Krátky výlet do Apúlie – časť 4. – Rozprávkové Alberobello

Krátky výlet do Apúlie – časť 4. – Rozprávkové Alberobello

V piatich po sebe idúcich častiach sa spolu pozrieme do dych berúcej a zatiaľ tak trochu panenskej Apúlie. Výlety sú krátke z jedného prozaického dôvodu – sú v okolí miest Bari a Brindisi, kde sa nachádzajú dve hlavné letiská Apúlie. Máte chuť uniknúť z bežného života a užiť si netradičný predĺžený víkend? Tak to ste na správnom mieste – tu nájdete inšpiráciu ako sa patrí…

Užitočná informácia:

– vzdialenosť Bari – Alberobello je cca 60 km a 55 minút autom

– vzdialenosť Brindisi – Alberobello je cca 80 km a 60 minút autom

Záplava bielych domčekov – Alberobello a trulli

Toto famózne miesto nesmiete vynechať. Urobili by ste veľkú chybu. Myslím, že toto je jediné miesto na svete, kde sa cítite ako súčasť rozprávky. Samozrejme, jedná sa o veľmi vyhľadávanú turistickú „atrakciu“, v každom prípade, stojí za to túto špecifickú dedinku navštíviť. Mesto je od roku 1996 zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Žije tu okolo 11 tisíc obyvateľov, sú nesmierne priateľský, mestečko má krásnu charizmu. Domy sú zdobené kvetmi a množstvom architektonických detailov, klenuté-kužeľovité kamenné strechy robia tieto domčeky z bieleho kameňa skutočným pokladom. Všetko je čisté a čerstvo nabielené, po vstupe do vnútra vás ohromí dizajn interiéru a štruktúra klenutých striech. Po výstupe na jednu z terás sa vám rozprestrie nádherný pohľad na tieto famózne strechy.

Stavebný postup

Domy sú postavené celé z kameňa, čo je však najzaujímavejšie – bez použitia cementu. Strechu drží vlastná váha špeciálne uložených bridlicových tehál. Dôvodom na tieto stavby boli v minulosti vysoké dane vyberané panstvom. Keď sa rozchýrilo, že prichádzajú „daniari“, domy boli v extrémne rýchlo čase rozobraté a po ich odchode znovu postavené. A chudobní obyvatelia sa tak dokázali zachrániť pred platením daní.

Na vrcholku kužeľa trullov býva dekoratívna vežička a samotný kužeľ môže mať na sebe namaľovaný symbol.Takéto symboly môžu byť planetárneho charakteru, môže to byť malocchio (uhrančivé, zlé oko), kríž, srdce, hviezda, polmesiac a hviezda, alebo ešte zopár iných. V súčasnosti sa väčšina domčekov používa na predaj suvenírov turistom alebo ako malé kaviarne a miesta na občerstvenie.

Dovolím si povedať, že nič iné podobné som nikde nevidela a toto miesto považujem za jedno z najkrajších miest, ktoré som v Taliansku, dokonca v celej Európe, navštívila. 

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších “kútov” Talianska, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo. 

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy

Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *