Praktické rady – Taliansko a spôsoby dopravy – 1. časť – autom

Praktické rady – Taliansko a spôsoby dopravy – 1. časť – autom

Jedným z dôležitých rozhodnutí, možno až kľúčové rozhodnutie, pri plánovaní vašej dovolenky v Taliansku je spôsob dopravy. Jednak to, ako sa do a z Talianska dostanete, ďalej to, ako sa budete pohybovať po Taliansku počas samotného pobytu. Možno sa to nezdá veľmi dôležité, ale môže to do veľkej miery ovplyvniť vaše zážitky a neskôr spomienky na dovolenku.

Poďme pekne postupne. V tejto časti si povieme niečo málo o cestovaní vlastným alebo prenajatým autom a spomenieme možnosť využiť autobus.

Taliansko prenajatým autom

Jednou z najčastejších otázok cestujúcich do Talianska je: „Mám si po príchode na miesto určenia požičať auto?“

Pre správnu odpoveď je  veľmi dôležité poznať dopredu cieľ a program vašej cesty. Ak budete navštevovať iba talianske mestá (veľké i malé), jednoducho si auto požičať nemusíte. Väčšina miest má vynikajúcu verejnú dopravu a taliansky vlakový systém vás prevezie z jedného mesta do druhého. Pravidlá parkovania vo väčšine talianskych miest sú mätúce a parkovanie v hoteloch môže byť pomerne drahé. Ale ak chcete spoznávať viac vidieckych oblastí, ako je napríklad Toskánsko, uvidíte viac, ak si požičiate auto. Nezabudnite si so sebou priniesť alebo si požičať dobrú navigáciu (alebo použiť svoj smartphone).
Pri zapožičaní automobilu v Taliansku musíte brať do úvahy aj úroveň svojho strachu a obáv. Jazda tu môže byť o niečo stresujúcejšia ako inde. Zažila som asi ten najvyšší level adrenalínovej jazdy centrom Neapola už viac krát (našťastie ako spolujazdec) a poviem vám, že to teda stálo za to.
Ďalším faktorom je cena za prenájom – Taliansko nie je najlacnejšia krajina na prenájom automobilu. Poistenie je povinné a je zahrnuté v cene prenájmu. Z vlastnej nie príliš šťastnej skúsenosti doporučujem dobre si prečítať zmluvu o prenájme dopredu (aj v prípade prenájmu cez internet), aby ste nezažili nemilé prekvapenie, aké som zažila ja. Väčšina požičovní vyžaduje kreditnú kartu, ktorú som ja nemala a aj napriek tomu, že na debetnej karte som mala dostatok finančných prostriedkov, rezervované auto sa mi takmer nepodarilo prevziať. Po takmer 3 hodinách strávených na letisku a obvolávaní mojej banky a spoločnosti, cez ktorú som auto prenajímala, sa to nakoniec podarilo. Nebudem vám hovoriť, koľko úsilia a stratených nervov ma to stálo. Prenájom auta môže byť zaujímavou možnosťou, ak si v rámci oddychovej dovolenky pri mori chcete spestriť program jednodenných výletom.

Taliansko vlastným autom

V podstate platí to, čo je popísane vyššie. Táto možnosťou mi je najbližšia. V Taliansku je niečo medzi 6 až 7 tisíc kilometrov diaľnic. Na väčšine z nich sa platí mýto buď v hotovosti alebo kartou. Kvalita talianskych diaľnic je výborná, často však treba počítať so zápchami a to hlavne v lete v soboty, preto vždy plánujeme cestu tak, aby sme sa vyhli sobotám na diaľnici. Maximálna povolená rýchlosť na diaľnici je obvykle 130 km/h. Návšteva čerpacích staníc, hlavne tých mimo diaľnic, môže byť trochu komplikovaná. Veľa z nich totiž funguje na systéme samoobsluhy a pár krát sa nám stalo, že sme si jednoducho nevedeli sami poradiť a tak sme museli požiadať o pomoc niekoho domáceho – v tomto prípade sme maximálne využili naše znalosti taliančiny. Pripravte sa na trochu komplikovanejšie hľadanie parkovacích miest napríklad v historických centrách miest, pozor na zakázané prechody historickými centrami… Aj keď vás navigácia vedie týmto smerom, môže sa vám ľahko stať to, čo sa stalo nám – a síce, že obdržíte domov skoro po roku doporučenú obálku z Talianska a v nej pekne mastnú pokutu za zakázaný prechod historickým centrom plným kaviarničiek a reštaurácií. Určite nebudete potrebovať auto na prechádzku po Ríme alebo po Florencii.

Taliansko autobusom

Tento spôsob dopravy navrhujem hlavne vtedy, ak uprednostníte autobus pred autom a vašu cestu máte naplánovanú po miestach a mestách, ktoré nemajú vlakové spojenie. Autobusy môžu byť trochu komplikované, určite sú však použiteľné.

Toto a ešte oveľa viac sa dočítate v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha v našom E-shope

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcomPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *