O splnených snoch a najlepších priateľoch – animovaný film Luca plný slnečného Talianska

O splnených snoch a najlepších priateľoch – animovaný film Luca plný slnečného Talianska

Máte najlepšieho priateľa alebo priateľku? Tak ju/jeho pozvite do kina – možno sa budú čudovať, prečo práve na animovanú rozprávku, myslím však, že pochopia veľmi rýchlo…

Film Luca

Je to americký počítačovo animovaný fantasy film pre deti a pre dospelých vytvorený v roku 2021, ktorý distribuuje spoločnosť Walt Disney Studios Motion Pictures. Film režíroval Enrico Casarosa.

Talianska riviéra

Prostredie filmu je prekrásne. Odohráva na Talianskej riviére v rokoch 1950 – 1960 a sústreďuje sa na Lucu Paguru, chlapca-morskú príšerku, ktorý sa dokáže na súši premeniť na ľudskú bytosť a ktorý so svojim novým najlepším priateľom Albertom Scorfanom skúma mesto Portorosso. Je to doslova letné dobrodružstvo, ktoré zmení jeho život.

Chlapec Luca je inšpirovaný Casarosovým detstvom v Janove v Ligúrii. Niekoľko umeleckých pracovníkov Pixaru bolo vyslaných na Taliansku riviéru, aby zhromaždili a preskúmali taliansku kultúru a životné prostredie. Morské príšery, „metafora pocitu odlišnosti“, voľne vychádzali zo starých talianskych regionálnych mýtov a folklóru. Film Luca mal premiéru v Janovskom akváriu 13. júna 2021. Získal pozitívne recenzie od kritikov s pochvalou za jeho vizuál, hlasové výkony a nostalgický pocit.

Oslava priateľstva a splnených snov

Casarosa uviedol, že film je oslavou priateľstva a „milostným listom rokom našej mladosti, pričom Luca je postava založená na samotnom Casarosovi a Alberto na jeho najlepšom priateľovi s rovnakým menom Alberto. Casarosa uviedol: „Môj najlepší priateľ Alberto bol trochu problémový, ja som bol veľmi bojazlivý a mal som bezpečný život – nemohli sme byť odlišnejší… Alberto ma vytlačil von z mojej komfortnej zóny a metaforicky ma odrazil od mnohých útesov. Pravdepodobne by som tu dnes nebol, keby som sa od neho nenaučil plniť si sny. Práve o týchto typoch hlbokých priateľstiev som chcel hovoriť vo filme Luca, tvorí to srdce tohto filmu.“

Recenzie

Na webe Rotten Tomatoes má film hodnotenie 91% na základe 276 recenzií. Konsenzus kritikov na webovej stránke znie: „Film plný nákazlivej radosti, očarujúca postava Lucu dokazuje, že uchváti publikum všetkých vekových skupín.“ Ďalšie recenzie hovoria: “Film Luca je milý a pôsobivý. Zachytáva puto, ktoré si môžu neznámi ľudia vybudovať počas leta, a aj to,  ako môže toto priateľstvo vydržať. A podobne ako jeho protagonisti meniaci tvar, aj toto sa deje pod povrchom.”  „Skutočnou mágiou filmu Luca je jeho vizuál. Návrhy postáv sú príťažlivé v morskom svete aj na súši a bohatosť prostredia v oboch sférach je skutočným zdrojom potešenia. Hra svetla na nádherne modrej vodnej hladine je niekedy takmer fotorealistická, zatiaľ čo západ slnka, ktorý šíri svoju oranžovú žiaru po skalách na pobreží, vo vás vyvoláva túžbu byť tam.“

A kto tam bol, vie, o čom hovoria…

Pár zábavných faktov, ktoré povzbudia vašu zvedavosť:

– Pixar je známy svojou úžasnou pozornosťou k detailu a nápaditým dizajnom postáv. Opäť prekonali samých seba, keď sa pozriete na Lucu v jeho podobe morskej príšery. Nesnažte sa ich spočítať, ale na tele má pôsobivých 3 436 šupín.

Autentické odgrgnutie – keď Luca zje svoj prvý tanier cestovín, odgrgne si… Tremblay, ktorý Lucovi prepožičal svoj hlas, bol šťastný, že môže tento zvukový efekt vykonávať sám, pretože grganie na povel je zjavne zvláštna zručnosť herca.

–  Klasické odkazy na kino – milovníci kina uvidia animované plagáty na klasické filmy. Okrem iných aj plagáty La Strada a Roman Holiday.

– Pomoc od miestnych – všetky hlasy detí vo filme sú autentické hlasy miestnych detí priamo v Taliansku.

Film si pozrite, u mňa má 5 hviezdičiek z 5 – *****.

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *