Caffè, caffè, caffè – il caffè italiano… s receptom na Crema fredda al caffè

Caffè, caffè, caffè – il caffè italiano… s receptom na Crema fredda al caffè

Tento článok je určený pre milovníkov kávy. Presnejšie, pre milovníkov talianskej kávy. Nie je to o tom, ako sa káva pestuje, zbiera, praží, melie… Je to o tom, čo sa s kávou a s jej prípravou deje ďalej – v baroch a kaviarňach v Taliansku. Je to o tom, aké druhy kávových nápojov Taliani rozlišujú, ako sa pripravujú, kedy ktorú kávu pijú a čo je na tom celom také zaujímavé. Takže ak patríte k milovníkom kávy, ste tu na tom správnom mieste… Toto je TOP10 najčastejších spôsobov prípravy kávy v Taliansku:

#1 Espresso – Toto je „základná“ káva v Taliansku. Dostanete ju všade, od odpočívadla na diaľnici, cez bar, cukráreň až po reštauráciu. Malá silná káva. U mňa favorit č. 1.

#2 Espresso doppio – Dve dávky espressa.

#3 Caffè lungo – V podstate dvojité espresso objednané viac po taliansky.

#4 Caffè corto – Len pár kvapiek čistého koncentrovaného kofeínu.

#5 Caffè Americano – veľká vodnatá káva – taká, ako ju majú radi Američania a niektorí Slováci.

#6 Cappuccino – Espresso s trochou mlieka a s „čiapočkou“ („capuccio“) mliečnej peny. Taliani ho nikdy nepijú po 11:00 hod. ráno.

#7 Caffè macchiato – Dávka espressa s trochou mlieka a peny.

#8 Caffè latte – Espresso zmiešané s teplým mliekom.

#9 Caffè corretto – „Správna káva“ alebo káva s malou dávkou alkoholu, zvyčajne grappy.

#10 Caffè con panna – Káva so šľahačkou zo smotany na šľahanie.

Samozrejme, vyklady sa môžu líšiť, čo sa ale nezmení je fakt, že talianska káva je vynikajúca. A na záver – pochúťka pre horúce letné dni, s ktorou som sa prvý krát stretla a zoznámila – ako inak – v Taliansku ?:

Recept – Crema fredda al caffè – chladený kávový krém (pre 6 osôb):

Suroviny:

70 ml kávy

4 čajové lyžičky cukru

2 čajové lyžičky nutelly

300 ml smotany na šľahanie

Postup:

Pripravíme si kávu a pridáme k nej do misky nutellu a cukor. Miešame, kým sa to neroztopí a nespojí a dáme to do chladničky vychladiť. Vyšľaháme smotanu na šľahanie do husta. Keď smotana začne hustnúť, pomaly pridávame kávovú zmes a šľaháme ďalej, až kým nevznikne hustý a hladký krém. Kávový krém vložíme do nádoby a na hodinu ho dáme do mrazničky. Potom zmes znovu mixujeme a nalejeme do studených pohárov. Krém podávame okamžite, nemusí sa zdobiť ničím, alebo ak inak nedáte, jemne ho poprášte kakaom.

Dobrú chuť!

A ako si kávu v taliansku objednáte po taliansky? Takto: “Un caffè per favore.”

Objednáte v našom E-shope:

V našom E-shope si môžete už objednať tlačenú knihu s názvom “Taliansko a láska majú 3 spoločné veci”. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope a tiež si môžete pozrieť náhľady jednotlivých strán. K obednávke posielame malý darček zadarmo.

E-kniha

Veľa ďalších talianskych receptov nájdete aj v E-knihe na mojom blogu www.talianskosrdcom.sk… Stačí, ak sa prihlásite na odber najnovšieho článku priamo do vašej schránky a obratom obdržíte link na stiahnutie e-knihy plnej famóznych fotografií a receptov na talianske jedlá a nápoje. E-knihu (je vo formáte PDF) vám prinášam zadarmo, pretože láska (aj tá k Taliansku) ide predsa cez žalúdok… Vychutnajte si kúsok Talianska priamo zo svojich domovov :-).

E-knihu vo formáte PDF dostanete zadarmo – stačí, ak si prihlásite odber najnovších článkov z www.talianskosrdcom.sk priamo do svojej schránky.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu – nahliadnite dovnútra, pribudli nám novinky:

Naše knihy

Štýlová porcelánová šálka s talianskym srdcom
Naše plecháčiky
Naše zápisníky

Darčekové perá s nápisom

Nálepka “Talianske srdce”

V našom e-shope nájdete toho oveľa viac… stačí, ak kliknete na obrázok dole a môžete vyberať…

Výhodné darčekové sety

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *