Moje Lido ♥ Marini – časť 2. – tri jednodňové výlety do okolia – spoznávame Apúliu

Moje Lido ♥ Marini – časť 2. – tri jednodňové výlety do okolia – spoznávame Apúliu

V Lido Marini môžete zažiť nekonečné dni pohody a relaxu… Ale ak na vás skočí túžba spoznávať nové miesta, možností v okolí je neúrekom… O tom, ako to urobiť, je náš cestovateľský E-denník s mapou a ponúka vám hneď tri možnosti, ktorým smerom sa vydať a čo všetko si naplánovať, samozrejme s prehľadnou informáciou o danom mieste… A podľa vlastného vkusu si výlety môžete upraviť a pár miest ubrať, alebo vymeniť… Takže čo všetko je možné vidieť? 

Torre San Giovanni

Pobrežie tu okrem piesku tvoria nízke a prístupné skaly, ktoré sa ponárajú do krištáľového mora s bohatým svetom morskej fauny a flóry. Torre San Giovanni má tiež charakteristický maják umiestnený na starej strážnej veži vymaľovanej čiernobielymi kockami. Treba ísť a vidieť…

Torre Suda

Čisté more, malé prírodné zátoky a stredomorské kroviny robia z Torre Suda malý raj, kde môžete stráviť príjemnú dovolenku a zabudnúť na stres nahromadený počas pracovného roka. V Torre Suda nie je núdza o ubytovacie zariadenia, reštaurácie, kde môžete ochutnať vynikajúce miestne jedlá, športové centrum a veľa súkromných víl, kde si môžete užiť pokojnú dovolenku. Malý kostolík, ktorý sa nachádza pred námestím San Marco je zasvätený B.V. Maria Stella del Mare.

Parco acquatico Splash v Gallipoli

Jeden z najväčších vodných parkov v južnom Taliansku a Apúlii, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 1989. Je to vodný park plný rôznych atrakcií, navrhnutých a vytvorených pre potešenie a pohodu svojich návštevníkov. Nielen hry pre deti, ale aj cielené riešenia pre dospelých, ktorí si tu môžu vychutnať svoj pravý odpočinkový deň. Početné bazény rôznych hĺbok a okolité zelené trávniky, kde môžete ležať na slnku. Tobogány, pričom sa všetky líšia, pokiaľ ide o sklon, dĺžku a tvar, aby vyhovovali potrebám každého človeka. Popri tradičných bazénoch sa tu nachádzajú rôzne relaxačné oblasti. 

Santa Maria al Bagno

Je jedným z prístavov mesta Nardò, ktoré je druhým najväčším mestom z hľadiska počtu obyvateľov a rozlohou prvé v provincii Lecce. Santa Maria al Bagno je pekná dedinka, ktorá sa nachádza uprostred rozprávkovej zátoky. Odjakživa tu lode nachádzali útočisko pred rozbúreným morom, a obyvatelia Nardò tam chodili na obchodné výmeny; neskôr, vzhľadom na krásu mora a jeho pobrežia, začali páni z Nardò budovať svoje letné sídla niekoľko sto metrov od mora. Musím podotknúť – moja srdcovka…

Presicce

Nájdete v ňom niekoľko krásnych budov zo 16. a 18. storočia, ako aj zaujímavé barokové kostoly, ako napríklad majestátny farský kostol S. Andrea (1778 – 81) alebo karmelitánsky kláštor postavený v roku 1585, ktorý je v celkom dobrom stave.

Specchia

Jej dominantná pozícia na kopci, na rovnom území a vzdialenosť od mora (chránená pred saracénskymi nájazdmi) určovali v stredoveku exponenciálny rast jej populácie.

Lecce

Mesto sa nachádza v samom srdci polostrova Salento a je blízko najkrajších pláží v južnom Taliansku; vyznačuje sa tiež prepracovaným štýlom svojej architektúry s barokovými stavbami a historickými pamiatkami so skvelým estetickým vzhľadom. Sláva Lecce rastie čoraz viac, a to aj vďaka tomu, že ho medzinárodní turistickí sprievodcovia označujú za jedno z najkrajších miest v Taliansku, ktoré treba navštíviť. Nejdem písať viac – jednoducho Lecce treba zažiť na vlastnej koži… PS: Lecce s obľubou navštevuje dokonca aj známa celebrita Madonna… Kto vie, možno ju stretnete niekde na námestí.

Galatina

Prekrásne mesto zažiarilo pod nadvládou Raimonda (známeho ako Raimondello) Orsini Del Balzo, ktorý ho v roku 1355 zväčšil, obohnal hradbami a poskytol mu úľavy a imunitu.

Taurisano

V srdci Salenta ponúka Taurisano krásu patricijských domov, krajinu stáročných olivovníkov, významné kostoly, farmy, budovy roztrúsené v okolitej prírode, paláce miestnej aristokracie, nádvoria a ulice, ktoré môžete obdivovať pri prechádzkach v charakteristickom historickom centre. Vyniká tiež kvalitou remeselnej výroby spojenej so spracovaním tepaného železa, dreva a kameňa z Lecce, čím sa snaží oživiť starodávne hodnoty.

Masseria Grande Taurisano

Môžete prenocovať v pohodlných a tichých izbách a vychutnať si vďaka príjemnej reštaurácii tie pravé tradičné jedlá a chute. Jedinečné miesto na to, aby ste strávili nezabudnuteľnú dovolenku v Salente.

 

Santa Maria di Leuca

Apúlia bola vždy križovatkou národov a kultúr vďaka svojmu prirodzenému geografickému položeniu. Vychutnáte si tu nesmierny kľud a ticho… Nájdete tu baziliku – nazývanú tiež Santa Maria De Finibus terrae (bazilika konca sveta). Santa Maria di Leuca je názov, ktorý identifikuje túto oblasť a výbežok, na ktorom stojí bazilika spolu so slávnym majákom (48 metrov vysokým, 102 metrov nad morom), zatiaľ čo Marina di Leuca sa nachádza nižšie.

Neskutočné ticho, ktoré obklopuje baziliku, neznamená, že to tu nežije – hlavne v lete. Leuca je ľudnatá prímorská oblasť so starobylým prístavom a rozprávkovou promenádou plnou oleandrov a prekrásnych víl.

Castro

Predstavuje veľmi dôležité svedectvo o prehistorickom veku a podľa niektorých slávnych paleontológov je možno najodľahlejším domovom človeka v Európe, o čom svedčia mnohé artefakty a pozostatky prehistorických zvierat, ktoré sa tam nachádzajú.

Santa Cesarea Terme

Kúpeľné mestečko sa týči na svahovitom ostrohu na pobreží Jadranského mora v Salente. Je to asi 10 km od Otranta a 35 km od Lecce. Je tu mnoho víl z 19. storočia, ktoré sú v uliciach Santa Cesarea, od Palazzo Sticchi po Villa Raffaella, postavené buržoáziou Salenta, ktorá v tejto oblasti trávila dovolenku, kombinujúc výhody liečebného pobytu pri mori. V súčasnosti je Santa Cesarea miestom prekrásnej dovolenky s množstvom aktivít.

Lago di Bauxite

Bauxit je minerál, z ktorého sa získava hliník. Kameňolom v Otrante bol kedysi dôležitý zdroj obživy pre zamestnancov lomu. Objav ložiska sa datuje do roku 1940 a jeho ťažba sa začala viac-menej zastavovať až v roku 1976. Presne od tohto okamihu sa bauxitový kameňolom menil tak, ako ho poznáme dnes. Po opustení lomu sa vďaka infiltrácii vody z jednej z mnohých vodonosných vrstiev nachádzajúcich sa na krasovom území postupne vytvorilo malé jazierko, ktorého voda nasiakla obzvlášť intenzívne zvyšky bauxitu v  kameňolome. Tá hra farieb je priam neuveriteľná…

Otranto

Toto nádherné mesto nám intenzívne ukazuje svoje vysnívané pláže, úzke uličky plné umenia a histórie, zábavný nočný život, pútavé miestne tradície a vynikajúcu typickú kuchyňu. Ideálne obdobie na výlet do Otranta je počas leta, kde je každý večer naplnený udalosťami, festivalmi a tradíciami a pláže sú vždy plné dovolenkárov hľadajúcich zábavu. Ak ale uprednostňujete komornejšiu a pokojnejšiu dovolenku, vyhýbate sa davom turistov, ktorí sa do oblasti valia každé leto, lepšie obdobie je od konca augusta do konca septembra, kedy sú teploty stále mierne a príjemné.

Maják – Punta Palascìa

Je tiež známy ako Capo d’Otranto. Nachádza sa v mestskej časti Otranto a je vzdialený asi 40 km od mesta Lecce. Toto evokujúce miesto predstavuje najvýchodnejší bod Talianska a preto je veľmi dobre známe a obzvlášť navštevované na Silvestra, keď tam čaká veľa zvedavcov, aby videli prvé svitanie v novom roku. Množstvo ľudí si tam príde vychutnať jedinečný pohľad, pozdraviť starý rok a privítať nový, pri scenérii tak krásnej, že vám vyrazí dych. Počas zvyšku roka je to čarovné miesto, kde sa atmosféra stáva intímnou a tichou, v dokonalej harmónii s okolitou prírodou, ktorej dominuje iba veľmi vysoký maják, ktorý sa majestátne týči medzi skalami. Maják Punta Palascìa je ideálnym cieľom pre milovníkov prechádzok uprostred prírody a pešej turistiky, prechádzajúcich cez skaly a vegetáciu typickú pre stredomorské kroviny, medzi žiarivými farbami a obklopujúcimi vôňami. Najmä vzhľadom na to, že bol uznaný ako jeden z piatich najdôležitejších majákov v Stredozemnom mori. Súčasťou projektu obnovy majáka bolo aj zriadenie multimediálneho morského múzea, ktoré poskytuje návštevníkom sériu noviniek a výskumov v oblasti okolitého prostredia, čím sa získavajú dôležité informácie a zaujímavosti o flóre a miestnej morskej faune. 

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope – Lido Marini, Apúlia vrátane troch jednodenných výletov do okolia

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti dovolenku v Apúlii, na Lido Marini alebo niekde blízko, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou práve z tejto oblasti. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský E-denník s mapou – časť Lido Marini, Apúlia – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.

Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na viac nami overených itinerárov, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.

V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:

  • 7 regiónov Talianska od severu po juh
  • 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
  • 47 originálnych máp s označením smeru
  • a okolo 350 plnofarebných fotografií

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *