Drsná a kamenná Matera, mesto, kde sa čas zastavil… – okruh južným Talianskom – časť 3.
Začnem otázkou: „Tešili ste sa na nového Jamesa Bonda?“ Tak určite viete, že jeho premiéru kvôli koronavírusu odložili o 7 mesiacov… Namiesto apríla 2020 je preložená na november… Prečo píšem o Agentovi 007? Pretože v Matere sa natáčalo… naša domáca Luciana nám s nadšením pri raňajkách rozprávala, že sa tam filmoval ďalší diel Jamesa Bonda s Danielom Craigom. Ulice boli niekoľko týždňov uzatvorené a prístupné len hercom a filmárskemu štábu. Teším sa, určite si to pôjdem pozrieť, keď pre nič iné, tak kvôli úžasnému prostrediu kamennej Matery.
Zostaňme doma a pozrime sa, ako náš výlet do Matery vyzeral…
Hneď ráno sme plní zvedavosti otvárali dvere kamenného domčeka a výhľad z malej terasy, ktorý sa nám naskytol, bol fascinujúci, dovolím si povedať, že skoro až dych berúci… nič také sme zatiaľ ešte nevideli. Pred nami sa rozprestierala Matera v celej svojej kráse, osvetlená silným slnečným žiarením…. modrá bezoblačná obloha, kamenné tufové domy, hneď ráno neuveriteľný kľud a pokojná atmosféra, zatiaľ ešte bez všade prítomných turistov. Jednoducho to musíte vidieť, žiadna fotka vám to nedokáže sprostredkovať… a toto bol jeden z okamihov, kedy som si povedala, ubytovanie sme vybrali to najlepšie, aké sme mohli…
Il Sasso a la Seta
Dom Luciany sa nachádza v jaskynnej časti Matery, v časti Sasso Caveoso. Je hneď pod skalou, do ktorej je vydlabaný rupestriánsky kostol Santa Maria di Idris, našli sme si ho cez booking.com a určite ho doporučujeme – hľadajte „Il Sasso e la Seta“. Luciana je fantastická hostiteľka a raňajky u nej v kuchyni majú neodolateľné čaro. Posúďte sami:
Praktický cestovateľský denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope – Matera
Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do Matery, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských denníkov s mapou. Ako bonus sme pre teba pripravili krok po kroku doporučenia Luciany, našej domácej, ako si najlepšie Materu pozrieť. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude „okopírovať“ ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. Denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.
Matera – hlavné mesto kultúry 2019
Ale poďme pekne pomaly: Historické – od začiatku do konca… Fascinujúce… Dych berúce… Také je mesto Matera, európske hlavné mesto kultúry pre rok 2019. Mesto, do ktorého som sa chystala dlho a som rada, že sa mi cesta za ním podarila zrealizovať práve v jeho dôležitom roku 2019. Nachádza sa v regióne Basilicata v južnom Taliansku. Je hlavným mestom provincie Matera a leží v malom kaňone vytesanom pri rieke Gravina. Historické jadro mesta, ktoré sa nazýva Sassi, známe ako la città sotterranea („podzemné mesto“), obsahuje starobylé jaskynné obydlia. Presný dátum ich prvého obsadenia a následné historické fakty sú otázky a vedci stále o nich diskutujú. Centrum Sassi, spolu s rupestriánskymi kostolmi, získalo v roku 1993 štatút svetového dedičstva UNESCO.
Čo znamená slovo rupestriánsky?
Priznám sa, stretla som sa s ním prvý krát pri plánovaní návštevy Matery…. a zistila som to… rupestriánsky znamená vybudovaný vytesaním do skaly alebo využitím stien jaskyne… Kedysi oblasť dnešného mesta Matera bola pravdepodobne osídlená už od paleolitu (10. tisícročie pred Kristom), aj keď údaje sa líšia. Čo je ale isté je to, že je jednou z najstarších trvalo obývaných osád na svete. Viete si to predstaviť…??? 10 tisíc rokov… fascinujúce, aspoň pre mňa určite… Formálne mesto Matera založil Riman Lucius Caecilius Metellus v roku 251 pred Kristom a nazval ho Matheola. Nasledovalo množstvo historických udalostí, ktoré vyvrcholili v roku 1927 do toho, že mesto sa stalo hlavným mestom novej provincie Matera a je ním dodnes. Má okolo 70 tisíc obyvateľov. Podľa rozprávania Luciany, Matera sa mala stať hlavným metom regiónu Basilicata, bohužial, túto funkciu prevzalo mesto Potenza a aj toto bol jeden z hlavných dôvodov úpadku mesta Matera.
Hlavné pamiatky
#1 Starobylé mesto Sassi (Sassi di Matera alias Kamenná Matera)
Hlavný dôvod medzinárodnej slávy mesta. Sassi pochádza z prehistorického osídlenia troglodytov a tieto obydlia sa považujú za prvé ľudské sídla v dnešnom Taliansku. Sassi sú sídla vykopané do vápenatej skaly samotnej, ktorá je charakteristická pre oblasti Basilicata a Apulia. Starobylé mesto vyrástlo na jednom svahu skalnatej rokliny, ktorú vytvorila rieka, ktorá je dnes iba malým potokom a táto roklina je známa ako „la Gravina“. V päťdesiatych rokoch minulého storočia talianska vláda v rámci svojej politiky na odstránenie extrémnej chudoby použila silu na presťahovanie väčšiny obyvateľov Sassi do rozvíjajúceho sa moderného mesta, súčasnej Matery. Súčasná miestna správa sa však viac orientovala na cestovný ruch a podporovala regeneráciu Sassi ako malebnej turistickej atrakcie s pomocou talianskej vlády, UNESCO a Hollywoodu. Dnes tu existuje veľa prosperujúcich firiem, krčiem a hotelov, a mesto patrí medzi najrýchlejšie rastúce v južnom Taliansku. Via Fiorentini je akousi hlavnou tepnou mesta, po ktorej sa oplatí prejsť.
#2 Kláštory a kostoly
Matera uchováva veľkú a rozmanitú zbierku budov súvisiacich s kresťanskou vierou, vrátane veľkého počtu rupestriánskych kostolov a chrámov vytesaných zo skaly. Katedrála Matera (1268 – 1270) je zasvätená Santa Maria della Bruna od roku 1389. Kostol má 52 metrov vysokú zvonicu a vedľa hlavnej brány je socha Maria della Bruna. Hlavnou črtou fasády je ružové okno rozdelené šestnástimi malými stĺpmi. Ďalšími dôležitými kostolmi v Matere, ktoré sú zasvätené apoštolovi Petrovi, sú San Pietro Caveoso (v Sasso Caveoso) a San Pietro Barisano (v Sasso Barisano). San Pietro Barisano bol nedávno obnovený v rámci projektu Svetového pamiatkového fondu financovaného spoločnosťou American Express. Nachádza sa tu mnoho ďalších kostolov a kláštorov. Niektoré sú jednoduché jaskyne s jediným oltárom a freskou, ktoré sa často nachádzajú na opačnej strane rokliny. Niektoré sú zložité jaskynné siete s veľkými podzemnými komorami, o ktorých sa predpokladá, že ich používali na meditáciu mnísi. Na vrchole skaly nazývanej Sasso Barisano stojí kláštor sv. Augustína zo 16. storočia a vedľa neho kostol sv. Augustína (Chiesa di Sant’Agostino). Na kostole je zaujímavé hlavne to, že cez jeho vnútro sa dá prejsť do podzemného chrámu, ktorý bol vytesaný do skaly v 11. storočí. Neďaleko stojí rupestriánsky chrám sv. Petra (San Pietro Barisano). Je to kostol, ktorý bol kompletne vytesaný do skaly už okolo roku 1000 a len jeho fasáda je zo 17. storočia. Ide o jednu z najlepších ukážok rupestriánskej architektúry. Od oboch chrámov je výborný výhľad na okolie a jadro mesta Matera.
Druhá časť starého mesta, označovaná ako Sasso Caveoso (Jaskynný kameň), leží na jeho opačnej strane a nachádza sa v nej niekoľko ďalších podzemných chrámov. Celý kameň (kde okrem iného stál aj dom Luciany) je dobre viditeľný z viacerých strán, pretože sa týči nad okolitý terén a na jeho vrchole ešte stojí železný kríž. Na vrchole tejto skaly sú v jej útrobách vytesané dva chrámy – Santa Maria di Idris a San Giovanni in Monterrone. Oba chrámy boli postupným zväčšovaním neskôr prepojené a dnes sa tak dá prejsť z jedného do druhého. Posledným rupestriánskym chrámom, ktorý sme navštívili, je Santa Lucia alle Malve. Tento chrám patril ženskému mníšskemu rádu benediktínok, ktoré sa tu usadili už v 8. storočí. Chrám je prekvapivo veľký a je v ňom vytesaných niekoľko pilierov, ktoré sú spolu so stenami ozdobené freskami, z ktorých niektoré pochádzajú až z 13. storočia.
Za Sasso Caveoso sa už nachádza len okrajová časť Matery, ktorá patrí medzi tie najviac zanedbané. V miestnych domoch nebýva nikto, okná sú väčšinou zadebnené a domy úplne prázdne. Kedysi tak zrejme vyzeralo celé staré mesto, ale s rastúcim rozvojom turizmu začína Matera ožívať. Takže pokiaľ chcete nasať ešte trochu apokalyptickej atmosféry, môžete zamieriť do časti Rione Casalnuovo.
Jadro dnešného života sa samozrejme sústredí mimo Sassi, do “moderného” mesta Matera. Stoja tu budovy z období baroka či klasicizmu, čiže pre nás tiež starobylé… Veľmi príjemným miestom je námestie Piazza Giovanni Pascoli s nadväzujúcou ulicou Via Domenico Ridola, ktoré tvoria veľkú pešiu zónu. V čele námestia stojí Múzeum stredovekého a moderného umenia, vedľa ktorého terasa s výborným výhľadom na staré mesto (Sassi) Matery. Tu sme sa veru niekoľko krát – či už počas dňa alebo aj večer zastavoval a kochali sa krásnym bezkonkurenčným výhľadom.
Stavbou, ktorá dominuje panoráme celej Matery, je materská katedrála. Katedrála je typickým reprezentantom masívnej románskej architektúry v regióne Apúlia a jej veža sa týči nad Materou ako maják snáď na každej fotografii mesta. Chrám bol postavený v 13. storočí a z námestíčka pred ním je výborný výhľad na staré mesto Matera z opačnej strany, než to býva na väčšine fotiek mesta obvyklé. Archeologický prieskum ukázal, že katedrála bol postavená na umelo navýšených základoch, aby jej veža bola dobre viditeľná zo všetkých strán mesta a jeho okolia.
V novej časti mesta sa taktiež nachádza niekoľko “klasických” kostolov, teda nevytesaných do skaly. Medzi najkrajšie patria Kostol sv. Františka z Assisi (údajne založený samotným sv. Františkom) a Kostol očistca, oba s krásnymi barokovými fasádami. Okrem toho je tu mnoho ďalších krásnych budov a malebných uličiek priam lákajúcich k prechádzke či posedeniu v jednej z miestnych kaviarní.
#3 Cisterny a zber vody
Matera bola postavená nad hlbokou roklinou nazývanou Gravina di Matera, ktorá rozdeľuje územie na dve oblasti. Zásobovanie jej obyvateľov vodou je veľmi sťažené. Skorí obyvatelia investovali obrovskú energiu do budovania cisterien a systémov vodných kanálov. Najväčšia cisterna bola nájdená pod Piazza Vittorio Veneto. So svojimi pevnými stĺpmi vytesanými zo skaly a výškou klenby vyššou ako pätnásť metrov je to skutočná vodná katedrála. Rovnako ako iné cisterny v meste, zhromažďovala dažďovú vodu, ktorá bola filtrovaná a prúdila kontrolovaným spôsobom do Sassi. Existovalo tiež veľké množstvo malých povrchových kanálov, ktoré napájali vodou bazény a záhrady.
#4 Hrad Tramontano
Začiatkom 16. storočia ho založil Gian Carlo Tramontano, gróf z Matera. Stavba však zostala nedokončená. Má tri veľké veže, zatiaľ čo dvanásť bolo pravdepodobne súčasťou pôvodného návrhu. Nachádza sa mimo starého mesta na jeho okraji, bohužial sme boli tak pohltení časťou Sassi, že na tento hrad nám už priestor v našom itineráry nezostal.
#5 Kinematografia a hudba, kultúra
Z dôvodu prastarej scenérie v Sassi a okolí ju používali tvorcovia ako prostredie pre staroveký Jeruzalem. V Matere bolo natočených množstvo biblických ale aj iných filmov, spomeniem hlavne Pasoliniho film Evanjelium sv. Matúša a film Mela Gibsona Umučenie Krista. Objavuje sa aj v hudobných videách – napríklad pieseň skupiny Metallica „Spit out the Bone“ (2016). Mne sa veľmi páčil moderný taliansky seriál Le Sorelle (Sestry), ktorý tu bol natáčaný. V čase, keď sme tam boli my, bola v Matere výstava Salvadora Dalího…. a to bol skutočný zážitok…
Pretože atmosféra v Matere je jednoducho neopakovateľná, jedinečná a hlavne – prívetivá. Mesto, ktoré bolo kedysi „hanbou“ Talianska, mesto, kde sa čas zastavil, je dnes opradené slávou a tajuplnosťou. Skrýva Matera tajomstvá, o ktorých nevieme? Som presvedčená o tom, že áno. Tajomnú atmosféru cítiť totiž všade naokolo. Nečakajte romantiku, čakajte mystickosť, to je asi to najvýstižnejšie slovo…. Nie nadarmo sa dnes mestu hovorí aj „Jeruzalem na juhu Talianska“.
Zaujala vás Matera z môjho rozprávania aspoň tak, že si ju pozriete na internete? Alebo sa radšej vyberiete ju rovno navštíviť, hneď keď to bude čo len trochu možné?
Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších „kútov“ Talianska, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.
V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:
- 7 regiónov Talianska od severu po juh
- 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
- 47 originálnych máp s označením smeru
- a okolo 350 plnofarebných fotografií
Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.
Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:
V našom e-shope nájdete toho oveľa viac… stačí, ak kliknete ne obrázok dole a môžete vyberať…
Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.
Taliansko ♥ srdcom
Úchvatné, v Matere sme boli s manželkou minulý rok – tak ma to skvelé čítanie chytalo za srdce. Super. Len tak ďalej.
Ďakujem za pekné slová, baví ma písať o Taliansku a ak niekomu pripomeniem pekné chvíle strávené v tejto krajine, som o to radšej… 🙂
Milujem Taliansko a rada ho objavujem. Je ešte veľa miest, a myslím, že do konca života to ani nestihnem, ktoré túžim vidieť a preskúmať. Váš cestovateľský denník doslova hltám a podnecuje ma k tomu, aby som spoznávala ďalšie nové oblasti a mestá v Taliansku. Veľmi vám ďakujem za pútavé čítanie a nápady na moje ďalšie cesty.
Dobry den Renatka, dakujem za pekne slova. Uplne s vami suhlasim, nestaci jeden ludsky zivot na spoznanie krasnych zakuti Talianska… Ja mam toho pre vas nachystaneho este vela, dufam, ze ma nadalej budete citat a sledovat 🙂 Vela stastia, BuBa