Prekrásna príroda – Dolomity – Cortina d’Ampezzo- časť 4.

Prekrásna príroda – Dolomity – Cortina d’Ampezzo- časť 4.

Cortina d’Ampezzo, Dolomity, bežne označovaná ako Cortina, je mesto a obec v srdci južných Álp (Dolomitov) v regióne Veneto v severnom Taliansku. Nachádza sa na rieke Boite v alpskom údolí a je zimným športovým strediskom známym svojimi lyžiarskymi svahmi, scenériou, ubytovaním, obchodmi a après-ski scénou.

Väčšinu svojej histórie bolo pod rakúskou vládou a toto trvalo až do roku 1918. Od 19. storočia sa Ampezzo stalo významným regionálnym strediskom remesiel. Miestne ručné výrobky ocenili začínajúci britskí a nemeckí dovolenkári, keďže cestovný ruch sa objavil koncom 19. storočia. Medzi špecializácie mesta patrilo výroba dreva pre nábytok, výroba kachľových pecí a železa, medi a skla. Dnes sa miestnemu hospodárstvu darí v cestovnom ruchu, najmä v zimnom období, keď sa počet obyvateľov mesta zvyčajne zvyšuje zo 7 000 na 40 000. Bazilika Minore dei Santi Filippo e Giacomo bola postavená v rokoch 1769 až 1775 na mieste dvoch bývalých kostolov z trinásteho a šestnásteho storočia; je domovom farnosti a dekanátu Cortina d’Ampezzo. V meste sa tiež nachádza Múzeum paleontológie Rinaldo Zardini, založené v roku 1975, Múzeum moderného umenia Mario Rimoldi a Národné etnografické múzeum Ampezzo.

Hoci Cortina nemohla pokračovať v plánovaných zimných olympijských hrách v roku 1944 kvôli druhej svetovej vojne, v roku 1956 hostila zimné olympijské hry a následne niekoľko svetových zimných športových udalostí. Cortina bude hostiť zimné olympijské hry druhýkrát, keď spolu s Milánom bude spoluvlastniť zimné olympijské hry 2026.

Mesto je domovom profesionálneho hokejového tímu SG Cortina a Cortina je tiež začiatkom a koncom každoročných dostihových závodov Dolomity Gold Cup. V meste sa nakrútilo niekoľko filmov, najmä The Pink Panther (1963), Only For Your Eyes (1981) a Cliffhanger (1993). Čo v Cortine navynechať?

#1 Shopping

Módu budúcej sezóny si môžete pozrieť prechádzkou po ulici Corso Italia, pulzujúcej pešej ulici v centre spoločenského života Cortiny a popredným miestom pre tých, ktorí radi nakupujú. Výklady najprestížnejších a exkluzívnych značiek na svete, vedľa seba galérie umenia, slávni klenotníci, obchody so starožitnosťami a remeselnícke dielne, ponúkajú šikovnú zmes minulosti, súčasnosti a budúcnosti, od diel starých majstrov až po najnovších dizajnérov.

#2 Zvonica a bazilika

Dominantou Corso Italia je zvonica, gotická a majestátna. Je vysoká 65,8 m a bola postavená v rokoch 1851 až 1858. Bola slávnostne otvorená v roku 1858 počas vianočnej omše. Horná guľa s rozmerom 1,10 m bola pozlátená v rakúskom Innsbrucku z roztopených 60 zlatých dukátov. Bazilika Minore, postavená v rokoch 1769 až 1775, je zasvätená svätému Filipovi a Giacomovi. Postavená v gotickom štýle a nedávno obnovená.

#3 „CIASA DEI PUPE“

Fresky bratov Ghedinovcov. Na stenách budovy, v ktorej sa dnes nachádza lekáreň, nájdete sériu fresiek z 19. storočia. Na severnej fasáde vidíte postavu Leonarda da Vinciho, na východe maliara Raphaela, Durera a Titiana, spolu s alegorickými postavami predstavujúcimi umenie a vedy (sprava doľava: hudba, pokrok, umenie a obchod). Južná stena zobrazuje scény z každodenného života Ampezza a štyroch životných etáp človeka: detstvo (deti na snežných saniach), dospievanie (dvojica s kurtami), dospelosť (dieťa s otcom) a staroba (starec sediaci pri sporáku). Štyri ružové okná zobrazujú Michelangela, Danteho, Goetheho a Shakespeara.

#4 Dom času a kostol San FRANCESCO

V blízkosti Corso Italia, na začiatku Via Della Difesa, môžete obdivovať jednu z najneobvyklejších budov Cortiny. Žltý dom s veľkými hodinami na stene ukazuje čas, ale zároveň odhaľuje povolanie pôvodných majiteľov; hodinári, ktorí túto budovu používali ako dielňu na opravu a výstavbu nástenných hodín. Na hlavnom balkóne si môžete všimnúť zvláštny rys: končí malou drevenou rukou, ktorá ukazuje prstom smerom k neďalekému kostolu San Francesco alebo miestnemu cintorínu o niečo ďalej. Starobylý kostol sv. Františka z roku 1300 vlastní rodina Cortina d’Ampezzo.

Pôvodne sa Cortina skladala z niekoľkých izolovaných dediniek. Počas 50. rokov 20. storočia sa ale s príchodom turizmu veľmi rýchlo rozrástla. Iba vzdialené dedinky zostali odlúčené a izolované od hlavného mesta.

Celý itinerár výletu do Dolomitov vrátane máp a rád nájdete v našom e-shope, stačí kliknúť na obrázok a nechať sa inšpirovať.

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších “kútov” Talianska, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

O veľa iných veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v novej tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Taliansko a láska
Kniha s podnázvom „Životný štýl“ čaká v našom e-shope…

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Taliansko a láska
Štýlová porcelánová šálka s podšálkou a lyžičkou
Naše knihy

Štýlová porcelánová šálka s podšálkou a lyžičkou
Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Jeden z našich darčekových setov. Na výber sú ďalšie.

Oveľa viac pekných talianskych “vecičiek” nájdete v našom e-obchodíku, vrátane výhodných darčekových setov. Stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *