Praktické rady – Taliansko a spôsoby dopravy – 3. časť – loďou, peši, na Vespe

Praktické rady – Taliansko a spôsoby dopravy – 3. časť – loďou, peši, na Vespe

Kolená sa mi triasli, srdce mi chvíľami bilo ako o závod, niekedy, keď okolo mňa prefrčal mega veľký autobus a mňa skoro zmietlo z cesty na chodník, mi na okamih prestalo biť úplne… ale vietor vo vlasoch (aj keď pod prilbou) a pocit slobody mi všetko vynahradili… Doprava na skútri po Taliansku má svoje čaro. Keď je tým skútrom Vespa, je to ešte lepšie… Užila som si to maximálne, aj keď pre mňa, keďže zatiaľ nie som majiteľkou skútra a ani motorky, to bolo viac o adrenalíne.

Taliansko loďou

Taliansko má viac ako 7 tisíc kilometrov morského pobrežia (vrátane ostrovov), niekoľko veľkých jazier a to nehovorím o meste Benátky. Takže plavba loďou môže byť zaujímavou súčasťou vašej talianskej dovolenky. Napokon, svetoznámy moreplavec Krištof Kolumbus bol rodák z Janova v severnom Taliansku. Ak cieľom vašej cesty sú dva najväčšie talianske ostrovy – Sardínia alebo Sicília – môžete sa k nim dostať trajektom z pevniny počas noci. Táto dopravná alternatíva je k dispozícii aj na menších ostrovoch, napríklad Elba, ako aj na pobreží Amalfi smerom na ostrovy Capri, Ischia a Procida. Naopak, keď ste v Benátkach, vaporetto je lodným ekvivalentom verejného autobusu. Ak plánujete zostať v Benátkach niekoľko dní, je najlepšie si kúpiť lístok, aby ste mohli naskočiť a vystúpiť kde sa vám zachce. Niečo podobné je možné aj pri prehliadke 5 rybárskych dedín Cinque terre v oblasti Ligúrie. Neviem, ako to máte vy, ja vždy privítam osviežujúcu zmenu v podobe iného ako suchozemského spôsobu dopravy. A tých možností je v Taliansku naozaj neúrekom.

Taliansko peši

Niektoré mestá sú na to jednoducho predurčené. Ak plánujete stráviť pár dní v Ríme, Miláne alebo v Benátkach, tak neváhajte, nájdite si vhodne situované ubytovanie a potom stačí už len vyraziť na prieskumnú cestu mestom. Ja to doslova milujem, pretože vždy, keď máte na to chuť, jednoducho sa zastavíte, kúpite si zmrzlinu, posadíte sa na cappuccino alebo si objednáte ľahký obed a keď sa na to cítite, v kľude pokračujete ďalej. Pešia prechádzka mestom správne nakombinované s mestskou hromadnou dopravou môže byť koniec koncov to najoptimálnejšie riešenie, ktoré hľadáte. Tak čo? Presvedčila som vás?

Taliansko na Vespe

Existuje mnoho miestnych talianskych spoločností takmer po celom Taliansku, ktoré prenajímajú skútre a medzi nimi aj tak veľmi obľúbené skútre Vespa. Všetko si viete dopredu pohľadať na internete. Existujú dokonca organizované zájazdy Vespa – tieto tiež vyhľadáte online. Záleží na tom, v akej oblasti sa nachádzate a aké sú vaše osobné skúsenosti s jazdou na skútri. Ak nemáte dostatok odvahy, možno vaša prvá jazda nebude po rušnej rímskej ulici, ale bočné ulice alebo cesta v prírode budú vhodnejšie. Určite si pamätáte scénu z filmu „Prázdniny v Ríme“, v ktorej Audrey Hepburn skúma Večné mesto na Vespe. Už len nájsť chuť a možno aj odvahu a urobiť to isté. Mohlo by sa stať, že táto zaujímavá skúsenosť sa zaradí na prvé priečky vašich TOP zážitkov z Talianska. Tak ako sa to stalo mne.

Toto a ešte oveľa viac sa dočítate v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha v našom E-shope

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *