Kto sú Frecce Tricolori? Majstri svojho remesla… bez pochýb

Kto sú Frecce Tricolori? Majstri svojho remesla… bez pochýb

Ten, kto ich videl na vlastné oči, len ťažko na toto skvelé “divadelné predstavenie” zabudne. Sú to leteckí majstri do slova a do písmena. Mala som to šťastie zažiť leteckú show Frecce Tricolori v talianskom prímorskom mestečku Lignano. Lietali ponad more s takou ľahkosťou a s takým úžasným výsledkom, že som stála na pláži doslova s otvorenými ústami a husou kožou… Kto sa za týmto názvom vlastne skrýva?

 

Akrobati

Frecce Tricolori alebo v preklade „Trojfarebné Šípyje akrobatický demonštračný tím talianskeho letectva. Oficiálne známy ako 313 ° Gruppo Addestramento Acrobatico (313. skupina pre leteckú akrobaciu). So sídlom na leteckej základni Rivolto v provincii Udine bol tento tím vytvorený 1. marca 1961 ako stála skupina pre výcvik pilotov leteckých síl v leteckej akrobacii. Tím letí na dvojmiestnom lietadle Aermacchi MB-339-A/PAN, ktoré dokáže nad hladinou mora dosiahnuť rýchlosť 898 km/h!!! S desiatimi lietadlami, deviatimi v tesnom závese a sólistom sú najväčšou a najznámejšou akrobatickou skupinou na svete. Zároveň sú jedným z národných symbolov Talianska. A to ani nemusím hovoriť, akí sú obľúbení… Vďaka úžasnej farebnosti a typickej talianskej bujarosti… Svoje predstavenia predvádzajú ako v Taliansku, tak aj vo svete. Ich letový program je naozaj nabitý.

Vedeli ste, že?

  • Dňa 8. septembra 2007 sa Frecce Tricolori zúčastnili pohrebu Luciana Pavarottiho v Modene a poctili ho preletom, ktorý zanechal na oblohe zeleno-bielo-červené dymové stopy.
  • Farebný dym je zložený z vazelínového oleja, do ktorého sú pridané farebné pigmenty. K úniku tejto zlúčeniny dochádza cez malú trubicu umiestnenú v zadnom výfuku lietadla.
  • Frecce Tricolori majú tri základné programy na vykonávanie akrobacie: vysoký, nízky a plochý v závislosti od poveternostných podmienok a charakteru výstavnej plochy. Tomu prispôsobujú svoje akrobatické prvky – buď v zvislej rovine, horizontálne manévre, alebo ploché a nízke manévre.
  • Do Frecce Tricolori majú prístup iba tí najlepší piloti: každý rok sú vybraní jeden alebo dvaja a musia absolvovať program postupného zaradenia.

Divadlo to je naozaj veľkolepé – vyletia na oblohu, aby vykonali prudké zákruty, slučky, točenia, rýchle stúpania a rýchle klesania… A to všetko naozaj ako jeden maximálne zohraný tím, až sa vám nechce veriť, že to, čo vidíte, je dielom človeka… Pretože ak by to tak nebolo, následky by mohli byť fatálne… Pilotov podporuje tím 70 odborných inžinierov, ktorí pracujú v zákulisí a pre divákov sú neviditeľní.

Ak niekedy budete mať tú možnosť pozrieť si toto majstrovské dielo, určite si ju nenechajte ujsť. Garantujem vám, že to pre vás bude zážitok do konca života.

Veľa iných informácií – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *