Tarent – mesto dvoch morí – okruh južným Talianskom – časť 4.

Tarent – mesto dvoch morí – okruh južným Talianskom – časť 4.

Mesto Tarent (Taranto po taliansky) bolo v poslednej dobe spomínané viac krát aj v našich médiách – spojené hlavne s predajom historických budov v centre mesta za úchvatnú sumu 1,- EUR s cieľom zvýšiť populáciu… nie moc pekne opísané… Bola som si ho pozrieť osobne – a takto to vyzeralo:

Hneď ráno po prebudení a po chutných a výdatných raňajkách u Luciany sme ešte absolvovali v Matere pár miest, ktoré sme predchádzajúci deň už nestihli a vydali sme sa na cestu smerom na juh. Našim dnešným cieľom bola krátka zastávka v meste Tarent a potom presun do Porto Cesareo a zaslúžený oddych na pláži.

História mesta

Mesto Tarent, je pobrežné mesto v provincii Tarent, v regióne Apúlia, v Taliansku a má zhruba 200 tisíc obyvateľov. Mesto bolo založené v roku 706 pred Kristom Sparťanmi. Kedysi bol Tarent najvyužívanejším prístavom v južnom Taliansku a mal najväčšie loďstvo a armádu v južnom Taliansku. Neskôr začal Tarent pomaly upadať. Zaujímavosťou je, že cez mesto viedla cesta Via Appia a mesto je považované za jedno z najstarších miest v Taliansku. Okolo roku 500 pred Kristom bolo mesto jedným z najväčších na svete s odhadmi počtu obyvateľov až okolo 300 000 ľudí. Dnes je to tretie najväčšie kontinentálne mesto južného Talianska a dôležitý obchodný a vojenský prístav s dobre rozvinutými zlievarňami ocele a železa, ropnými rafinériami, chemickými závodmi, námornými lodenicami a továrňami na spracovanie potravín.

Delfíny

Tarent leží 14,5 m nad Iónskym morom. Je známe ako „mesto dvoch morí“, pretože ho omýva veľké more v zátoke medzi Punta Rondinella na severozápade a Capo San Dante na juhu a obrovská nádrž Malého mora. Veľké more je často známe ako záliv Veľkého mora, v ktorom sa nachádzajú prístavy lodí. Od Malého mora je oddelené mysom, ktorý uzatvára záliv a vedie k umelému ostrovu. Tento ostrov tvoril srdce pôvodného mesta a je spojený s pevninou mostami Ponte di Porta Napoli a Ponte Girevole – veľmi pozoruhodný most.  Malé more sa považuje za lagúnu. Tarent je známy pre veľkú populáciu delfínov a iných veľrýb, ktoré historicky žijú v blízkosti ostrovov Cheradi, nachádzajúcich sa pred mestom. Ionian Dolphin Conservation určite stojí za návštevu. My sme to bohužiaľ nestihli, plavba trvá cca 5 hodín a to bolo pre náš itinerár príliš dlho…

Z pohľadu podnebia, zimy sú často sprevádzané snežením, naopak v letá bývajú horúce a vlhké, často s teplotami až 40 ° C.

Ako inak, Tarent má množstvo historických a iných pamiatok, ktoré stoja za návštevu.

Čo sa dá v meste navštíviť?

Hrad Aragon bol postavený v rokoch 1486 až 1492 na rozkaz Aragonského kráľa Ferdinanda II. s cieľom chrániť mesto pred častými nájazdmi Turkov. K dnešnému dňu je majetkom talianskeho námorníctva a je otvorený pre verejnosť. V tesnej blízkosti hradu navštívite hojdací most, symbol Taranta, ktorý spája ostrov Borgo Antico s polostrovom Borgo Nuovo. Približne 90 metrov dlhá budova bola slávnostne otvorená v roku 1887 a má výhľad na veľký splavný kanál, ktorý spája dve moria: Mar Grande a Mar Piccolo.

Promenáda Lungomare Vittorio Emmanuele III – pomenovaná po bývalom talianskom kráľovi Viktorovi Emmanuelovi III. má výhľad na prírodný prístav a obchodný prístav Mar Grande. Centrom hlavných atrakcií mesta je Piazza Castello. Tu je možné navštíviť zrúcaniny dórskeho chrámu Poseidon zo 6. storočia pred naším letopočtom s dvoma dórskymi stĺpmi svedčiacimi o starodávnom magno-gréckom chráme.

Staré mesto alebo Citta Vecchia si zachováva rovnaké rozmiestnenie ulíc z roku 967 nl. Existujú tu štyri hlavné tepny (Corso Vittorio II, Via Duomo, Via di Mezzo a Via Garibaldi), ktoré bežia v priamom smere, ale bočné ulice boli zámerne vybudované úzke a vinuté, aby bránili priechodu inváznej armády. Na Via Cava v Starom Meste stoja za pozornosť maľované červené klenuté dvere starého, viacposchodového paláca, ktoré sú príkladom street artu, ktorý sa od roku 2013 stal hlavným prvkom Starého Mesta.
Staré mesto sa nachádza a je úplne uzavreté na umelom ostrove medzi Veľkým a Malým morom a je dosiahnuteľné z Nového mesta cez most Ponte Girevole (hojdací most) z juhu a Ponte di Porta Napoli zo severu. V rokoch 2013 až 2014 sa dvaja neapolskí mestskí umelci, Cyop a Kaf, pustili do projektu zdobenia opustených budov, múrov a dverí na námestiach a uličkách so 120 zobrazeniami street artu. Odvtedy sa toto stalo pozoruhodnou črtou Starého Mesta a stojí to za pozretie.

Kuchyňu mesta Tarent charakterizuje používanie miestnych výrobkov, najmä zeleniny a rýb, ako sú artičoky, baklažány, paradajky, olivy, cibule, krevety, chobotnice, sardinky a predovšetkým mušle. Veľmi dôležitú úlohu zohrávajú aj olivový olej a chlieb vyrobený v meste a vo všetkých dedinách jeho provincie.

Okolie

Na okraji mesta a na vidieku sa nachádza niekoľko tradičných starobylých vidieckych domov zvaných Masseria. O tomto type vidieckych domov sa dočítate v inom článku na mojom blogu.

Pocity a vnemy

Na záver, hlavne po návšteve starého mesta, musím konštatovať, že sme boli trochu sklamaní.… sklamaní z pomerne špinavých ulíc, z úzkych uličiek, kde takmer všetky domy boli ošarpané až nad naše očakávanie, množstvo z nich na pokraji rozpadu, so zamurovanými otvormi na dvere a okná… zhrniem to asi tak, že sme v Taliansku videli veľa krajších miest, ako práve staré mesto Tarent…. ale aj o tom je Taliansko… na druhú stranu, po krátkej prechádzke v novej časti mesta, promenádou Vittorio Emmanuele III, táto bola veľmi príjemná a zanechala v nás pohodové pocity…

Nové mesto

Za zmienku stojí Monumento al Marinaio d’Italia z roku 1974. Tento pomník je venovaný námorníkom talianskeho námorníctva, bol vyrobený z bronzu a stojí na Corso Due Mari. Sochárom bol Vittorio Di Cobertaldo. Socha, ktorá je asi sedem metrov vysoká a spočíva na podstavci, zobrazuje dvoch námorníkov pri pozdrave lodiam, ktoré sa chystajú prekročiť splavný kanál, ktorý spája Mar Grande s Mar Piccolo. Socha sa spája so starým zábradlím Corso Due Mari a chce vyjadriť spojenie medzi mestom a námorníctvom.

Takže koniec dobrý, všetko dobré…. a tak sme nastúpili do auta a vyrazili smer Porto Cesareo s vidinou relaxu na brehu mora… ako sa nám to podarilo? To si prečítate v dalšom článku ?

Praktický cestovateľský denník s mapou na stiahnutie v E-shope – Okruh južným Talianskom – Apúlia

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do južného Talianska, do Apúlie, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. Denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský denník s mapou – Okruh južným Talianskom – Apúlia – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *