Sanremo je o spojení luxusu a hudby

Sanremo je o spojení luxusu a hudby

Talianske letovisko Sanremo

Sanremo je talianske letovisko, ktoré je považované za najluxusnejšie na ligúrskom pobreží Talianska. Rozkvet letoviska nastal v 19. storočí, kedy tu odpočívala smotánka európskej spoločnosti. Mesto má veľa pláží, peších zón, dlhú promenádu. Ak cestujete po Taliansku, môžete tu zostať niekoľko dní a navštíviť Janov, Monako a Nice. V Sanreme je jedno miesto, ktoré by ste určite mali vidieť. Je ním cyklotrasa. Pred rokom 2001 viedla pozdĺž mora jednokoľajová železnica. V roku 2008 sa na jej mieste objavila cyklotrasa, ktorá má v súčasnosti dĺžku asi 20 kilometrov zo Sanrema do San Lorenzo Al Mare. Môžete tu vidieť monitorovacie kamery, špeciálne SOS telefóny, lavičky a odpočívadlá, fontány s pitnou vodou a iné. Nachádza sa tu aj niekoľko tunelov. Na nábreží v Sanreme si môžete požičať bicykel a jazdiť do sýtosti.

Sanremo

Sanremo a festival talianskej piesne

Každý rok sa v Sanreme koná veľký festival talianskej piesne „Festival della canzone italiana di Sanremo“. Je to najpopulárnejšia talianska súťaž piesní a končí slávnostným odovzdávaním cien. Zvyčajne je označovaný ako „Festival di Sanremo“ alebo v angličtine ako „Sanremo Music Festival“. Po druhej svetovej vojne bolo jedným z návrhov na oživenie ekonomiky a reputácie Sanrema vytvorenie každoročného hudobného festivalu. Mal sa konať priamo v meste. Počas leta 1950 správca kasína Sanremo Piero Bussetti a dirigent orchestra RAI Giulio Razzi prediskutovali túto myšlienku. Rozhodli sa spustiť súťaž medzi dovtedy nevydanými skladbami. Prvý ročník hudobného festivalu v Sanreme, ktorý sa konal medzi 29. a 31. januárom 1951, vysielala rozhlasová stanica RAI Rete Rossa a jeho jedinými tromi účastníkmi boli Nilla Pizzi, Achille Togliani a Duo Fasano a spievali 20 piesní. Od roku 1955 vysielala všetky ročníky festivalu naživo talianska televízna stanica Rai 1.

V rokoch 1951 až 1976 festival prebiehal v kasíne Sanremo, ale od roku 1977 sa všetky nasledujúce ročníky konali v Teatro Ariston, okrem roku 1990, počas ktorého sa uskutočnil v Nuovo Mercato dei Fiori.

Čo ma zaujalo a priznám sa aj trochu prekvapilo? V rokoch 1953 až 1971, s výnimkou roku 1956, každú pieseň spievali dvakrát dvaja rôzni umelci, každý s použitím individuálneho orchestrálneho aranžmánu, aby sa zvýraznil význam festivalu ako súťaže skladateľov, nie súťaže spevákov. Počas tejto éry festivalu bolo zvykom, že jednu verziu piesne hral domáci taliansky umelec, zatiaľ čo druhú verziu hral medzinárodný hosťujúci umelec. Pre mnohých medzinárodných umelcov to bol spôsob, ako debutovať so svojimi piesňami na talianskom trhu, vrátane Louisa Armstronga, Stevieho Wondera, Kiss a mnohých ďalších. Festival sa stal základom pre každoročnú súťaž Eurovision Song Contest a často tu vybrali práve talianskeho interpreta. Odštartoval kariéru niektorých z najúspešnejších talianskych hudobných interpretov, vrátane Andrea Bocelliho, Il Volo, Laury Pausini, Måneskin a Erosa Ramazzottiho.

Vedeli ste, že?

Hudobný festival v Sanreme bol aj štartom pre klasickú taliansku pieseň Volare, tiež známu ako Nel blu dipinto di blu, ktorú naspieval Domenico Modugno. Po víťazstve na ôsmom hudobnom festivale v Sanreme bola pieseň vybraná ako talianska skladba do Eurovízie v roku 1958, ktorá sa konala v Holandsku, kde získala tretie miesto z celkového počtu 10 skladieb. Ja túto skladbu milujem, čo vy?

E-shop

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších “kútov” Talianska, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

O mnohých iných veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v novej tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Taliansko a láska

Ak máte chuť zadovážiť si hneď obidve knihy, neváhajte – celý set je u nás za najvýhodnejšiu cenu:

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… 

Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy

Štýlová porcelánová šálka s podšálkou a lyžičkou
Naše zápisníky
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Jeden z našich darčekových setov. Na výber sú ďalšie.
Obliečka na vankúš
Obliečka na vankúš pre tých, ktorí Taliansko naozaj milujú…

Oveľa viac pekných talianskych “vecičiek” nájdete v našom e-obchodíku, vrátane výhodných darčekových setov. Stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *