5 overených dôvodov prečo navštíviť Gallipoli – všetky musíte skúsiť!

5 overených dôvodov prečo navštíviť Gallipoli – všetky musíte skúsiť!

Gallipoli je krásne talianske mesto a preto sa tak aj volá. Názov je odvodený z gréckeho Kalle Polis – čo v preklade znamená krásne mesto. Bolo založené Grékmi. Okrem iného sa mu hovorí Perla Jónskeho pobrežia. Prečo? Čítajte ďalej….

Nachádza sa na západnom pobreží Apúlie – regiónu na juhovýchode Talianska. Južná časť Apúlie je známa ako Salento a tvorí „opätok“ na tzv. „talianskej čižme“.

A Gallipoli je významným mestom práve na západnom pobreží talianskeho opätku. Jeho nadmorská výška je 12 metrov a počet obyvateľov je okolo 20 tisíc. Toto však neplatí počas letnej sezóny, ktorá tu trvá vďaka príjemnej klíme takmer od mája do októbra. Vtedy sa počet obyvateľov mesta zvýši približne 10 násobne – a z mestečka sa stane metropola s počtom obyvateľov okolo 200 tisíc. Kedysi to tu žilo hlavne vínom a olivovým olejom, dnes aj rybárstvom a hlavne turistickým ruchom. Táto kombinácia chutného vína, panenského olivového oleja, zdravej morskej stravy a starostlivosti o turistov robí z Gallipoli veľké lákadlo. A kto mu podľahne, neoľutuje….

Staré mesto – Centro storico – sa nachádza na ostrove v Jónskom mori. Je plné úzkych uličiek a histórie. S pevninou a novou časťou mesta je spojené mostom zo 16. storočia. Hlavná trieda v novom meste sa nazýva Corso Roma a je hlavnou rušnou a obchodnou časťou mesta.

#1. Na pobreží (lungomare) na nachádzajú početné pieskovo kamenisté pláže. Voda je priezračná, čistá a tyrkysovo modrá. Ak hľadáte viac nepoškvrnenú a divú prírodu, nájdete ju na verejne prístupných nespoplatnených plážach. Ak naopak očakávate služby, lehátka a slnečníky, reštaurácie a rušnejší plážový život, vaše kroky nasmerujem na súkromné platené pláže. Nachádzajú sa pozdĺž pobrežia, sú pomerne malé, útulné, vlastnené súkromnými osobami a tým vzniká v tejto oblasti spotrebiteľsky príjemná konkurencia. To, či zostanete „verní“ jednému miestu alebo vyskúšate, čo ponúka niekto iní, je na vás. Ja doporučujem navštíviť minimálne pláž Zeus, v každom prípade, aj mestská platená pláž Lido San Giovanni sa jej vyrovná a mňa osobne najviac oslovila malá pláž priamo v meste – Lido Piccolo. Samozrejme, každý má iné preferencie a naozaj je z čoho vyberať.

Ďalšie dôvody, prečo navštíviť Gallipoli:

#2. Cukráreň Martinucci (viac o talianskom reťazci Martinucci sa dočítate neskôr) ponúka fantastický výber tých najväčších pochúťok od slaných až po sladké variácie a nechýba ani obrovská škála rôznych príchutí zmrzliny.

#3. Palacinky – crepes – všade okolo pobrežia a v starom meste sa nachádzajú malé stánky vybavené špeciálnou panvicou na výrobu palaciniek. Sú obrovské, chutné a na výber máte množstvo plniek. Už sa len správne rozhodnúť….

#4. Početné reštaurácie ponúkajúce talianske špeciality od pizze a cestovín až po chutné zaujímavosti čerstvo vylovené z mora a tomu samozrejme prispôsobené rôzne cenové kategórie.

#5. A nakoniec to najdôležitejšie – domáca – skoro až rodinná – atmosféra a úžasne prirodzene príjemní obyvatelia, ktorí sa ku vám správajú milo dokonca aj vtedy, keď sa po taliansky viete možno len pozdraviť…

Ako sa do Gallipoli dostanete? Ja som vyskúšala viac spôsobov. Pre tých konzervatívnejších cestovateľov je to cesta autom, kto sa tam chce dostať skôr a pohodlnejšie, použije napríklad leteckú linku Budapešť – Bari. Alebo prídete na iný spôsob? Ak máte skúsenosť, budem rada, ak sa o ňu podelíte…Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *