Balíme sa do Talianska – 2. časť – na čo nezabudnúť

Balíme sa do Talianska – 2. časť – na čo nezabudnúť

Ako postupovať pri balení v prípade cestovania do Talianska v rôznych ročných obdobiach sme si povedali v 1. časti článku, pokračovanie dobrých rád a tipov nájdete, ak budete čítať ďalej.

Vhodné oblečenie a obuv na cestu do Talianska

Vždy je dobré si zabaliť pár základných kúskov oblečenia, ktoré viete dobre kombinovať s viacerými vecami. Je dobré, ak tieto základné kúsky sú v neutrálnych farbách, nemusíte až tak riešiť farebné zladenie. Nezabudnite na pohodlné spodné prádlo a praktickú, ľahko umývateľnú obuv. Ja som sa už tiež poučila a viem, že na niekoľkodňové potulky po Ríme si už nezoberiem, síce krásne a trendy, ale biele látkové tenisky… pochopila som to hneď v prvý deň svojej cesty, bohužiaľ už bolo neskoro…

Ďalšou chybou by bol brať so sebou na dlhšie prechádzky nové topánky… radšej tie staršie, pohodlné, čo už nevyzerajú úplne štýlovo, zato na dláždené kamenné ulice, starodávne, nerovnomerné chodníky a pešie túry, ktoré nájdete v každej významnej talianskej turistickej oblasti, sú to pravé. Pár pekných plochých tenisiek je skvelá voľba.

Dlhé nohavice a dlhšie sukne sú užitočné vo väčšine talianskych turistických miest. Väčšina historických kostolov a katedrál vyžaduje totiž zakrytie kolien. Zabaľte si nohavice, vďaka ktorým budete mať pocit, že patríte do Talianska. Alebo zabaľte dlhú, elegantnú sukňu. Vždy si zabalím letné tielka na ramienka, k tomu však nevyhnutne nakombinujem bavlnené svetríky, čo mi umožňuje vrstviť oblečenie na večernú prechádzku, alebo ak sa dočasne ochladí.

Zoberte si so sebou tenkú nepremokavú vetrovku s kapucňou alebo spratný pršiplášť. Využijete to v prípade nečakaného dažďa. K moru si zvyknem brať slnečný klobúk, mám jeden taký, ktorý sa dá zložiť a v prípade potreby po vystretí má opäť pekný tvar. Veľký hodvábny šál môže slúžiť okolo krku alebo aj okolo hlavy – zaberá malý priestor v kufri. Môžete ho využiť ako prikrývku pliec pri vstupe do kostola. Pridajte jeden tmavý, kľudne čierny, ľahký sveter pre chladné večery, v mnohých talianskych reštauráciách je vonkajšie sedenie. Ak cestujete v zimných mesiacoch, priložte si kabát alebo teplú bundu.

Príslušenstvo a doplnky

Do batožiny si určite vložte malý batôžtek – ruksak, do ktorého si dáte fotoaparát, fľašu s vodou, plavky prípadne mini dáždnik. Preverte si, či na ubytovaní poskytujú sušič na vlasy. V opačnom prípade si pribaľte sušič aj s vhodnými adaptérmi a transformátormi. Pozor, Taliansko má iný typ zásuviek, je vhodné mať so sebou aspoň jeden adaptér.

Vo veľkých mestách, ako je Rím alebo Neapol, môžete zažiť nepeknú skúsenosť s vreckovými zlodejmi. Myslite preto na bezpečné uloženie vašich dokladov a hotovosti počas prechádzky mestom. Ja zvyknem používať malú taštičku, ktorú bezpečne nosím zavesenú na tele. Ďalšie veci, ktoré sa vám budú hodiť, sú šnúra na vešanie prádla so štipcami, mini lekárnička s voľno-predajnými liekmi, manikúra, dezinfekčné prostriedky na ruky a samozrejme nezabudnite na fotoaparát. Pozor – pred odchodom si dobre prezrite príslušenstvo fotoaparátu. Už sa nám stalo, že sme si zabalili fotoaparát aj so statívom, zabudli sme ale doma hlavu, ktorá ich spája…takže, žiadna výhra…

Tipy na balenie do Talianska

Nemám vo zvyku brať so sebou cenné šperky, balím iba bižutériu a prípadne lacné hodinky, pretože to môžem jednak stratiť, jednak sa môžem stať terčom drobných zlodejov. Vždy si nechám v batožine kúsok voľného miesta na nákup suvenírov, kúskov talianskej módy alebo darčekov pre svojich blízkych. Prečo? Pretože Taliansko je úžasné. A chcem si z neho priniesť aj niečo domov.
Vždy rozlišujte, kam v Taliansku idete, na ako dlho a čo plánujete podniknúť. Cestovanie do Talianska môže byť veľmi rozdielne, iné je cestovať do Ríma, na Sicíliu s návštevou Etny, na Lago di Como na severe, jazdiť po prekrásnom Toskánsku, prechádzať Alpy, preskúmavať Pompeje alebo Benátky, plaviť sa po Cinque Terre alebo ležať na prekrásnych plážach južného Talianska.
Snažte sa zbaliť si čo najmenej vecí, za pár dní budete určite vďační, že nemáte so sebou horu zbytočností. Ak si nie ste istí, kde začať, mám pre vás pár užitočných tipov. V každom prípade, môj zoznam použite ako akési „vodítko“ a vytvorte si vlastný zoznam.

Samozrejme, ak počas svojich potuliek po uliciach talianskych miest a mestečiek prídete na to, že ste si niečo dôležité zabudli zabaliť, nikdy nie je problém veci dokúpiť. Taliansko je vhodné na nákupy akéhokoľvek druhu oblečenia v akejkoľvek cenovej relácii – od kvalitnej koženej bundy až po značkové tašky a značkové slnečné okuliare.

Aká je najlepšia batožina na cestu alebo dovolenku do Talianska?

Moja skúsenosť je použiť kufrík na kolieskach, menší batoh na plecia a malú príručnú kabelku na doklady, hotovosť a mobil. Kufrík na kolieskach sa vám bude pohodlne ťahať za sebou v prípade potreby prejsť dlhšiu trasu, aj keď som počula, že napríklad v Benátkach kolieskové kufre plánujú zakázať. Dopredu si to preto zistite… Snažím sa cestovať vždy čo „najľahšie“. Čím menej vecí so sebou beriete, tým je to praktickejšie.


Ak plánujete letieť nízko nákladovou leteckou spoločnosťou, vždy si dopredu zistite povolené rozmery batožiny. Každá spoločnosť to má inak a môžete tým ušetriť nie malé peniaze.

Nezabudnite, či už odchádzate na dlhý víkend do Ríma alebo do Florencie, do Benátok či do Milána, zbaliť sa je jednoduché… Jediné, čo musíte urobiť, je cestovať s ľahkosťou a stále pritom vyzerať a cítiť sa fantasticky.

To nemôže byť predsa žiadny problém, či?

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačených knihách s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie” a “Životný štýl”, ktoré si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihách sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . Okrem toho, že cena tohoto setu je v našom E-shope najvýhodnejšia, k objednávke posielame aj darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje…

Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy

Štýlová porcelánová šálka s podšálkou a lyžičkou
Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Jeden z našich darčekových setov. Na výber sú ďalšie.
Obliečka na vankúš
Obliečka na vankúš pre tých, ktorí Taliansko naozaj milujú…

 

Ďalšie darčekové predmety a výhodné darčekové sety v našom e-shope – stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať…

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *