Nezabudnuteľné Gallipoli – očarujúce a podmanivé – okruh južným Talianskom – časť 6.

Nezabudnuteľné Gallipoli – očarujúce a podmanivé – okruh južným Talianskom – časť 6.

Tento článok má pre mňa nepopierateľne citový a intímny význam. Keď ho dočítate až do konca, snáď pochopíte….

Hneď ráno po raňajkách sme sa rozhodli, že tento deň bude dňom plným relaxu a sladkého ničnerobenia alias “dolce far niente”…. a vydali sme sa smerom na našu starú známu mestskú pláž v Gallipoli, na Lido San Giovanni. Bolo tomu tak aj z jedného prostého dôvodu – a síce preto, lebo v tento deň končila sezóna a bol to posledný deň, kedy pláž poskytovala svoje služby zákazníkom.

Pôvabná pláž takmer uprostred mesta

Jedná sa o platenú pláž, platenú v tom zmysle, že okrem plážového servisu zaplatíte aj poplatok za vstup. Niekto si možno povie – načo platiť, keď môžem ísť na spiaggia libera – čiže voľná/bezplatná pláž niekde na blízku… Výsledkom je ale to, že ľudí na tejto platenej pláži je rádovo menej, ako hocikde inde, služby, ktoré dostanete za poplatok sú – priestranné parkovisko, krásna a veľká kaviareň-reštaurácia s obrovskou terasou a úžasným výhľadom na tyrkysové more, slnečníky v maximálne dvoch až troch radoch, sociálne zariadenia, absolútnu čistotu… do mora môžete ísť relatívne bez strachu, že vám niekto niečo na brehu odcudzí… pláž je piesková, voda je geniálna, čistučká, tyrkysová, priehľadná a zvažuje sa postupne a mierne, čiže z pohľadu hĺbky je more tiež ideál. Strávili sme tu deň plný oddychu, relaxu a pohody. A viem, že pri každej ďalšej návšteve Gallipoli táto pláž zapadne do nášho programu.

Pláž s históriou….
Lido San Giovanni dnes

Staré mesto Gallipoli

Večer sme sa vybrali na prechádzku do starého mesta. Staré mesto sa nachádza na ostrove obklopenom morom a s pevninou je spojený mostom. To je na Gallipoli jedna z krásnych vecí… Stihli sme fenomenálny západ slnka v prístave. Nádherne namiešané všetky odtiene žltej, oranžovej až krvavočervenej farby. Raj pre všetkých maliarov a fotografov, alebo tých, ktorí majú chuť sa v kľude zastaviť a vnímať pozoruhodnú hru prírody.

Západ slnka v Gallipoli

Nasledovala malá večera, popíjanie nápojov s výhľadom na more a prechádzka uličkami starého mesta. Všetko vysvietené a vyzdobené plné neopakovateľnej atmosféry, živý ruch a povinné nákupy suvenírov. Okrem iného sme stihli aj návštevu pobočky Vestopazzo a malý nákup ich originálnych šperkov na pamiatku… ?

Famózna bruschetta

Pred polnocou sme sa unavení vrátili na apartmán obklopený záhradou plnou zelených paliem a zaspávali s myšlienkami na to, čo sme v ten deň prežili a na to, čo nás čaká na druhý deň.

PS:

O Gallipoli som už na mojom blogu písala v jednom zo starších článkov, kde sa dočítate zasa o trochu viac a určite o ňom písať ešte budem… Je to mesto, kde sa to všetko začalo – začala sa tu moja strhujúca a zároveň jednoznačná a vášnivá láska k Taliansku, k tej malebnej krajine, ktorá ponúka nevyčísliteľné množstvo pokladov. Gallipoli som už viac krát navštívila a dúfam, že tú návštevu ešte veľa krát zopakujem, pretože pre mňa niet krajšieho miesta a niet milších ľudí ako práve v Gallipoli… neveríte? Presvedčte sa osobne sami…

Praktický cestovateľský denník s mapou na stiahnutie v E-shope – Okruh južným Talianskom – Apúlia

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do južného Talianska, do Apúlie, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. Denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský denník s mapou – Okruh južným Talianskom – Apúlia – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.


2 thoughts on “Nezabudnuteľné Gallipoli – očarujúce a podmanivé – okruh južným Talianskom – časť 6.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *