Štát v štáte – 2. časť – Sanmarínska republika, alias San Marino

Štát v štáte – 2. časť – Sanmarínska republika, alias San Marino

San Marino je pokojný malý štátik ponorený v Taliansku, nie je členom Európskej únie, no napriek tomu používa ako svoju menu Euro. S Talianskom vytvorili colnú a menovú úniu. Úradným jazykom je taliančina, aj napriek tomu, že väčšina obyvateľov (celkovo okolo 34 tisíc obyvateľov) rozpráva starším dialektom. Legendy kladú počiatok San Marína do obdobia okolo roku 301, keď tu Svätý Marinus, dalmátsky kamenár so svojimi kresťanskými následníkmi založil opevnený kláštor. Vznik štátu je doložený listinami z roku 1253.

Turistika tvorí v San Maríne najväčšiu časť HDP. Poľnohospodárstvo nemá veľký význam. Pestuje sa obilie, vínna réva a olivy, vyrábajú sa syry, rozšírený je chov kôz. Tradičná je výroba keramiky, textilný priemysel, ďalej papier, sklo. Vydáva cenné zberateľské známky a mince.

Vedeli ste, že?

  • Titano je názov vrchu, kde sa nachádza hlavné mesto San Marino. Na každom z troch vrcholkov hory Titano je jedna veža, každá inej veľkosti, štýul a významu. Tri veže San Marina sú súčasťou štátnej vlajky a do dvoch z nich sa dostanete skutočne za malý poplatok.
  • Jeho občania nie sú Taliani. Napriek tomu, že obyvatelia San Marina žijú na rovnakom polostrove a majú spoločnú etnickú príslušnosť, radšej ich nazývajú Sammarínčania ako Taliani, pretože sú hrdí na to, že patria k nezávislej republike.
  • Je to bohatá krajina. Ale nie drahá. HDP San Marina je rovnaké ako HDP najrozvinutejších krajín na celom svete a je vyššie ako v Taliansku, takže je normálne očakávať veľmi vysoké ceny, ale budete prekvapení, že jedlo a doprava sú v skutočnosti veľmi lacné. Cesta autobusom napríklad z Rimini do San Marína stojí pár EUR, pričom kopček zmrzliny a kúsok pizze tiež nie sú najdrahšie. Jediným nákladným aspektom krajiny je ubytovanie, a preto je lepšie prespať v blízkosti a urobiť si tu celodenný výlet.
  • Výhľady sú pôsobivé. Taliansky vidiek je malebný a z vrcholu San Marina je za jasného dňa vidieť až do Chorvátska. Na vrchol hory Titano vedie lanovka, ale môžete sa tam dostať aj autobusom.
  • Staré mesto San Marino – jeho múry vyzerajú ako Veľký čínsky múr, hlavne prvá veža a mestské hradby, ktoré ponúkajú prechod z jednej veže do druhej. Rozhodne odporúčam navštíviť San Marino na jar alebo ešte lepšie počas jesene, aby ste videli, ako sa lístie farebne mení.

Zaujímavosť – Campione d’Italia

Vedeli ste o tom, že na území Švajčiarska v kantóne Ticino sa nachádza malé územie Talianska, ohraničené zo všetkých strán územím Švajčiarska? Nazýva sa Campione d’Italia a je položené na brehu Luganského jazera. Táto exkláva (časť vlastného územia (napr. štátu), ktoré sa nachádza na území, ktoré je úplne obklopené územím cudzieho štátu alebo cudzích štátov) má okolo 2300 obyvateľov. Územie je administratívnou súčasťou regiónu Lombardsko, je vzdialené približne 2 km od talianskej hranice. Súčasný stav vznikol po tom, ako sa kantón Ticino v roku 1798 stal súčasťou Švajčiarskej konfederácie. Obyvatelia Campione sa rozhodli zostať súčasťou Lombardska, ktoré sa pripojilo k Taliansku v roku 1871. Používanou menou je švajčiarsky frank, Campione profituje zo špeciálneho colného pravidla, ktoré umožňuje obyvateľov exklávy vstup na švajčiarske územie. Je súčasťou švajčiarskeho colného územia. Taktiež je napojené na švajčiarsku telekomunikačnú sieť, pri spojení z Talianska je nutné použiť švajčiarsku predvoľbu (+41 91). Svoje špecifické postavenie využíva aj v oblasti prevádzkovania kasín a herní, keďže legislatíva je tu ústretovejšia ako v Taliansku či Švajčiarsku. Ďalším špecifikom tejto exklávy je poloha na brehu jazera, ktoré ho spája s materskou krajinou. Preto je možné vstúpiť na talianske územie preplávaním Luganského jazera bez vstupovania na švajčiarske územie aj napriek tomu, že jazero je súčasťou teritória Švajčiarska.

 

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope – Ravenna, San Marino a okolie

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti dovolenku v okolí Ravenny a San Marina, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou práve z tejto oblasti. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský E-denník s mapou – časť Ravenna, San Marino a okolie – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na viac nami overených itinerárov, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy
Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *