Výnimoční muži Talianska – Giuseppe Verdi – okrem skladateľa aj farmár, vinár a gurmán

Výnimoční muži Talianska – Giuseppe Verdi – okrem skladateľa aj farmár, vinár a gurmán

“Il caffè è il balsamo del cuore e dello spirito.”

“Káva je balzamom na srdce a dušu.”

Vedeli ste, že?

Giuseppe Verdi – svetoznámy operný skladateľ – bol aj vinárom, poslancom a zanieteným gurmánom?
Verdi rád koketoval s tým, že je vlastne „operným farmárom“ a uprednostňuje jednoduchý vidiecky život. Po prvých finančných úspechoch si neďaleko svojho rodiska postavil vilu Sant’Agata, kde sa venoval farmárčeniu: choval kone, sadil vinič a dal postaviť rybníky v tvare jeho iniciálok G a V, ktoré existujú dodnes.
Bol zrejme aj tým, čo by sme dnes nazvali gurmánom. V mnohých listoch písal o svojej vášni pre jedlo, dával tipy na varenie, rozprával o receptoch a anekdotách z kuchyne. Posielal priateľom šunky a syry ako akýsi “veľvyslanec” svojho regiónu a organizoval obedy vo svojej vile. Jeho špecialitou bolo zrejme rizoto alla Milanese.

Giuseppe Verdi – kým bol?

Giuseppe Verdi (narodený 9. alebo 10. októbra 1813; zomrel 27. januára 1901) je považovaný spolu s Richardom Wagnerom za najvýznamnejšieho operného skladateľa devätnásteho storočia. Hoci sa títo dvaja skladatelia nikdy nestretli, bola medzi nimi známa rivalita. Počas celého svojho života písal Verdi opery, ktoré sú dodnes považované za jedny z najlepších v celom talianskom opernom repertoári. Viac ako polovica z nich je dnes v štandardnom repertoári každého operného súboru. Verdi počas svojho dlhého života zmenil operu tak, aby sa nemusela podriaďovať staromódnym pravidlám.
Rodisko Giuseppe Verdiho – Le Roncole – je malá dedinka v údolí rieky Pád na severe Talianska medzi mestami Parma a Piacenza. Jeho otec bol krčmár, ktorý mal malé hospodárstvo. Mladý chlapec bol veľmi talentovaný. Vo veku 9 rokov často hrával na organe na bohoslužbách v dedine, keď bol organista preč.
O niekoľko rokov neskôr zložil hudbu pre amatérsky orchester v meste Busseto. Muž menom Antonio Barezzi poznal veľa dôležitých ľudí a Verdimu pomohol. V roku 1839 skomponoval operu Oberto, conte di San Bonifacio, ktorá bola uvedená v La Scale, svetoznámom opernom dome v Miláne. Nie je to jedna z jeho najväčších opier, ale pomohla mu stať sa známym a bol požiadaný, aby napísal ďalšie tri opery pre La Scalu. Jeho ďalšia opera, nebola úspešná: publiku sa nepáčila, vypískali ju. V tom čase došlo aj k tragédii v jeho osobnom živote: zomreli mu dve deti a manželka.

Jeho práca

Verdimu sa podarilo prekonať svoje nešťastie v roku 1842, keď produkoval svoju operu Nabucco. Táto mala veľký úspech a stala sa svetoznámou. Začal veľmi tvrdo pracovať, skomponoval dve opery ročne. Nielenže musel napísať hudbu, ale zorganizovať všetkých ľudí, aby ju hrali. Bola to obrovská pracovná záťaž. V roku 1847 mal ďalší veľký úspech s Macbethom. Táto opera podľa slávnej Shakespearovej hry je dodnes jednou z najobľúbenejších zo všetkých opier.
Jeho ďalšie tri slávne opery sú: Rigoletto z roku 1851 a Trubadúr a La Traviata, obe z roku 1853. Tieto opery majú veľa melódií, ktoré sa preslávili po celom svete.
Aida, napísaná pre novú operu v Káhire v Egypte, je považovaná za jedno z jeho najdokonalejších diel. Verdi odišiel do dôchodku v 70. rokoch 19. storočia. Bol to bohatý muž, ktorý vlastnil veľa pôdy. Venoval veľa peňazí charitatívnym organizáciám, najmä jednej charite pre starších hudobníkov.

Top 8 pozoruhodných faktov o Giuseppe Verdim:

1. Tri Verdiho opery patria neustále medzi najhranejšie opery – podľa štatistík celosvetových operných predstavení patria tri Verdiho opery Traviata, Rigoletto a Aida neustále medzi najhranejšie opery, pričom každú z nich ročne hrajú 300 až 400 krát na celom svete.

2. ‘Rigoletto’ je jednou z najznámejších árií – Tenorová ária „La donna e mobile“ z filmu „Rigoletto“ je jednou z najznámejších árií, aké boli kedy napísané pre operu, a poznajú ju aj ľudia, ktorí operu nikdy nepočúvajú.

3. Verdiho hudba bola použitá v stovkách filmových partitúr – jedna z najznámejších scén je z Pretty Woman, keď Richard Gere berie Juliu Roberts do opery. Opera, ktorú vidia, La Traviata, nie je až taká náhoda, keďže ide o príbeh kurtizány, ktorá sa zaľúbi do jedného zo svojich nápadníkov, čo je téma, ktorá sa odráža vo filmových postavách.

4. Slogan Viva Verdi bol použitý ako skratka alebo dokonca šifra pre Viva Vittorio Emanuele Re D’Italia – počas boja za taliansku nezávislosť sa slogan Viva Verdi používal ako skratka pre Viva Vittorio Emanuele Re D’Italia (Nech žije taliansky kráľ Victor Emmanuel), ktorý sa hrá na meno slávneho talianskeho operného skladateľa.

5. V roku 1889 dal Verdi postaviť domov dôchodcov pre chudobných hudobníkov v Miláne. Vo veku okolo 50 rokov bol sám Verdi natoľko finančne nezávislý, že mohol odísť do dôchodku. Keďže si zrejme pamätal rôzne časy, začal sa veľmi spoločensky angažovať a organizovať jedlá pre chudobných. Mimochodom, v jeho domove dôchodcov Casa Verdi dodnes žijú umelci a hudobníci.

6. Giuseppe Verdi bol dvakrát ženatý. Jeho prvou vyvolenou bola Margherita, do ktorej sa skladateľ zamiloval, keď jej dával súkromné hodiny. 4. mája 1836 svoj vzťah legalizovali. V tomto manželstve sa narodili dve deti: 26. marca 1837 dcéra Virginia Marie Louise a 11. júla 1838 syn Icilio Romano. Šťastné chvíle v hudobnej sfére však išli ruka v ruke s tragickými udalosťami v rodine. V krátkom období od roku 1838 do roku 1839 zomrel syn aj dcéra. V roku 1840 zomrela aj jeho manželka, ktorej lekári diagnostikovali encefalitídu. Keď Giuseppeho postihla jedna tragédia za druhou, vo svojich spisoch poznamenal, že sa rozhodol už nikdy sa pera nedotknúť.
Druhou manželkou skladateľa bola slávna talianska operná speváčka Giuseppina Strepponi “Clelia”. Stala sa nielen spoločníčkou Giuseppe Verdiho v živote, ale aj jeho múzou. Skladateľ jej venoval niekoľko opier vlastnej kompozície a zveril jej hlavné úlohy. Génius bol s ňou šťastný – jeho žena mu vytvorila teplý domov a mohol sa s ňou úprimne o všetkom rozprávať. Verdi cítil, že takúto ženu po svojom boku potrebuje. Bol bohatý a slávny a chcel žiť pokojný život. Clelii sa však podarilo presvedčiť svojho manžela, aby neprestal skladať. Poskytovala Giuseppemu nepretržitú podporu v jeho hudobnom úsilí až do svojej smrti v roku 1897. Zomrela na panstve Sant’Agata neďaleko Busseta, kde bývali.

7. 21. januára 1901 bol Giuseppe Verdi ubytovaný v 5-hviezdičkovom Grand Hotel et de Milan v Miláne. Utrpel mozgovú príhodu a jeho stav sa počas nasledujúcich šiestich dní zhoršil. 27. januára skoro ráno skonal. Zaujímavosťou je, že Grand Hotel et de Milan je aj dnes jedným z najlepších 5-hviezdičkových hotelov v Miláne, nachádza sa do 5 minút chôdze od La Scaly a môže si v ňom urobiť rezerváciu každý.

8. Pohreb Giuseppe Verdiho v roku 1901 zostáva najväčším verejným zhromaždením akejkoľvek udalosti v histórii Talianska. Počas nej dirigoval Arturo Toscanini Zbor hebrejských otrokov z Nabucca v sprievode obrovského orchestra a zboru zloženého z hudobníkov z celej krajiny.

Kúpte si tlačenú knihu v E-shope

O veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha s podnázvom „Životný štýl“ čaká v našom e-shope…

V našom E-shope vás čaká tiež tlačená kniha zameraná na krásy talianskej gastronómie… Sprievodca talianskou gastronómiou a jedlami, chuťami, vôňami a spomienkami, od predjedla až po dezert, ale nielen to… Nájdete tu okrem iného až 88 receptov, ktoré sú doplnené krásnymi fotografiami. Recepty zvládne aj začínajúci obdivovateľ talianskej kuchyne a ingrediencie sú ľahku dostupné. Stačí vyskúšať. Knihu si môžete objednať v našom E-shope. K objednávke posielame malý darček zadarmo.

kniha
Kniha o talianskej gastronómii s receptami

Ďalšie informácie – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha o cestovaní po Taliansku

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

textil
Textilné darčeky
Naše zápisníky
knihy
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”
Ďalšie darčekové predmety a výhodné darčekové sety v našom e-shope – stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať…

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *