Pareto, líšky, levy a 5 základných krokov ako využiť metódu 80:20 v každodennom živote
Vidíme to všade, vidíme to aj u nás… stačí sa trochu zamyslieť. Politickú elitu možno rozdeliť na elitu typu líšky (prefíkané, presvedčivé typy) a elitu typu leva, ktorá vládne silou a útlakom. Elita typu líšky má schopnosti potrebné na úspešné ovládanie más, elita typu leva zase dáva pocit stability a súnáležitosti s vodcami – systémom. Zaujímavé, však? Tento článok prosím dočítajte do konca – vonkoncom nie je o politike…
Za touto teóriou stojí taliansky ekonóm, sociológ, filozof a politológ Vilfredo Pareto (1848-1923). Za jeho domov je považovaná Ligúria, aj keď sa narodil v Paríži a zomrel vo Švajčiarsku. Je otcom niekoľkých teórií. Hore popísaná je teória elity, ďalšia zaujímavá je matematická teória rovnováhy. A práve o tej som sa rozhodla napísať niečo viac.
Pareto sa zaujímal o distribúciu príjmov, sformuloval princíp, ktorý dostal meno “Paretov princíp” známy aj ako zákon 80:20. Tento zákon hovorí o tom, že 80 % majetku štátu je v rukách 20-tich percent populácie. Paretov princíp možno ale aj v rôznych odvetviach ľudskej činnosti (napr. ekonomika, kvalita výroby) formulovať tak, že 80% dôsledkov (napr. zisk alebo počet nepodarkov) pramení z 20% príčin. V praxi potom býva snahou odhaliť ono malé spektrum príčin, ktoré tak významne ovplyvňuje celkový výsledok. Tento proces hľadania sa nazýva Paretova analýza.
Mňa osobne Paretov princíp fascinuje, pretože je vo svojej podstate tak jednoduchý a hlavne využiteľný v mnohých oblastiach ľudského života. V podstate stačí o ňom vedieť, pozrieť sa na problém, alebo na situáciu, ktorú práve riešite a zhodnotiť, či je vhodné použiť Paretov princíp. Potom to už ide v podstate samé a benefity, ktoré to celé prináša, sú obrovské.
Tu sú jednotlivé kroky, podľa ktorých môžete postupovať:
- Identifikujte všetky svoje denné/týždenné úlohy.
- Identifikujte kľúčové úlohy. Ktoré úlohy vám prinesú najväčšiu návratnosť alebo sú pre vás najdôležitejšie?
- Zamyslite sa nad tým, ako môžete znížiť alebo eliminovať úlohy, ktoré vám prinesú menšiu alebo žiadnu návratnosť resp. sú málo podstatné.
- Vytvorte si plán, ako robiť viac to, čo vám prináša väčšiu hodnotu.
- Držte sa tohto plánu.
Firemná prax
Vo firemnej praxi Paretov princíp znamená napríklad, že zhruba 20% zákazníkov prináša 80% tržieb, asi 20% obchodných zástupcov vytvára 80% predaja a že 20% zamestnancov vytvára 80% hodnoty. Takých príkladov by mohlo byť oveľa viac. A čo je dôležité, tento princíp sa dá použiť aj v súkromnom živote nás všetkých…
Súkromný život
Ktorých 20% majetku má pre vás najväčšiu hodnotu? Čomu venujete 20% času, čo vám dáva 80% šťastia? Ktorí sú 20% ľudí, s ktorými máte najbližšie vzťahy a ktorí vám robia najväčšiu radosť? Čo je 20% oblečenia, ktoré nosíte 80% času? Čo je 20% jedla, ktoré jete 80% času? Je pravdepodobné, že na tieto otázky nájdete jednoduchú odpoveď. Len ste si ich nikdy predtým nekládli. Akonáhle na ne odpoviete, môžete sa ľahko zamerať na zvýšenie efektívnosti vo svojom živote.
Napríklad identifikujete:
- 80% ľudí, s ktorými trávite čas a ktorí vám prinášajú iba 20% potešenia – trávte s nimi menej času…
- 80% vecí, ktoré použijete 20% času – vyhoďte alebo predajte…
- 80% oblečenia, ktoré nosíte 20% času – to isté – vyhoďte alebo predajte…
- 20% jedla, ktoré jete 80% času a to pravdepodobne vysvetlí, či sa zdravo stravujete, alebo nie a či potrebujete zmeniť stravovacie návyky – 20% jedla vymeňte za zdravšie…
- 80% času trávime činnosťami, ktoré nás napĺňajú len na 20% (pozeranie televíznych relácií, surfovanie po sociálnych sieťach, atď) – prehodnoťte svoj voľný čas
- 80% svojich peňazí použijeme na kúpu vecí, ktoré vlastne ani nepotrebujeme a sú nám zbytočné – dvakrát si premyslite, či to potrebujete, kým niečo kúpite
Ak si uvedomíte všetky tieto veci, nakoniec vás to môže inšpirovať k niektorým zásadným zmenám vo vašom životnom štýle. Stačí, aby ste identifikovali priateľov, s ktorými chcete tráviť viac času a venovali im väčšiu pozornosť. Alebo dali väčší dôraz na výber vecí, ktoré si za svoje peniaze kúpite.
Ako vidíte, veľa z tých vecí je takých, nad ktorými môžete prevziať zodpovednosť a zlepšiť ich. Pozor, nie všetko však bude tak pekne zapadať do úhľadnej kategorizácie podľa Paretovho princípu. Berte to však ako možný nástroj na sledovanie aspektov vášho života. V kľude sa zamyslite, sadnite si a premýšľajte o tom, možno budete prekvapení tým, na čo všetko prídete.
Tak čo? Ktorému priateľovi alebo priateľke zavoláte hneď po dočítaní tohoto článku?
Veľa iných informácií – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.
Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:
Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.
Taliansko ♥ srdcom