Za atmosférou Karibiku netreba cestovať ďaleko alias Porto Cesareo – okruh južným Talianskom – časť 5.

Za atmosférou Karibiku netreba cestovať ďaleko alias Porto Cesareo – okruh južným Talianskom – časť 5.

Tyrkysovo-omamný raj na zemi – to sú moje pocity a moja predstava, keď počujem „Porto Cesareo“.

Atmosféra Karibiku

Do Porto Cesareo sme sa dostali z Tarentu v poobedných hodinách. Počasie nám prialo, bolo teplo tak akurát, slnko a modrá obloha, takmer úplné bezvetrie. Je to malé mesto s počtom obyvateľov okolo 6 tisíc v talianskej provincii Lecce v regióne Apúlia v juhovýchodnom Taliansku. Pláže v okolí tohto mestečka silno pripomínajú karibskú atmosféru. Je to hlavne bielym piesočnatým dnom, priezračnou vodou a veľmi dlhými plážami. Raj na zemi… Pobrežie sa vyznačuje početnými mysmi, ostrovčekmi a útesmi, medzi ktorými má osobitný význam veľký ostrov, známy aj ako ostrov Isola dei Conigli (čiže „ostrov králikov“), ostrov Isola della Malva, ostrov Isola della Testa a Lo Scoglio.
Veľké prírodné bohatstvo Porto Cesareo je napríklad aj v tom, že v roku 1971 profesor P. Parenzan (z Múzea morskej biológie) našiel na ostrove Mojuso pri Porto Cesareo v zálive Tarentu jedinečný kvietok „Iris revoluta“ (vzácny druh Irisu).

Podnebie

Podnebie je tu stredomorské, s horúcimi letami bez dažda a chladnými a veternými zimami. Zrážky sa tu koncentrujú hlavne na jeseň a v zime.

Historické strážne veže

Pozdĺž pobrežia boli v 16. storočí vybudované štyri strážne veže, ktoré chránili polostrov Salento pred nepriateľskými vpádmi a dnes sú dôležitým prínosom pre tzv vojenskú architektúru: Torre Cesarea, Torre Lapillo, Torre Chianca a Torre Castiglione;
Torre Cesarea je rozhľadňa, ktorá sa nachádza v južnej časti mesta. Je najväčšou vežou a je nazývaná aj ako „Torre Capitana“, pretože v minulosti jej prináležala vojenská veliteľská právomoc nad všetkými vežami v okolí. Má štvoruholníkový tvar, je vysoká 16 metrov a jej strany sú dlhé 21,50 metra. Základné steny sú hrubé 4 metre, zatiaľ čo vrchné steny majú hrúbku 2,50 metra. Veža bola postavená z tufových blokov. V súčasnosti sú tu kancelárie Guardia di Finanza, čiže finančnej stráže.
Na sever od nej sa nachádza Torre Chianca s výškou 18 metrov, na juh od Torre Chianca nájdete Torre Lapillo, tiež známa ako Veža San Tommaso, ktorá má štvorcový pôdorys a prístupové schodisko s tromi oblúkmi a padacím mostom.
V interiérových priestoroch sa nachádza turistické a environmentálne návštevnícke centrum, kde je možné nájsť informačné materiály o tradíciách, hlavných architektonických a kultúrnych pamiatkach oblasti, ako aj zúčastňovať sa na kultúrnych podujatiach. Torre Castiglione – z tejto veže dnes zostali iba ruiny.

Oslňujúce pláže

Pláže v tejto oblasti sú priam božské… Spomeniem tie najkrajšie a najznámejšie, všetky s krištáľovo čistou vodou a fantastickými službami: Bahia del Sol, Togo Bay Beach, Spiaggia di Punta Prosciuto alebo Samana Beach. Karibik priamo v Európe… My sme zvolili v podstate jednu z prvých pláží v blízkosti Torre Lapillo. Nechceli sme totiž strácať čas vyhľadávaním – more je tam naozaj ukážkové. Kedže sme dorazili v poobedných hodinách a ešte k tomu na konci septembra, ľudí už bolo na pláži málo a ceny služieb nad očakávanie dobré… zložili sme sa na pláži a až do západu slnka sme si užívali pokoj a relax spolu s kúpaním v priezračnom mori…. na západ slnka sme sa presunuli do centra mestečka do malého zálivu s prístavom a príjemnou pešou zónou. Západ slnka tam bol taký krásny, olemovaný loďkami a plachetnicami v prístave, že to hraničilo s gýčom… ozaj… čo vlastne presne gýč je? Hmmm?

Hriešne dobré Scapricciatiello

Po západe slnka sme sa vydali na cestu do Gallipoli, do cieľa našej cesty. Tu na nás už čakali naši príbuzní, ubytovali sme sa a vyrazili na spoločnú večeru. Ako inak, do reštaurácie na brehu mora známej svojou stredomorskou kuchyňou. V reštaurácii Scapricciatiello sme ochutnali morské plody vrátane mušlí, chobotníc a sépii a pochutnali sme si aj na špagetách s mušľami – všetko čerstvé priamo vytiahnuté z mora… po večeri a príjemne strávenom čase v príjemnej spoločnosti sme unavení dorazili do nášho prechodného apartmánu a zaspali, ani nevieme ako… ?

Chceli ste niekedy navštíviť Karibik? Nemáte chuť cestovať na druhý koniec sveta? Tak toto je riešenie, ktoré sa vám priam ponúka…. tak neváhajte…

Praktický cestovateľský denník s mapou na stiahnutie v E-shope – Okruh južným Talianskom – Apúlia

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do južného Talianska, do Apúlie, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude „okopírovať“ ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. Denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský denník s mapou – Okruh južným Talianskom – Apúlia – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.


2 thoughts on “Za atmosférou Karibiku netreba cestovať ďaleko alias Porto Cesareo – okruh južným Talianskom – časť 5.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *