Praktické rady – tá správna trefa do ubytovania v Taliansku – 1. časť – základné požiadavky

Praktické rady – tá správna trefa do ubytovania v Taliansku – 1. časť – základné požiadavky

Na miesto určenia k jazeru Lago di Garda sme sa dostali nečakane až pred polnocou. Všade okolo nás doslova hustá čierna tma… a navigácia nás neisto viedla smerom do strmých svahov nad jazero, ktoré sme nevideli, len tušili, že tam niekde bude. Cestičky boli nesmierne úzke, strmé a kľukaté, auto sa doslova trápilo a ja? Ja som sa bála…

Nevedela som, kam ideme, ako bude naše ubytovanie vyzerať, zohnali sme ho na poslednú chvíľu a keďže všetko už bolo obsadené, boli sme radi, že máme aspoň niečo, aj keď na internete neboli takmer žiadne informácie, o fotkách ani nehovorím. Keď sme už nevedeli, kam ísť a zostali sme doslova visieť na strmom svahu, odniekiaľ sa objavil pán v stredných rokoch, z ktorého sa „vykľul“ náš domáci. „Počul som nejaké auto, tak som si hneď myslel, že ste to vy a že potrebujete pomoc“, oznámil nám a doviedol nás na miesto určenia.

Zaparkovali sme pred kamenných domom. Zobrali to najnevyhnutnejšie a išli sa ubytovať. Zaviedol nás do malého bytu so samostatným vchodom na prízemí domu. Všetko pozatvárané okenicami, všade tma. Zložili sme sa, na moje prekvapenie, vo veľmi peknej izbe so štýlovou kamennou kúpeľňou, po horúcej sprche sme unavení z náročnej cesty zaspali.

Pocit blaženosti a najlepšie raňajky môjho života

Ráno sme sa zobudili oddýchnutí a hlavne zvedaví, kde to vlastne sme. Otvorila som vchodové dvere a hneď po nich vchodové okenice. Na ten pohľad, ktorý sa mi naskytol, nezabudnem do konca svojho života: stála som pred dverami nášho bytu, na malej terase, vysoko na svahu nad jazerom Lago di Garda. Podo mnou sa rozprestieralo jazero v celej svojej kráse osvetlené rannými lúčmi slnka. Niečo neskutočne krásne… Hneď vedľa mňa sa týčil popri dome do výšky voňavý citrónovník a na ňom úroda obrovských žltučkých citrónov. Dve stoličky s okrúhlym stolíkom, na ktorom nás čakali naše talianske raňajky. Niečo vám prezradím – to boli najlepšie raňajky môjho života

Keď si vyberáte ubytovanie v Taliansku, vždy sa rozhodujete na základe faktov, ktoré máte k dispozícii. U mňa zohrávajú hlavnú úlohu tieto otázky:

V akej oblasti chcete bývať?

Ak plánujete cestu do niektorého z talianskych veľkomiest, snažte sa myslieť dopredu na spôsob premiestňovania sa po meste. Nie je nič príjemnejšie, ako keď sa unavení po celodennom chodení vraciate večer na ubytovanie a stanica metra je pár krokov odtiaľ. Verte mi, už som to veľa krát ocenila. Ak plánujete väčšinu času tráviť na pláži, kúpať sa a opaľovať, nepoznám nič príjemnejšie, jako nájsť si ubytovanie pár krokov od pláže. Pre rodiny s malými dětmi je to podľa mňa dokonca nevyhnutnosť.

Poloha vášho ubytovania môže zmeniť príjemný zážitok na frustrujúci, alebo naopak.

Dobrá rada nadovšetko: Ak prichádzate alebo odchádzate z mesta veľmi zavčasu alebo neskoro, zvážte ubytovanie v blízkosti stanice alebo letiska, aj keď je to len na jednu noc. Vyhnete sa tým stresu z toho, ako sa na stanicu alebo letisko dostanete.

Koľko chcete za ubytovanie zaplatiť?

Cena je dôležitá pre mnohých turistov. Pripravte sa však prosím na to, že dostanete to, za čo platíte. Ak je cena za ubytovanie nízka, nemajte veľké očakávania, vyhnete sa tak sklamaniu. Ak budete bývať lacnejšie na okraji mesta, musíte počítať aj s nákladmi za verejnú dopravu.

Na výšku ceny má neodškriepiteľný vplyv aj sezóna, v ktorej cestujete. Podľa ročných období totiž kolíšu ceny. Vrchol sezóny môže znamenať to najlepšie počasie, zároveň však tú najvyššiu cenu a naopak. Zvážte, čo je pre vás dôležité a podľa toho sa rozhodnite. Plážové mestečko na jeseň nemusí znamenať horúce slnko a opálenú pleť, na druhej strane, pláž môže byť iba vaša…

Dobrá rada nadovšetko: Prečítajte si dôkladne hodnotenia a recenzie, môže vám to pomôcť udržať vaše očakávania pod kontolou.

Má ubytovanie to vybavenie, aké chcete a potrebujete?

Faktory, ktoré treba mať na pamäti pri výbere ubytovania:
• Možnosť samostatného varenia vám ušetrí peniaze
• Ubytovanie s raňajkami v cene pobytu je neskutočne pohodlné
• Spoločná alebo samostatná kúpeľňa ovplyvňuje výšku ceny
Wi-Fi vám pomáha udržiavať kontakt s domovom a umožňuje lepšie plánovanie ciest

Dobrá rada nadovšetko: Väčšina vyhľadávačov na rezerváciu ubytovania vám umožňuje odfiltrovať izby, ktoré nespĺňajú vaše kritériá, pokiaľ ide o vybavenie – určite túto možnosť využite.

Vyhovujú vám storno podmienky?

Pred uhradením platby za ubytovanie si pozorne prečítajte storno podmienky. Môže vám to ušetriť veľa peňazí a aj starostí. Ja väčšinou využívam ponuku zaplatiť na mieste a storno bez poplatku niekoľko dní pred príchodom, kedy už takmer na 100% viem, či môžem docestovať alebo sa niečo zmenilo.

Dobrá rada nadovšetko: Mnoho hotelov a ubytovaní ponúka bezplatné storno do určitého dátumu. Poznamenajte si tento dátum do kalendára, aby ste ho neprešvihli.

Sú recenzie od ľudí dôležité?

Recenzie sú mojim najlepším priateľom pri výbere ubytovania. Naučte sa ich čítať, uvidíte, že to má svoj význam. Snažím sa vyhýbať ubytovaniu, ktoré nemá kladné hodnotenie 90% alebo viac, v rámci niekoľkých stoviek recenzií. Zatiaľ mi to vždy vyšlo dobre.

Dobrá rada nadovšetko: Vyhľadávače na rezerváciu ubytovania, ako sú Booking.com alebo AirBnb.com ponúkajú možnosť zoradiť ubytovania podľa recenzií.

Čo dodať na záver? Neobávajte sa, veľa krát sa mi potvrdila jedna vec: Taliani sú príjemní a očarujúci hostitelia.

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *