Prekrásna príroda – Dolomity – jazero Sorapis – časť 3.

Prekrásna príroda – Dolomity – jazero Sorapis – časť 3.

Jazero Sorapis je ľadovcové jazero ležiace vo výške 1 900 metrov nad morom. Najčistejšia voda prichádzajúca zo svahov okolitých hôr dáva jeho hladine jasnú tyrkysovú farbu, ktorá spôsobí to, že od úžasu onemiete…

Na jar je jazero obvykle plné modrej vody z prúdov roztopeného snehu, naopak, na jeseň, hlavne po horúcom lete je vody v jazere menej.

Je určite dobré začať túru čo najskôr ráno, vyhnete sa tým chodníku plnému turistov.
Scenéria je neskutočne malebná, pasúce sa kone, neopakovateľné prírodné obrazy. Posledná časť cesty je náročnejšia pre ľudí so strachom z výšky alebo trpiacimi závraťami.

Samotná túra nie je taká ťažká. Začiatočná výška v Passo Tre Croci je 1800 m n. m. a jazero Sorapis leží vo výške 1 900 m n. m. Treba prejsť cez niekoľko riečnych brodov.

Jazero Sorapis

Trasa 215 prechádza prvú hodinu lesom a ponúka nádherný výhľad na horskú skupinu Cristallo, jazero Misurina a Tre Cime di Lavaredo.
Posledná časť sa stáva viac exponovanou – vedie cez hlbokú roklinu Rio Sorapis. Kovové schody umožňujú vyliezť na strmé rampy a kovové laná pomáhajú udržiavať rovnováhu v dvoch bodoch priamo na okraji útesu. Nejde o nebezpečné miesto, keďže je chodník dostatočne široký, je možné prejsť cez túto časť úplne bezpečne. Pôsobivejší je zvislý výhľad na hlboké údolie, je však potrebné byť vždy opatrný a postupovať obozretne.

Jazero sa pred vašimi očami objavuje vo všetkých farbách tyrkysovej, ktoré sú orámované bielymi skalnatými plochami a dominujú mu blízke vrcholy, predovšetkým hora Sorapis (3 200 m n. m.) a Prst Boží (Dito di Dio, 2 600 m n. m.). Budete mať nekonečné výbery, aby ste si vybrali ten najlepší pohľad a užili si predstavenie Matky prírody. Odporúčame urobiť celé kolo okolo jazera, ísť proti smeru hodinových ručičiek, môžete sa tak ľahko dostať na malú pláž, kde sa dá príjemne zastaviť na pic-nic. Na opačnej strane je možné vyšplhať sa viac na svah, aby bolo možné zhora obdivovať celé jazero.

Čo si vziať so sebou?

1. Pevné turistické topánky

2. Fľaša s vodou

3. Nepremokavá bunda

4. Lepky na päty – možu sa zísť…

5. Trekingové palice

6. Spoľahlivá mapa – ak sa spoliehate na svoj telefón, uistite sa, že je úplne nabitý, alebo do batohu pridajte napájací zdroj.

7. Občerstvenie – ovocie, orechy, sušienky a sladkosti

Návštěvu Lago di Sorapis určitě doporučujem, môže sa vám stať, že ste nič krajšie ešte nevideli.

Celý itinerár výletu do Dolomitov vrátane máp a rád nájdete v našom e-shope, stačí kliknúť na obrázok a nechať sa inšpirovať.

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších “kútov” Talianska, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy

Štýlová porcelánová šálka s podšálkou a lyžičkou
Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Jeden z našich darčekových setov. Na výber sú ďalšie.

Oveľa viac pekných talianskych “vecičiek” nájdete v našom e-obchodíku, vrátane výhodných darčekových setov. Stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko ♥ srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *