Trochu neuveriteľné, ale Alitalia končí a ITA začína

Trochu neuveriteľné, ale Alitalia končí a ITA začína

Je ťažké tomu uveriť, ale letecká spoločnosť Alitalia konečne zastavila svoju činnosť. Od 15. októbra 2021 ju nahrádza nový taliansky národný dopravca ITA – Italia Trasporto Aereo. Prečo konečne? Pretože jej história je naozaj búrlivá…

Kto je, lepšie povedané bola, Alitalia?

Società Aerea Italiana S.p.A., pôsobiaca ako Alitalia, vlajkový dopravca a najväčšia letecká spoločnosť v Taliansku. Prevádzkovala flotilu lietadiel Airbus a Boeing pre veľký počet pravidelných domácich, európskych a medzikontinentálnych destinácií. Letecká spoločnosť operovala zo svojho hlavného uzla na letisku Leonardo da Vinci – Fiumicino.

Búrlivá história spoločnosti

Spoločnosť Alitalia bola založená 16. septembra 1946 ako Aerolinee Italiane Internazionali. Prevádzku zahájila 5. mája 1947, v tomto roku prepravila viac ako 10 000 cestujúcich. V roku 1960 začala Alitalia lietať na prúdových lietadlách. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia prepravovala spoločnosť Alitalia 25 miliónov cestujúcich ročne. V roku 1995 sa Alitalia pokúsila zlúčiť s KLM, ale neuspela. Nasledovalo niekoľko ďalších búrlivých alebo menej búrlivých mílnikov vo fungovaní spoločnosti, vrátane štrajkových akcií. Okrem menej pozitívnych to bolo aj špeciálne prvenstvo. 23. februára 2011 Alitalia oznámila zavedenie bezpečnostného listu napísaného v Braillovom písme a znakov v 3D reliéfe, ktorý bol prvým svojho druhu.

Koncom roku 2013 letecká spoločnosť čelila bankrotu a v roku 2017, potom, čo zamestnanci spoločnosti Alitalia odmietli návrh na zníženie počtu pracovných miest zameraný na zníženie nákladov, letecká spoločnosť oznámila, že začne prechádzať konkurzom, začínajúc vymenovaním správcu konkurznej podstaty a spoločnosť bola oficiálne ponúknutá na predaj s cieľom aukcie. Spoločnosti EasyJet a Ryanair prejavili záujem, ale neskôr od svojej ponuky upustili. Od roku 2017 po rokoch, keď nedosiahla zisk, bola v mimoriadnej správe. V skratke povedané – nepretržitá finančná strata spoločnosti Alitalia počas niekoľkých rokov za sebou viedla k rôznym zmenám vlastníctva a postavenia. Vykonalo sa niekoľko neúspešných pokusov o prevzatie alebo zlúčenie spoločnosti Alitalia. Až v apríli 2020 talianska vláda oznámila, že v máji prevezme spoločnosť Alitalia, pretože sama nebude schopná prežiť dôsledky pandémie COVID-19. Od roku 2020 bola Alitalia a jej dcérske spoločnosti vo vlastníctve talianskej vlády.

Logo Alitalia

Alitalia prijala nové logo v roku 2005. Navrhla ho spoločnosť Saatchi & Saatchi. Táto verzia bola v roku 2015 opäť aktualizovaná. Značka Alitalia je pre Talianov ikonická, pretože letecká spoločnosť prebrala farby talianskej vlajky (zelená, biela, červená). Jej populárny názov Alitalia spájal talianske slová ali (krídla) a Italia (Taliansko).

Na záver

24. augusta 2021 spoločnosť Alitalia oznámila, že po 15. októbri 2021 zastaví svoje lety a že cestujúci s letenkami na neskoršie lety si môžu naplánovať let na skorší termín alebo požiadať o vrátenie peňazí. Bude nahradená novou talianskou národnou leteckou spoločnosťou Italia Trasporto Aereo (ITA).

Ako bude vyzerať nová talianska národná letecká spoločnosť? ITA bude rásť pomaly a spočiatku bude prevádzkovať menšiu flotilu lietadiel s cieľom dostať sa na počet lietadiel vyše 100. Spočiatku bude mať menej ako 3 000 zamestnancov (donedávna mala spoločnosť Alitalia okolo 10 000 zamestnancov).

Držíme novej spoločnosti palce, nech sa jej darí.

Veľa iných informácií – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *