Leonardo da Vinci – univerzálny génius – 3 velikáni – 1. časť

Leonardo da Vinci – univerzálny génius – 3 velikáni – 1. časť

Leonardo a jeho zvedavosť

Leonardo – jeho hlavnou povahovou črtou bola zvedavosť. A práve tá z neho urobila génia. Nikdy nemusíme napodobniť genialitu jeho objavov, čo však môžeme urobiť je napodobniť jeho zvedavosť… Tá nás môže doviesť tam, kde si to možno nevieme ani predstaviť…

Leonardo, celým menom Leonardo di ser Piero da Vinci, je slávny svojimi majstrovskými obrazmi, ako Posledná večera a Mona Lisa. Bol to taliansky renesančný architekt, hudobník, vynálezca, sochár a maliar. Bol opísaný ako univerzálny génius. Tiež je známy ako tvorca mnohých vynálezov, ktoré predvídali modernú technológiu, ale ktoré boli len výnimočne skonštruované počas jeho života. Navyše pomohol rozvinúť anatómiu, astronómiu a stavebníctvo.

Prečo da Vinci?

Leonardo sa narodil v roku 1452 v obci Vinci v Toskánsku, neďaleko mesta Empoli. Bol nemanželským synom Piera da Vinci, mladého právnika a Cateriny, pravdepodobne sedliackeho dievčaťa. Keďže sa narodil pred zavedením modernej konvencie o menách v Európe, jeho celé meno bolo „Leonardo di ser Piero da Vinci“, ktoré znamenalo „Leonardo, syn pána Piera z Vinci“. Leonardo sám jednoducho podpisoval svoje práce „Leonardo“ alebo „Io, Leonardo“ („Ja, Leonardo“). Mnoho autorít preto spomína jeho práce ako „od Leonarda“, a nie „od da Vinciho“. Meno svojho otca nepoužíval pravdepodobne kvôli svojmu nelegitímnemu postaveniu.

Vyrastal u svojej mamy vo Vinci. Keď mal 15 rokov, otec ho poslal, aby študoval umenie do Florencie. Okolo roku 1466 sa stal učňom maliara Andreu del Verrocchio. Neskôr sa stal nezávislým maliarom vo Florencii.

Leonardove pokrokové nápady

Leonardo Da Vinci nepochybne predbehol dobu s neuveriteľne pokrokovými nápadmi a objavmi. Ako malý chlapec mal rád kreslenie a hudbu. Leonardo prejavil veľký záujem o svet okolo seba. Inšpiroval sa ľuďmi a prírodou a použil to, čo videl, na vytvorenie obrovského bohatstva nápadov. Ľudské telo študoval do veľkej hĺbky, možno podrobnejšie ako lekári svojej doby. Zaoberal sa aj myšlienkou lietania. Verili by ste, že navrhol bicykel, lietadlo, helikoptéru a padák? Leonarda nezaujímalo len to, ako veci vyzerajú – chcel vedieť aj to, ako veci fungujú. Okrem odhodlania kresliť veci presne tak, ako vyzerajú, bol fascinovaný tým, ako funguje ľudské oko, ako rastú rastliny a ako lietajú vtáky.

Mona Lisa

Milánsky vojvoda mu ponúkol prácu dvorného umelca a on ju prijal. V Miláne vytvoril nielen slávne obrazy, ako Posledná večera, ale venoval sa aj divadelnému dizajnu a vytvoril úžasné stroje. Počas maľovania Poslednej večere experimentoval s novými olejovými farbami. Ale farba na stenách nedržala dobre a začala sa odlupovať. To, čo teraz zo slávneho obrazu zostalo, je z veľkej časti rekonštrukcia. Keď sa Leonardo v roku 1500 vrátil do Florencie, vrátil sa ako veľmi známy a uznávaný muž. V tom čase namaľoval Monu Lisu. Zaujímal sa o strelné zbrane, pôsobenie vody, ľudské telo a jeho fungovanie, ako môžu vtáky lietať a ako rastú rastliny a jeho úžasné nápady a kresby nás dodnes inšpirujú. Posledné roky strávil vo Francúzsku na pozvanie kráľa Františka I., ktorý mu daroval nielen dom, ale aj titul prvého maliara, architekta a mechanika kráľa. Leonardo v neskorších rokoch svojho života trpel mnohými chorobami a jeho pravá ruka bola čiastočne paralyzovaná v dôsledku mŕtvice. Zomrel 2. mája 1519 v Clos Luce vo Francúzsku, kde strávil niekoľko posledných rokov svojho života, len pár týždňov po svojich 67. narodeninách.

Slávny Vitruviánsky muž

Vitruviánsky muž je pravdepodobne najslávnejšia ilustrácia Leonarda da Vinci. V tejto práci použil obraz aj text na vyjadrenie myšlienky a teórie Vitruvia, rímskeho staviteľa prvého storočia a autora „De architectura libri X“. Vitruviove myšlienky, ktoré prezentoval Leonardo, formovali základ teórie renesančného umenia a architektúry.

Vo svojej úvahe Vitruvius diskutoval o vlastnej symetrii a proporciách vo vzťahu k budovaniu chrámov. Architekt veril, že proporcie a miery ľudského tela, ktoré stvoril Boh, sú dokonalé a správne. Preto navrhol, že správne postavený chrám by mal odrážať a vzťahovať sa na časti ľudského tela. Podotkol, že ľudské telo môže byť symetrické, vpísané do kruhu aj štvorca. Táto myšlienka ovplyvnila jeho prax architekta.

Leonardo

Leonardova ilustrácia Vitruvia je kresba postavy muža, ktorého natiahnuté končatiny sa dotýkajú obvodu kruhu a okraja štvorca. Jeho pupok sa nachádza presne v strede kruhu. Kresbu postavy obklopuje ručne písaný text.

Tlačená kniha v e-shope

Chcete sa o Leonardovi dozvedieť o niečo viac? O ňom a o veľa iných veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha s podnázvom „Životný štýl“ čaká v našom e-shope…

V našom E-shope vás čaká tiež tlačená kniha zameraná na krásy talianskej gastronómie… Sprievodca talianskou gastronómiou a jedlami, chuťami, vôňami a spomienkami, od predjedla až po dezert, ale nielen to… Nájdete tu okrem iného až 88 receptov, ktoré sú doplnené krásnymi fotografiami. Recepty zvládne aj začínajúci obdivovateľ talianskej kuchyne a ingrediencie sú ľahku dostupné. Stačí vyskúšať. Knihu si môžete objednať v našom E-shope. K objednávke posielame malý darček zadarmo.

kniha
Kniha o talianskej gastronómii s receptami

Ďalšie informácie – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha o cestovaní po Taliansku

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

textil
Textilné darčeky
Naše zápisníky
knihy
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”
Ďalšie darčekové predmety a výhodné darčekové sety v našom e-shope – stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať…

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *