopravný prostriedok po parku – bicykel pre 4. Je okolo toho kopec srandy a smiechu, po chvíli sa naučíme s mega veľkým bicyklom zaobchádzať a jazda po parku môže začať.
Renesančný park Villa Borghese je najkrajší a druhý najväčší park v Ríme, ktorý v 17. storočí nechal vybudovať kardinál Scipione Borghese (synovec pápeža Pavla V.). V rozsiahlom parku, ktorý po obvode meria 6 km, nájdete geometricky upravené záhrady, romantické zákutia, malé jazierko, cestičky lemované sochami, najstaršiu zoologickú záhradu v Taliansku z roku 1911 a tri múzeá svetového významu – Galeria Borghese, Národné múzeum etruského umenia Juliova vila (Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia) a Národná galéria moderného umenia (Galleria Nazionale d´Arte Moderna). Celý park je voľne prístupný verejnosti. Do parku Villa Borghese sa dostanete niekoľkými vchodmi – Piciánskou bránou (na konci Via Veneto), záhradami Pincio od námestia Piazza del Popolo, z Piazzale di Belle Arti a z Villa Medici (kúsok od Španielských schodov). Po prejazde parkom bicykel vraciame a pešo sa presúvame ďalej.
2/ Piazza di Spagna a Španielske schody
Španielske schody sú najširším schodiskom v Európe. Je ich presne 138 a boli postavené v roku 1723. Najkrajšie sú v máji, keď sú celé pokryté azalkami. Prejdeme k nim z Villa Borghese cez najkrajšiu uličku v Ríme – Via Margutta (pôvodne bola domovom skromných remeselníkov a umelcov, dnes je na nej mnoho umeleckých galérií a módnych reštaurácií. Po filme Prázdniny v Ríme sa stala populárnou, dokonca exkluzívnou štvrťou, kde žili slávni ľudia, ako napríklad režisér Federico Fellini.) Na vrchole Španielskych schodov je francúzsky kostol Trinita Dei Monti a je odtiaľ pekný výhľad na mesto a jeho strechy – pozor na vreckárov. Španielske námestie je často používané ako romantické miesto stretnutia, nie nadarmo si ho vybrali aj mnohí tvorcovia a režiséri do svojich filmov. Názov je odvodený od španielskeho veľvyslanectva pri Svätej Stolici, ktoré sídlilo v južnej časti námestia. Pozor, na Španielskych schodoch je zakázané sedieť, mohli by ste dostať pokutu.
3/ Fontána di Trevi
Prejdeme k nej za pár minút zo Španielskeho námestia – otvorená nonstop, zadarmo – určite sa sem oplatí prísť cez deň a aj na zlatú hodinku (okolo 17,00), keď sa rozsvecujú svetlá alebo úplne večer, keď je už tma. Na 100% je to najznámejšia a najfotografovanejšia fontána v Ríme. Ani ja som krajšiu fontánu ako je Fontána di Trevi ešte nevidela. Je tak zvláštna tým, ako vyzerá…. je umiestnená na malom námestí uprostred historickej zástavby. Je vysoká cca 26 metrov a široká cca 50 metrov, patrí k barokovým fontánam a je jednou z najznámejších fontán na svete. Bola budovaná a dokončovaná viac ako 100 rokov. Objavila sa vo viacerých známych filmoch, určite poznáte Felliniho La Dolce Vita alebo Prázdniny v Ríme. Meno získala podľa toho, že stojí na mieste križovatky troch ciest (tre vie). Hovorí sa, že keď pravou rukou ponad ľavé rameno chrbtom otočený k fontáne hodíš do nej mincu, určite sa do Ríma ešte vrátiš… Takže tých mincí vo fontáne a verím, že aj splnených prianí, je až až… Odhadovaná suma hodená denne do fontány je 3 000 EUR. Tieto peniaze sa využívajú na obnovu historických pamiatok Ríma – nie je to krásne? Tak teraz už viete, čo je potrebné urobiť pri vašej najbližšej návšteve Ríma a prispieť tak aspoň málom na dobrú vec. Od Fontány sa okolo obeda blížime k Pantheonu.
4/ Pantheon
Otvorený od 9,00 do 19,00, zadarmo – je starý, naozaj starý. Rimania boli majstri stavitelia a Pantheon je jedným z ich úžasných úspechov. Pôvodne rímsky chrám, dnes kostol, postavený v rokoch 113 – 125 po Kristovi. Je to budova s okrúhlym pôdorysom a predsieňou podopretou stĺporadím. V kopule je okrúhly otvor nazývaný oculus a smerujúci k oblohe. Vchod do Pantheonu a oculus v kopule sú jediné dva zdroje denného svetla. Oculus okrem toho slúžil aj ako chladiaca a ventilačná jednotka, počas dažďa a búrok premyslený drenážny systém na podlahe Pantheonu odvádza vodu z budovy von. Atmosféra vo vnútri je tak magická, že takmer polovica členov našej výpravy pri oddychu na lavičke uprostred Pantheonu na krátky osviežujúci okamih zaspala…Čo všetko táto budova prežila? … barbarské nálety, vojny, zemetrasenia a prirodzené starnutie – 1900 rokov vetra, dažďa a dokonca aj snehu. Na prvý pohľad Pantheon vyzerá ako starodávna, objemná, opotrebovaná budova. Ale vo vnútri to vyzerá prekvapivo krásne. S farebným talianskym mramorom a jedinečným osvetlením od okulusu. Keď Michelangelo prvýkrát videl Pantheon, povedal, že to vyzerá skôr ako dielo anjelov, nie ľudí…. cítim to rovnako… k tomu asi niet čo dodať ?
Od Pantheonu prechádzame popri kaviarni Sant Eustachio – známej z filmu Jedz, modli sa a miluj s Juliou Roberts až na námestie Piazza Navona. V kaviarni si samozrejme dáme výbornú kávičku a pokocháme sa úžasným interiérom.
5/ Piazza Navona
Je radosťou navštíviť toto obrovské, pestré námestie… Je plné kaviarní, fontán a je tu veľa ľudí – pozor na vreckárov. Je to skvelé miesto na oddych a vychutnanie si šálky kávy alebo pohára vína, zatiaľ čo sledujete ľudí vôkol. Toto živé rímske námestie, pôvodne slúžilo ako štadión pre atletické hry alebo gladiátorské zápasy. Dnes sú hlavnou súčasťou tri fontány, množstvo kaviarní, reštaurácií, obchodíkov a pouličných umelcov. Pre mňa najkrajšie námestie v Ríme. Neptúnova fontána (Fontana del Nettuno) so sochou Neptúna bojujúceho s chobotnicou a ďalšie mytologické a zvieracie postavy, Fontána s murínom (Fontana del Moro), ktorý stojí na mušli s mytologickými postavami dookola a centrálne umiestnená Fontána štyroch riek (Fontana dei Quattro Fiumi – autor Bernini) – fontána tvorená skalou s vyobrazením štyroch postáv a zvierat (lev, kôň, had a krokodíl) a štyroch veľkých riek – Dunaj, Rio de la Plata, Ganga a Níl. Predstavujú tak končiny, kam až siahala pápežská moc. Toto námestie určite nevynechajte, okúzli vás… Od Piazza Navona sa presúvame ku Campo de Fiori
6/ Campo dei Fiori
Doslovný preklad „Pole kvetov“ alebo „Námestie kvetín“ – toto územie bolo pôvodne lúkou. V stredoveku sa zmenilo na jednu z najexkluzívnejších častí mesta. Nachádza sa tu množstvo kaviarní, barov, obchodíkov…, určite zaujímavým miestom je taktiež rybí, ovocný a zeleninový trh. Nachádza sa tu socha Giordana Bruna, ktorý tu vraj bol upálený. Bol to taliansky renesančný filozof a dominikán. V astronómii sa preslávil tézami o tom, že Zem ani Slnko nie je stredom vesmíru a že vesmír je nekonečný. Bol súdený za svoje protikresťanské a rúhačské myšlienky, pravdepodobne aj mučený a potom, čo tvrdohlavo odmietal odvolať svoje názory bol odsúdený k trestu smrti upálením. Trest bol vykonaný 17. februára roku 1600 na námestí Campo dei Fiori. Ešte na hranici sa odvracal od kríža, ktorý mu bol podávaný. Rozsudok prijal slovami: „Vynášate nado mnou rozsudok s väčším strachom než s akým ho ja počúvam.“ Jeho upálenie sa stalo symbolom násilného útlaku slobodného vedeckého bádania katolíckou cirkvou a Bruno sa stal jedným z jeho symbolov a jedným z idolov voľnomyšlienkárov. Jeho myšlienky sú naozaj veľmi zaujímavé a stoja za to, si ich prečítať… A na koniec dňa, podvečer, jedna dobrá rada – nevynechajte Trastevere.
7/ Rímska štvrť Trastevere
Dýcha atmosférou, ktorú je ťažké popísať, je nutné ju zažiť. Je plná reštaurácií a barov v rôznych cenových kategóriách, od malých kaviarní až po luxus. Úzke uličky, malebné domy, nefalšované talianske kulinárske špeciality. Cez deň alebo večer, túto štvrť určite navštívte. Neoľutujete. My sme si dali skvelú večeru v romantickej reštaurácii a unavené po celom dni sme sa metrom vrátili späť smerom do nášho bytíku.
8/ Atlante Star Hotel – večerný drink na streche
Bol to náš posledný večer v Ríme. A tak sme sa rozhodli stráviť ho štýlovo a dať si spoločný drink na streche hotela Atlante Star s nočným výhľadom na celý Rím. Bolo to naozaj na skok od nášho bytu, nahodili sme sa do príjemnej slávnostnej atmosféry a užili sme si to…
Tak čo? Síce možno náročná, ale na druhú stranu príjemná prechádzka samotným srdcom Ríma. Na Ríme je skvelé to, že pokiaľ sa chcete prejsť centrom, nie je potrebné používať hromadnú dopravu, vystačíte si so svojimi nohami… 🙂 Beriete?
krásne…
🙂
Naozaj to bolo úžasné? Ja by som to ešte zopakovala❤️
To teda….. 🙂 zopakovať zopakujeme, ale pôjdeme tentokrát niekam inam….. 🙂
Tak ozaj po prečítaní to znova prežívam… To je super bol to síce narocnejsi deň ale stal zato a úžasná bola aj zmrka pod španielskym schodmi..???
bola mnam mnam…. 🙂 a den narocny, ale plny zazitkov…