Krátky výlet do Apúlie – časť 1. – slnečné Bari

Krátky výlet do Apúlie – časť 1. – slnečné Bari

V piatich po sebe idúcich častiach sa spolu pozrieme do dych berúcej a zatiaľ tak trochu panenskej Apúlie. Výlety sú krátke z jedného prozaického dôvodu – sú v okolí miest Bari a Brindisi, kde sa nachádzajú dve hlavné letiská Apúlie. Máte chuť uniknúť z bežného života a užiť si netradičný predĺžený víkend? Tak to ste na správnom mieste – tu nájdete inšpiráciu ako sa patrí…

Slnečné Bari

Talianske prístavné mesto Bari s nádherným starým mestom, rušným prístavom a skvelými plážami v blízkom okolí určite stojí za návštevu. Už len tá výhoda, že priamo v Bari sa nachádza medzinárodné letisko, je neprehliadnuteľná.

Mesto a jeho patrón sv. Mikuláš

Bari je hlavné mesto regiónu Apúlia, na pobreží Jadranského mora. Je druhým najdôležitejším hospodárskym centrom južného Talianska po Neapole (a tretím po Palerme, ak počítame aj ostrovné Taliansko), prístavným a univerzitným mestom a tiež mestom, ktorého patrónom je svätý Mikuláš. Mesto má okolo 300 tisíc obyvateľov. Skladá sa zo štyroch rôznych mestských častí. Tieto sú tak historické ako aj moderné. V starom meste je neprehliadnuteľnou pamiatkou bazilika svätého Mikuláša, katedrála San Sabino a hrad Castello Svevo. Na juhu je štvrť Murat, moderné srdce mesta, ktoré je usporiadané do obdĺžnikového tvaru s promenádou pri mori a hlavnou nákupnou štvrťou.
V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia boli postavené moderné obytné zóny obklopujúce centrum mesta Bari, ktoré nahradili staré predmestia. V 90. rokoch sa aj vonkajšie predmestia rýchlo rozvíjali. Mesto má prestavané letisko, Letisko Karola Wojtyłu, s napojením na niekoľko európskych miest.

Dôležité prístavné mesto

Okrem prístavu, odkiaľ odchádzajú všetky trajekty do Grécka, Albánska, Chorvátska a inam, stojí za väčšiu pozornosť starý prístav, kde sa život oproti minulým stáročiam takmer nezmenil. Uvidíte tu tradičné rybárske člny, vracajúce sa so svojimi úlovkami a predávajú svoje morské plody priamo zo svojich člnov, kde si rybári zároveň opravujú siete a všade sa šíri ich veselá vrava.

Určite nevynechajte prechádzku po Lungomare. Je to skutočne impozantné pobrežie, ktoré postavil Mussolini. Nájdete tu veľa barov, reštaurácií a kaviarní, kde sa môžete a dokonca musíte zastaviť.

Prechádzka historickými uličkami

Čo takto vrátiť sa v čase a prechádzať sa jedným z najatraktívnejších starých miest Talianska – Bari Vecchio. Aj toto je lákavá možnosť… Je to v podstate opevnená časť mesta a jednoznačne stojí za preskúmanie. Medzi hrubými kamennými múrmi nájdete 40 kostolov, katedrálu a baziliku svätého Mikuláša.

Lákavé okolie

Pláže v Bari začínajú pozdĺž Lungomare a pokračujú ďalej. Južné pobrežie je posiate nespočetnými zátokami a nádhernými plážami. Nedajú sa nespomenúť miesta ako Polignano a Mare, Cala Porto, Porto Cavallo, Cala Paura alebo San Giovanni. Krásne sú aj starodávne kamenné mestá Monopoli a Giovinazzo. Sú naozaj očarujúce a okrem toho majú zlaté piesočné pláže hneď za mestskými hradbami. Ideálna kombinácia.

Jedlo chudobných

Región Apúlia je preslávený takzvanou cucina povera (doslova v preklade „jedlo chudobných“). Je to kuchyňa, ktorá je jednoduchá a chutná a používa iba sezónne a miestne kvalitné suroviny. Pôvodne to bolo naozaj z nutnosti. Teraz sa však Apúlia a najmä mesto Bari ocitá na čele potravinového hnutia slow food, ktoré je známe po celom svete.
Najobľúbenejším prejavom tejto filozofie sú orecchiette, jedinečná cestovina z Apúlie, vyrobená bez použitia vajec a tvarovaná ako malé ušká. V tejto časti Talianska sú doslova špecialitou. Omáčka je vyrobená vždy z najčerstvejšej miestnej zeleniny, ako je baklažán, paradajky, olivy a šampiňóny.

Bari a kultúra

Aj kultúra si v Bari našla svoje miesto. Teatro Margherita, ktoré bol pôvodne otvorené v roku 1914, je jednou z najobľúbenejších a najikonickejších budov mesta. Luciano Pavarotti a Rudolf Nurejev sú len niektoré zo slávnych mien, ktoré tu účinkovali. Divadlo, ktoré bolo nedávno zrekonštruované, sa stalo centrom súčasného umenia v meste a má preplnený kalendár koncertov, výstav a predstavení.

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších “kútov” Talianska, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo. 

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy

Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *