Maldivy v Taliansku? Áno… Rozprávkové biele pláže a nielen to – okruh južným Talianskom – časť 7.

Maldivy v Taliansku? Áno…  Rozprávkové biele pláže a nielen to – okruh južným Talianskom – časť 7.

Ďalší deň nášho salentského pobytu začal krásnym slnečným ránom. Po pravých talianskych raňajkách (okrem iného – maximálne doporučujem Mozzarella Burrata plnená smotanou – neskutočná mňamka) sme si naplánovali výlet na celý deň, ktorý pozostával z návštevy Grotta Zinzulusa, Grotta Verde, kúpanie na pláži Maldive del Salento a na záver príjemné posedenie s rodinou v podniku s chutným rýchlym občerstvením Il Chiosco v Gallipoli….

Hriešne dobré občerstvenie Il Chiosco

Začnem od zadu… Il Chiosco…Paninoteca… Lungomare Gallipoli. Pomerne malý „stánok“ s rýchlym občerstvením sendvičového typu. Malý stánok, na druhú stranu veľký priestor na sedenie… čo hovorí o vysokej návštevnosti a to znamená výbornú pochúťku. Tak to bolo aj v našom prípade…. jedlo neskutočne chutné, cenová hladina príjemná… ak sa budete nachádzať v blízkosti a zastihne vás hlad, tak neváhajte…. hranolky a nápoje, mäso, syry, šaláty, paradajky, omáčky všetkého druhu… si môžete dať do sendviča a zobrať si ho na cestu alebo posedieť vo dvore, kde je vonku niekoľko stolov. Rýchla obsluha, bohatý výber veľmi chutných sendvičov, rozumné ceny. K dispozícii je priestor kde môžete nechať deti hrať sa a behať bez starostí a pritom si užívať v pokoji svoj sendvič a rozhovor s priateľmi.

Maldivy, Maldivy, Maldivy….

Pláž Maldive del Salento… doslova Maldivy Salenta… modrá priezračná voda, biely piesok… Lido je skutočne veľké a dobre organizované. Platená aj neplatená verejná pláž. K dispozícií veľa rôznych atrakcií – samozrejme hlavne v hlavnej sezóne….. Dostatok parkovacích miest za poplatok. Reštaurácia, sprchy, prezliekacie kabínky. Jedná sa o veľmi známu pláž v oblasti Salento, ktorá ako lákadlo a zároveň ako svoju reklamu používa obrie ležadlo na kraji cesty, aby ste to náhodou “neobehli”. Krásne more, môžete sa tiež vydať na peknú prechádzku po pláži, určite neoľutujete.

Spiaggia Maldive del Salento

Grotta Verde alebo Zelená jaskyňa

Grotta Verde – o tomto mieste sme vedeli z minulosti od nášho príbuzného, žijúceho v tejto oblasti… nevedieť to, nejdeme tam…..zážitok prenáramný…. skalnaté pobrežie… a na úrovni mora – nie príliš veľká jaskyňa – smaragdovo-zelenej farby. Prekrásna. Určite stojí za návštevu, boli sme tam už dva krát a určite ešte pôjdeme. Neviem, aké to tam je počas hlavnej letnej sezóny, keď sme tam boli my – na jar a na jeseň, turisti tam neboli… len pár domácich a mz… Nájdete ju cca 6 km pod Castro Marina.

Jaskyňa je priamo spojená s otvoreným morom (a to spôsobuje typickú smaragdovo-zelenú farbu vody), ak sa chcete pokúsiť ísť von na otvorené more, je vhodné mať nejaké plutvy, inak by ste mohli mať aj ťažkosti. Pozor na rozbúrené vlny na otvorenom mori.

Grotta Verde

Grotta Zinzulusa – jedna z TOP 10 jaskýň na svete

Grotta Zinzulusa – jaskyňa v tesnej blízkosti mestečka Castro. Zinzulusa, v strede prírodného parku Otranto sa nachádza medzi veľmi vysokými skalami s výhľadom na more. Názov je odvodený od početných stalaktitov visiacich zo vstupného otvoru, podobne ako kúsky látky, zinzuli v miestnom dialekte. Vďaka svojmu biologickému a naturalistickému významu je jednou z desiatich najdôležitejších jaskýň na svete a je častým cieľom kvalifikovaných vedeckých expedícií. Návštevníci sa púšťajú dovnútra, aby obdivovali jazerá, vápencové útvary, stalaktity a stalagmity, ktoré ju zdobia. V podzemnom jazere Cocito sú vzácne organizmy. Krásne okolie, so strmým pobrežím, krištáľovo čistou vodou a očarujúcimi vstupmi si určite nenechajte ujsť.

Jaskyňu môžete navštíviť iba so sprievodcom a bude vám pripomenuté, že z dôvodu krehkosti jaskyne je rozhodujúce nedotýkať sa ničoho (jaskyňa „žije“) a pozerať sa po schodoch po mokrej, slabo osvetlenej ceste. Hoci Grotta Zinzulusa bola objavená až v roku 1793, jej história určite siaha mnoho rokov naspäť, odhaduje sa 23 miliónov rokov. Nachádzajú sa tu fosílie tučniakov a slonov, ktoré sa datujú do poslednej doby ľadovej, ako aj zvyšky 63 ďalších vodných a suchozemských druhov. Na samom konci jaskyne sa nachádza kupola podobná katedrále, ktorá je vysoká 25 metrov!

Vstup do Grotta Zinzulusa

Tak takto vyzeral náš celý deň od rána do večera. Výlet do jaskýň, odpočinok a tyrkysovo-modré more, večera v Gallipoli…. na jeden deň aj dosť, kto chce, samozrejme si to môže rozložiť inak…. všetko je vo vašich rukách. Ak sa rozhodnete nasledovať naše kroky, nech sa páči:

Praktický cestovateľský denník s mapou na stiahnutie v E-shope – Okruh južným Talianskom – Apúlia

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do južného Talianska, do Apúlie, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. Denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský denník s mapou – Okruh južným Talianskom – Apúlia – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.

 2 thoughts on “Maldivy v Taliansku? Áno… Rozprávkové biele pláže a nielen to – okruh južným Talianskom – časť 7.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *