Dámska jazda v Ríme – deň 3. – streda

Dámska jazda v Ríme – deň 3. – streda

Po dvoch dňoch strávených na nohách a vzhľadom na predpoveď počasia – tretí deň sa hlasovalo a výsledok bol jednoznačný: MORE!

Osvieženie a oddych v horúcom lete počas spoznávania historického Ríma – TOP 5 najlepších pláží v blízkosti Ríma

Rozhodli ste sa spoznávať Rím ako my? Keďže v Ríme sú takmer všetky pamiatky a miesta, ktoré sa oplatí vidieť, na vzdialenosť pešou chôdzou zvládnuteľné, po 2 dňoch spoznávania a chodenia je pre nás odmenou zameniť ruch veľkomesta za zlatistý piesok a azúrové morské vlny. Toto na Ríme milujem – vzdialenosť, vlastne blízkosť, k morskému pobrežiu.

Je viac možností, z ktorých sa dá vybrať – či už z pohľadu spôsobu cestovania alebo z pohľadu možností výberu miest, kam sa môžete ísť na celý jeden deň zrelaxovať… Rím má naozaj veľa neďalekých pláží, kde sa dá v teplých letných dňoch doslova načerpať nová energia.

Či máte požičané auto, alebo sa rozhodnete použiť vlakové spojenie, obidve možnosti sú v poriadku a dovedú vás do vysnívaného cieľa – na breh Stredozemného mora. Pláže sa nachádzajú na sever ale aj na juh od Ríma. Toto je v skratke TOP 5 pláží, ktoré sa oplatí navštíviť:

#1 Ostia

Najbližšou ľahko prístupnou možnosťou, ktorú môžete absolvovať vlakom zo stanice Termini v centre Ríma, je Lido di Ostia. Táto pláž má úseky, ktoré sú platené, je tu však aj možnosť chytiť si miesto na verejnej neplatenej pláži. Aj keď je Ostia najrýchlejšou voľbou pri úniku z mesta, nevyznačuje sa priam najjasnejšou vodou a najčistejším pieskom. Ak je pre vás blízkosť prednejšia ako kvalita, sledujte vlaky smerujúce do Rím-Lido. Uistite sa, že ste vystúpili v stanici Lido Centro a nie v Ostia Antica.

#2 Sperlonga

Sperlonga je vraj určite najkrajšia pláž na juh od Ríma: nielen mestečko s rovnakým názvom v jej blízkosti stojí za návštevu samo osebe, ale hlavne to, že pláž bola ocenená významným „eko-označením“ Modrá vlajka už 16 rokov za sebou, čo znamená, že spĺňa prísne kvalitatívne štandardy vody. S dlhými plážami v jednej časti mesta a množstvom úzkych uličiek, v ktorých sa viete príjemne stratiť po dni strávenom na pláži, je Sperlonga skvelým adeptom nielen na jednodňový výlet, ale skôr na prenocovanie cez víkend. Ako sa tam dostať: vlakom z Termini do Fondi-Sperlonga. Potom je nutné ísť autobusom, ak to chcete príjemnejšie, tak taxíkom.

#3 Anzio

Južne od Ríma sa nachádza aj pláž a mestečko Anzio. Pláž má krásnu a čistú vodu (tiež získala ocenenie Modrá vlajka) a za všimnutie stojí aj zrúcanina starovekej vily cisára Nera posadená v nádhernom prostredí. Dostanete sa tam vlakom z Termini do Anzio. Pláž je asi 15-20 minút chôdze od vlakovej stanice.

#4 Santa Severa

Ďalšou skvelou voľbou je Santa Severa, severne od Ríma. Tejto pláži dominuje impozantný zámok, ktorý robí vaše kúpanie v mori zaujímavým a tiež niektoré skryté skalné výklenky, ktoré ležia tesne za zámkom. Dostanete sa tam z ktorejkoľvek vlakovej stanice v Ríme (Roma Termini, Ostiense, Trastevere alebo San Pietro) priamo do Santa Severa. Pláž je vzdialená 20 minút chôdze od stanice

#5 Santa Marinella

Len jednu zastávku za Santa Severa smerom na sever od Ríma nájdete najlepšiu pláž – a to z hľadiska času potrebného na cestovanie, ale aj z hľadiska pohodlia a celkového zážitku – je to určite Santa Marinella. Táto pekná pláž sa nachádza v malebnej zátoke a má čistú vodu, skvelé možnosti na rýchly obed a veľké množstvo plážových lehátok. Existuje tu aj malá verejná pláž, ale tá sa spravidla rýchlo obsadí, takže ak túžite práve po tomto type pláže, musíte prísť pomerne zavčasu ráno.
Prídete sem vlakom z ktorejkoľvek stanice v Ríme (Roma Termini, Ostiense, Trastevere alebo San Pietro) do S. Marinella. Pláž je vzdialená len päť až desať minút chôdze od stanice.

A toto bol aj náš cieľ cesty s úmyslom oddýchnuť si a načerpať silu a energiu po 2 dňoch strávených potulkami po Ríme. A ako to dopadlo? Vlakom zo stanice San Pietro sme sa pohodlne a lacno (spiatočný lístok stojí 9,- EUR) dostali na stanicu S. Marinella. Odtiaľ 5 minút pešo “za davom” a voila…. ste na pláži. Plážový servis síce z tých drahších, ale stálo to za to…. priezračná čistá voda, slnko a relax na plážovom lehátku až do večera a potom naspäť vlakom do Ríma a na byt. Padlo nám to fakt dobre a boli sme pripravené na ďalší deň strávený v Ríme.

A čo vy? Máte v blízkosti Ríma svoju obľúbenú pláž? Ako sa vám páči spojenie veľkomesto/more? Vyberiete sa pri najbližšom výlete do Ríma na jeden deň k moru? Za mňa? Ja si to ešte niekedy určite zopakujem….

E-itinerár krok po kroku po Ríme a Vatikáne

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších “kútov” Talianska, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

 

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy
Štýlová porcelánová šálka s podšálkou a lyžičkou
Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

 

Jeden z našich darčekových setov. Na výber sú ďalšie.

Oveľa viac pekných talianskych “vecičiek” nájdete v našom e-obchodíku, vrátane výhodných darčekových setov. Stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *