Výnimočné ženy Talianska – Originálna Maria Montessori aj jej hlboký inštinkt

Výnimočné ženy Talianska – Originálna Maria Montessori aj jej hlboký inštinkt

Výnimočné ženy Talianska – Maria Montessori: „Každý človek na svete by mal robiť to, na čo je špeciálne uspôsobený. Je úlohou múdrosti rozpoznať, na čo je každý z nás najlepšie uspôsobený, a úlohou výchovy je zdokonaľovať a využívať tieto predispozície. Pretože výchova môže usmerňovať a pomáhať povahe, ale nikdy ju nemôže premeniť.“

6.5.2023 uplynulo 71 rokov od smrti talianskej doktorky a vychovávateľky Marie Montessori. Narodila sa v roku 1870 v talianskom meste Chiaravalle. Možno viete, že je uznávaná pre svoju vzdelávaciu metódu, ktorá stavia na tom, že deti sa učia prirodzeným spôsobom. Väčšina z vás však nevie, že pôvodne študovala medicínu a do oblasti vzdelávania prešla až neskôr. Prinášam vám niekoľko zaujímavostí o tejto významnej žene, ktorá nás môže svojim životom hlboko inšpirovať.

Maria Montessori

#1 Bola trikrát nominovaná na Nobelovu cenu za mier. Vďaka svojmu prínosu k vzdelávaniu a rozvoju dieťaťa bola Maria Montessori nominovaná na Nobelovu cenu za mier tri roky po sebe, 1949, 1950 a 1951.

#2 V Indii spolupracovala s Gándhím. Pred 2. svetovou vojnou sa jej revolučná vyučovacia metóda rozšírila do celého sveta a otvorili sa stovky Montessori škôl. Toto všetko sa bohužiaľ zastavilo na začiatku 2. svetovej vojny, všetky Montessori školy v Taliansku a Nemecku boli zatvorené a Mária bola nútená opustiť svoj dom v Barcelone a žiť v Anglicku. Neskôr sa jej 3-mesačné rečnícke turné v Indii zmenilo na 7-ročné domáce väzenie, kedy sa Maria mala príležitosť stretnúť a pracovať aj so samotným Gándhím.

#3 Prežila pandémiu. Maria Montessori zažila druhú najsmrteľnejšiu zaznamenanú pandémiu, španielsku chrípku, ktorá obiehala svet v rokoch 1918-1919.

#4 Mária Montessori založila prvú Montessori školu, aby pomohla zastaviť vandalizmus v Ríme. Jednalo sa o školu Casa Dei Bambini, ktorá bola otvorená v januári 1907 a kde sa každé dieťa učilo na základe jeho individuálnych schopností a osobného talentu. Montessori metoda je teda staršia ako 100 rokov.

#5 Jej vášeň pre vzdelávanie pramenila z práce s deťmi v azylových domoch. Kým Maria pracovala ako asistentka na chirurgii v nemocnici Santo Spirito v Ríme, navštevovala azylové domy pre deti s mentálnym postihnutím. Počas týchto návštev si uvedomila, že nedostatok vhodného prostredia pre deti s mentálnym a emocionálnym postihnutím je príčinou ich zlého správania.

#6 Celý život bojovala za sociálnu spravodlivosť. Pracovala na prelomení stigmy týkajúcej sa pohlavia, triedy a zdravotného postihnutia. Hneď po tom, ako začala svoju kariéru v medicíne, sa pripojila k hnutiu za práva žien. Počas svojho pôsobenia v lekárskej oblasti sa stala známou rešpektom a pozornosťou, ktorú preukazovala ľuďom zo všetkých spoločenských vrstiev.

#7 V štúdiu medicíny ju podporil pápež. Keďže ženám nebolo dovolené vstúpiť na lekársku fakultu, univerzity zamietli žiadosť Márie Montessori študovať medicínu. Na Rímsku univerzitu ju prijali až po tom, čo ju podporil pápež Leo XIII.

#8 Bola jednou z prvých ženských lekárov v Taliansku. Vždy mala veľké túžby a počas svojho života prelomila mnohé bariéry. Bola prvou ženou z Rímskej univerzity, ktorá promovala s doktorátom a stala sa jednou z prvých doktoriek v Taliansku. Titul získala v júli 1896.

A čo možno nevieme o metóde Montessori?

* Ak vstúpite do typickej Montessori triedy, možno budete prekvapení, keď uvidíte deti, ktoré sa učia spolu so študentmi, či už staršími alebo mladšími ako oni. Táto metóda učenia umožňuje malým deťom učiť sa od starších študentov a povzbudzuje starších študentov, aby sa naučili, ako učiť deti, ktoré sú od nich mladšie.

* Deti si slobodne vyberajú svoje štúdium, existujú však určité limity, ktoré sa používa na vedenie dieťaťa počas celého času v Montessori triede. Táto filozofia „slobody v medziach“ podporuje pocit nezávislosti a umožňuje deťom venovať sa témam, ktoré ich skutočne zaujímajú.

* Hodiny a materiály v Montessori triede nie sú ani zďaleka náhodné, sú založené na pozorovaniach. Každý učiteľ Montessori vie, ako pozorovať svojich študentov a vybrať im hodiny, ktoré prispejú k ich úspechu.

* Učitelia vystupujú ako vzory, pretože Maria Montessori verila, že deti sa učia vedome aj nevedome a napodobňujú správanie, ktoré im je prezentované. Učitelia trávia veľké množstvo času so svojimi študentmi. To je dôvod, prečo každý Montessori učiteľ dbá na to, aby hovoril s úctou, preukázal dobrú pracovnú morálku a poskytol študentom vzor, na ktorý môžu byť hrdí.

* Jednou z hlavných čŕt Montessori vzdelávania je, že študenti absolvujú veľké bloky neprerušovaného pracovného času. Tieto „pracovné obdobia“ dávajú študentom šancu plne sa zapojiť do činnosti bez vonkajšieho rozptyľovania. Toto zabezpečí, že študent bude vedieť, ako sa neskôr v živote zapojiť do skutočných pracovných projektov a dokončiť ich.

* Väčšina Montessori škôl nepoužíva tradičné metódy hodnotenia. Hoci niektoré predmety prirodzene inklinujú k známkovaniu – napríklad matematické úlohy majú správnu odpoveď – učitelia Montessori nekladú dôraz na testovanie alebo iné štandardné formy školského úspechu. Namiesto toho sú študenti povzbudzovaní, aby napredovali vlastným tempom a učili sa látku spôsobom, ktorý im vyhovuje.

O čo ide?

Montessori vzdelávanie naučí dieťa, ako sa učiť, myslieť a hrať sa. So zameraním na individuálne lekcie a skutočné skúsenosti nie je žiadnym prekvapením, že absolventi Montessori školy majú pocit, že môžu ovládnuť svet. Ja by som veru v takej škole chcela študovať… Je dobré, že aj dnes vznikajú nové školy, škôlky, jasle a centrá, ktoré podporujú výchovu a vzdelanie detí metódou Montessori.

Kúpte si tlačenú knihu v E-shope

O veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha s podnázvom „Životný štýl“ čaká v našom e-shope…

V našom E-shope vás čaká tiež tlačená kniha zameraná na krásy talianskej gastronómie… Sprievodca talianskou gastronómiou a jedlami, chuťami, vôňami a spomienkami, od predjedla až po dezert, ale nielen to… Nájdete tu okrem iného až 88 receptov, ktoré sú doplnené krásnymi fotografiami. Recepty zvládne aj začínajúci obdivovateľ talianskej kuchyne a ingrediencie sú ľahku dostupné. Stačí vyskúšať. Knihu si môžete objednať v našom E-shope. K objednávke posielame malý darček zadarmo.

kniha
Kniha o talianskej gastronómii s receptami

Ďalšie informácie – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha o cestovaní po Taliansku

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

textil
Textilné darčeky
Naše zápisníky
knihy
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”
Ďalšie darčekové predmety a výhodné darčekové sety v našom e-shope – stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať…

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png

 

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *