Viva Italia – unikátny taliansky festival na Slovensku mojimi očami

Viva Italia – unikátny taliansky festival na Slovensku mojimi očami

Viva Italia – nech žije Taliansko!

Ak milujete Taliansko celým svojim srdcom, tak ako ja, festival talianskej gastronómie a kultúry Viva Italia je skvelým miestom na objavovanie talianskej kuchyne, hudby, umenia a tradícií. Festivaly tohto druhu sa často konajú v rôznych mestách po celom svete a ponúkajú bohatý program plný ochutnávok, kulinárskych workshopov, kultúrnych predstavení a ďalších zaujímavostí. U nás na Slovensku sa takýto festival koná od 5. do 8. júna 2024 už 11-ty krát tak ako vždy v meste pod Tatrami – v Poprade.

Ako každý rok, aj tento rok vás čakajú 4 dni nabité akciami, na ktoré tak jednoducho nezabudnete.

Určite si preštudujte program a vyberte si z neho to pravé orechové práve pre vás, ako to každý rok robím aj ja. Čo je pre tohtoročný festival typické a jedinečné? Na čo sa najviac teším ja?

Určite na to, že súčasťou festivalu bude aj v poradí už 5. stretnutie Alpínov v Európe.

Viete kto sú Alpíni?

Priznám sa, ja som o nich toho veľa nevedela, preto som zisťovala a tu je aspoň krátka informácia:

Alpíni sú najväčším talianskym občianskym združením a taktiež aj špecializovanou horskou pechotou talianskej armády.
Počas 1. a 2. sv. vojny zohrávali Alpíni kľúčovú úlohu v mnohých bitkách.
Dnes nie sú len vojenskou jednotkou, ale aj aktívnym združením veteránov a sympatizantov, ktorí sa venujú charitatívnym a spoločenským aktivitám.
Práve títo dobrovoľní Alpíni organizujú počas festivalu Viva Italia svoje Medzinárodné stretnutie, ktoré po mestách, ako je Mníchov či Paríž, bude tentokrát v Poprade.
Zároveň Alpíni, Protezione Civile (civilná ochrana), talianski hasiči a Hasičský zbor SR – Modul pozemného hasenia budú mať vo štvrtok 6.6.2024 v Spišskom Bystrom/Poprade spoločné medzinárodné cvičenie zamerané na hasenie lesného požiaru.

Čo nás čaká tento rok?

Toto sú moje TOP 3 aktivity, ktoré zahŕňa tohtoročný program okrem aktivít spojených práve s Alpínmi, či už v meste Poprad alebo čiastočne aj v prekrásnej historickej Levoči:

#1. TOP Gastronomické stánky

s tradičnými talianskymi jedlami ako pizza, pasta, rizoto a mnohé ďalšie špeciality, vrátane možnosti degustácie tradičných taliankych vín, nebude chýbať ani môj obľúbený Aperol Spritz, ale ani Peroni Beer Garden pre milovníkov zlatistého piva.

#2. TOP Filmové projekcie a premietanie talianskych filmov

budú tento rok sprevádzané diskusiou s režisérom Alexom Cavalcantim, ktorý režíroval film Anima Alpina (Alpínska duša) a kto miluje talianske výtvarné umenie a ešte nevidel film Caravaggiov tieň, z môjho pohľadu stojí za pozretie.

#3. TOP Množstvo hudobných vystúpení a koncertov

talianskych hudobníkov až na 4 pódiách na Námestí sv. Egídia – môžem vám len prezradiť, že nálada je každý rok fantastická a na uliciach sa doslova tancuje. Milujem to.
Takto by som mohla vymenovať ďalšie sprievodné aktivity, ktorých je neúrekom. Už vám iba poviem – príďte a verte, že nebudete ľutovať. Ja sa na tento festival každoročne doslova teším. Pridajte sa aj vy!

Pár praktických rád

ako sa pripraviť na návštevu takéhoto festivalu – z mojej osobnej skúsenosti:

#1. Skontrolujte program

Viva Italia

Vopred si preštudujte program festivalu, aby ste vedeli, ktoré aktivity a vystúpenia nechcete zmeškať a kde sa konajú. Viac informácií vrátane tohtoročného programu nájdete na www.vivaitalia.sk

#2. Pripravte si hotovosť

Hoci niektoré stánky akceptujú platby kartou, je dobré mať pri sebe aj hotovosť pre prípad menších predajcov.

#3. Zoberte si pohodlné oblečenie a obuv

Festival je celodenné podujatie, preto je dôležité byť pohodlne oblečený.

Uisťujem vás, že tento festival je vynikajúcou príležitosťou na to, aby ste si vychutnali kúsok Talianska a obohatili svoje gastronomické a kultúrne zážitky.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *