Štát v štáte – 1. časť – Vatikánsky mestský štát, alias Vatikán

Štát v štáte – 1. časť – Vatikánsky mestský štát, alias Vatikán

Sú dva. Dva malé štáty v štáte veľkom – Vatikán a San Marino. Každý z nich je diametrálne iný, každý svojim spôsobom zaujímavý a hodný návštevy.

Vatikán, alebo Vatikánsky mestský štát

Je to najmenší štát sveta, ktorý sa nachádza v strede hlavného mesta Talianska, v Ríme. Na jeho čele stojí rímsky biskup – pápež, ktorý je zároveň hlavou Katolíckej cirkvi. Hlavnými príjmami štátu sú dary veriacich z celého sveta, vydávanie poštových známok, mincí a cestovný ruch.

V tomto síce malom štáte, ktorý je na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, sa nachádza obrovská zbierka vzácnych budov a umeleckých diel. V strede Vatikánu sa nachádza Bazilika svätého Petra, ktorá je najväčšou náboženskou stavbou na svete. Tiež sú tu múzeá, paláce a záhrady.

Pápežský štát v Európe existoval niekoľko storočí, ale až v roku 1929 uzrel svetlo sveta Vatikán. Suverenitu  Vatikánu garantujú takzvané Lateránske zmluvy, ktoré na strane Svätej stolice podpisoval Pietro Gasparri a na strane Talianskeho kráľovstva zase vtedajší predseda vlády Benito Mussolini. Vznik Vatikánu posilnil pozíciu katolíckej cirkvi vo svete. Vo Vatikáne žije oficiálne málo obyvateľov – obyvatelia Vatikánu sú hlavne kňazi a osobná stráž pápeža, tzv. švajčiarska garda (nápadne sfarbená a ozbrojená) , ale pravdou je, že z týchto pár stoviek obyvateľov takmer polovica trvalo žije v iných štátoch ako súčasť diplomatických misií Vatikánu v zahraničí. Garda skutočne pozostáva výlučne zo švajčiarskych občanov a všetci jej členovia sú tvrdo vycvičení na boj. Zaujímavosťou je, že vo Vatikáne žijú aj ženy, je ich málo a väčšinou sú to učiteľky a podobne. Dodnes vo Vatikáne ženy ale nemajú právo voliť. Na voľbe pápeža sa môžu zúčastniť iba kardináli.

Napriek tomu, že sa jedná o najmenší štát na svete, kľudne tu môžete stráviť viac ako jeden deň, záleží, čo všetko chcte vidieť a koľko času na to máte. Spomeniem Vatikánske múzeá a Sixtínsku kaplnku, viac o Vatikáne a jeho návšteve sa dočítate v článku “Dámska jazda v Ríme, deň druhý” alebo v tlačenej knihe “Taliansko a láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”.

Vatikánske múzeá alias Mvsei Vaticani

Patria k jedným z najväčších komplexov kresťanských a umeleckých zbierok na svete a sú situované na hraniciach Vatikánu hneď vedľa Baziliky svätého Petra. Nachádza sa tu množstvo obrazov, kníh, fresiek, gréckych, etruských, rímskych a iných sôch. Na ich návštevu potrebujete naozaj dostatok času a energie. Zbierky, ktoré sú v múzeách vystavované, zozbierali pápeži v priebehu storočí. Múzeá obsahujú približne 70 tisíc diel, nie všetky sú však vystavené pre verejnosť. V múzeách je zamestnaných okolo 600 ľudí. Zakladateľom bol pápež Július II. na začiatku 16. storočia. Poslednú nedeľu v mesiaci je Vatikánske múzeum otvorené pre verejnosť zadarmo. Môže to pre niekoho byť zaujímavé, ja to však určite nedoporučujem. To množstvo ľudí, ktoré čaká v rade na vstup aj niekoľko hodín je obrovské. Tak isto je veľa ľudí aj v samotných múzeách. Myslím, že tá atmosféra už potom nie je tou, čo by mohla byť. Vstupenky do Múzeí na ostatné dni v týždni sú k dispozícií on-line (vždy moja preferovaná voľba) alebo priamo na mieste. Je tu celkovo 54 rôznych galérií alebo sál, poslednou sálou v múzeách je ich najväčší skvost:

Sixtínska kaplnka alias Cappella Sistina

Nebudem klamať – naozaj ma uchvátila. Je to miesto, kde sa koná pápežské konkláve – stretnutie kolégia kardinálov zvolané za účelom zvolenia nového pápeža, ktorého katolíci považujú za apoštolského nástupcu svätého Petra a tiež za pozemskú hlavu rímsko-katolíckej cirkvi. Pápež je zvolený dvoj-tretinovou väčšinou kardinálov. Ľuďom čakajúcim von na výsledok volieb sa tento oznamuje dymom. Čierny dym (fumata nera) naznačuje, že hlasovanie nebolo úspešné a neviedlo k voľbám, zatiaľ čo biely dym (fumata bianca) oznamuje, že bol zvolený nový pápež. Kedysi sa do ohňa pridávala vlhká slama, ktorá dym sfarbila na čierno, alebo sa pálili hlasovacie papierové lístky, čo spôsobilo bielu farbu dymu. Dnes sa do ohňa kvôli sfarbeniu dymu pridávajú chemické prísady.

Sláva Sixtínskej kaplnky spočíva hlavne na freskách, ktoré zdobia interiér a najmä strop Sixtínskej kaplnky, kde je zobrazený Posledný súd od Michelangela, ktorý na diele pracoval v rokoch 1508 až 1512 a následne v rokoch 1535 až 1541. Na sérii fresiek sa podieľala celé skupina renesančných maliarov. Fresky zobrazujú život Mojžiša, život Krista a pápežské portréty. Kaplnka je zasvätená Panne Márii. Je to práve dielo Michelangela, ktoré do Sixtínskej kaplnky ročne priláka množstvo návštevníkov. Môžem potvrdiť, že dielo je naozaj monumentálne.

Vedeli ste, že?

Vatikán sa okrem svojho hlavného zamerania na náboženstvo a duchovný svet zameriava aj na výskum vesmíru. V Spojených štátoch amerických je dokonca umiestnený rozmerný teleskop, ktorý patrí Vatikánu. Jeho názov je Vatican Advanced Technology Telescope a nachádza sa v americkom štáte Arizona.

Zaujímavosťou je, že Vatikán a Filipíny sú dva jediné štáty na svete, ktoré oficiálne nerozpoznávajú možnosť rozviesť sa a existuje tam iba možnosť anulovať manželstvo, takže sa na neho potom zákon pozerá, ako keby ani nikdy neexistovalo.

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope – Rím a Vatikán

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti cestu do Ríma s návštevou Vatikánu, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou práve z tejto oblasti. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský E-denník s mapou – časť Rím a Vatikán – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na viac nami overených itinerárov, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *