Budelli – Ružová pláž na Sardínii

Budelli – Ružová pláž na Sardínii

Pláž na Sardínii. Už neviem presne kde, ale objavila som fotku pláže s ružovým pieskom a tyrkysovým morom. Tak krásnu farebnú kombináciu vidíte len málokedy. Hneď ma to zaujalo a začala som zisťovať, kde je toto magické miesto? A čuduj sa svete – zistila som, že obrázok pochádza z Talianska. Konkrétne z oblasti La Maddalena na ostrove Sardínia. A tak sa zrodil ďalší z mojich cestovateľských plánov. Navštíviť túto oblasť. Nebolo to však tak, ako som si predstavila. Ale taký je život.

Ružová pláž

Po docestovaní na Sardíniu som začala zisťovať, kam presne sa mám vydať. A tak som sa dozvedela, že ostrov Budelli, na ktorom sa nachádza „Spiaggia Rosa“, alias Ružová pláž, je jedným z ostrovov súostrovia La Maddalena (severovýchodná Sardínia). V podstate hovoríme o jednej z najkrajších a najznámejších pláží na Sardínii. Bohužiaľ, alebo možno vďaka Bohu, platí tu úplný zákaz pristávania lodí a kúpania sa vo vodách tejto zátoky (zákazové bóje sú umiestnené asi 70 metrov od brehu). Ostrov a tiež táto pláž sú súčasťou národného parku. Prečo je pláž chránená? Dôvodom je chrániť ekosystém pláže pred inváziou ľudí a zvykom odnášať si ružový piesok domov ako suvenír z dovolenky. Ružová farba piesku je spôsobená prítomnosťou vápenatých schránok „Miniacina miniacea“. Je to malý jednobunkový organizmus, ktorý si vytvára ružové vápenaté schránky. Keď tieto organizmy zomrú, prúd prinesie mušle na pobrežie a dodáva piesku na pobreží charakteristickú ružovú farbu.

Jedinou osobou, ktorá mala k tejto pláži povolený prístup, bol Mauro Morandi (alias Mauro da Budelli). Bol to skutočný Robinson Crusoe z ostrova Budelli. Jeho loď sa pokazila a on sa rozhodol chvíľu na tomto čarovnom ostrove zostať. Býval na ňom od roku 1989. Domček, v ktorom prežil 32 rokov svojho života, sa nachádza hneď za Ružovou plážou, vďaka čomu bol Mauro neoficiálnym strážcom vzácneho piesku. Bohužial, toto je už minulosťou. Ako 81 ročného ho z ostrova donútili odísť talianske úrady. Aká škoda…

A čo dodať na záver… mne sa podarilo navštíviť aspoň hlavné mesto súostrovia – La Maddalena. Ružovú pláž som nevidela, ale neľutujem, pretože samotný ostrov Sardínia je tak krásny, že sa ho oplatí navštíviť tak či tak.

Vedeli ste, že?

Dnes má Mauro Morandi vyše 80 rokov, napísal knihu o svojom osamelom živote na ostrove („La Poltrona di Ginepro“) a vďaka nástupu technológií ho nájdete na instagramovom profile „mauro_morandi_official“. Ja som ho začala sledovať, pridáte sa?

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších “kútov” Talianska, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

O mnohých iných veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v novej tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Taliansko a láska

Ak máte chuť zadovážiť si hneď obidve knihy, neváhajte – celý set je u nás za najvýhodnejšiu cenu:

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… 

Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy

Štýlová porcelánová šálka s podšálkou a lyžičkou
Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Jeden z našich darčekových setov. Na výber sú ďalšie.
Obliečka na vankúš
Obliečka na vankúš pre tých, ktorí Taliansko naozaj milujú…

Oveľa viac pekných talianskych “vecičiek” nájdete v našom e-obchodíku, vrátane výhodných darčekových setov. Stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *