Goetheho cesta Talianskom – vydáte sa po jeho stopách?

Goetheho cesta Talianskom – vydáte sa po jeho stopách?

Johann Wolfgang Goethe: „Cesta do Talianska”

„Neapol piatok, 23. marec 1787

Vyviezli sme sa do výšky; rozprestrel sa pred nami veľkolepý obraz. Núkal sa nám utešený pohľad na Neapol v jeho nádhere, na celé míle dlhý rad domov pri rovinatom brehu zálivu, na predhorie, jazyky zeme, skalné steny, potom ostrovy a na more v pozadí.“

„Cesta do Talianska“ (v nemeckom origináli: Italienische Reise) je cestopisná správa Johanna Wolfganga Goetheho o jeho ceste do Talianska v rokoch 1786 až 1788, ktorá vyšla v rokoch 1816 a 1817. Kniha je písaná formou denníka a je rozšírená o jeho dodatočné myšlienky a spomienky. Začiatkom septembra 1786, keď mal Goethe len 37 rokov, podľa jeho slov „utiekol“ pred svojimi povinnosťami a pred svojou slávou a splnil si svoj sen – cestovať do Talianska. Napísal veľa listov viacerým priateľom v Nemecku, ktoré neskôr použil ako základ pre knihu.

Toto je, pre zaujímavosť, jeho itinerár:

Goethe – Prvá časť:

September 1786:

   • z Karlových Varov do Brenneru
   • z Brenneru do Verony, cez Bolzano, Trento, Torbole, Malcesine
   • z Verony do Benátok, cez Vicenzu, Padova

Október 1786:

 • Benátky
 • z Ferrary do Ríma, cez Cento, Bologna, Florencia, Perugia, Assisi, Foligno, Terni, Civita, Castellana

Október 1786 – február 1787:

 • prvá rímska návšteva

Goethe – Druhá časť:

Február – marec 1787:

 • Neapol, cez Velletri, Fondi

Marec – máj 1787:

 • Sicília, vrátane Palerma, Alcamo, Castelvetrano, Sciacca, Agrigento, Caltanisetta, Catania, Taormina, Messina

Máj – jún 1787:

 • Neapol

Goethe – Tretia časť:

Jún 1787 – apríl 1788:

 • druhá rímska návšteva

Keby som sa tak niekedy mohla vydať po jeho stopách…

Tlačená kniha v e-shope

O ňom a o veľa iných veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha s podnázvom „Životný štýl“ čaká v našom e-shope…

V našom E-shope vás čaká tiež tlačená kniha zameraná na krásy talianskej gastronómie… Sprievodca talianskou gastronómiou a jedlami, chuťami, vôňami a spomienkami, od predjedla až po dezert, ale nielen to… Nájdete tu okrem iného až 88 receptov, ktoré sú doplnené krásnymi fotografiami. Recepty zvládne aj začínajúci obdivovateľ talianskej kuchyne a ingrediencie sú ľahku dostupné. Stačí vyskúšať. Knihu si môžete objednať v našom E-shope. K objednávke posielame malý darček zadarmo.

kniha
Kniha o talianskej gastronómii s receptami

Ďalšie informácie – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha o cestovaní po Taliansku

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

textil
Textilné darčeky
Naše zápisníky
knihy
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”
Ďalšie darčekové predmety a výhodné darčekové sety v našom e-shope – stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať…

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko ♥ srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *