Božský Michelangelo Buonarroti – z čoho vyrobil sochu Dávida? A ďalšie zaujímavosti. – 3 velikáni – 2. časť

Božský Michelangelo Buonarroti – z čoho vyrobil sochu Dávida? A ďalšie zaujímavosti. – 3 velikáni – 2. časť

Michelangelo – viac sochár alebo maliar?

Michelangelo – umelec, ktorý vytvoril niektoré z najlepších umeleckých diel na svete, ako je socha Pietà v Ríme a socha Dávida vo Florencii. Napriek tomu, že sám seba nazýval sochárom a hovoril, že maľuje len kvôli peniazom, bol v tom výnimočný a práve on stojí za nástropnou maľbou slávnej Sixtínskej kaplnky. Kto ste ju videli, dáte mi za pravdu – pre mňa magické dielo.

Božský Michelangelo

Narodil sa ako Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni 6. marca 1475 v Caprese pri Arezzo, vo Florentskej republike. Pre umelca veľmi vzácne, ale už za jeho života ľudia uznávali a oceňovali
krásne remeselné spracovanie jeho umeleckých diel. Obyvatelia Talianska si ho vážili a zbožňovali ho, dostal meno „II Divino“, čo znamená „Božský“.

Michelangelo a jeho podpis

Pietà bolo jediné dielo, ktoré kedy Michelangelo podpísal. Socha Pietà zobrazuje Máriu smútiacu nad stratou Ježiša Krista, ktorý jej leží na kolenách. Vraj keď Michelangelo počul komentár, že Pietà bola dielom iného sochára Cristofora Solariho, bol rozzúrený. Vo svojom hneve vyrezal pozdĺž šerpy prechádzajúcej cez Máriinu hruď „Toto robil Michelangelo Buonarroti, Florentine“. Podľa niektorých zdrojov toto rozhodnutie neskôr oľutoval a sľúbil, že už nikdy nepodpíše ďalšie dielo.

Sixtínska kaplnka – keď niečo chcem, tak to aj dokážem!

Pôvodne nebol vybraný na maľovanie Sixtínskej kaplnky. Vybraný bol Raphael, ale v snahe určitým spôsobom sabotovať svojho rivala, Raphael presvedčil pápeža Júliusa II., aby si na vymaľovanie kaplnky vybral Michelangela. Raphael dúfal, že Michelangelo nevie maľovať tak dobre ako on sám a že je len sochár. Napriek všetkému Michelangelo pracoval od júla 1508 do októbra 1512, aby dokončil toto majstrovské dielo, ktoré dodnes obdivujú milióny ľudí.

Michelangelo bol kreatívny človek, ktorý našiel kreatívne spôsoby, ako sa vo svojich dielach namaľovať namiesto toho, aby ich podpísal. Jednou z najznámejších malieb, na ktoré vložil svoj obraz, je Posledný súd, ktorá pokrýva celú stenu za oltárom Sixtínskej kaplnky. Na portréte svätého Bartolomeja, ktorý bol zaživa stiahnutý z kože a je s ňou zobrazený, je viditeľná Michelangelova tvár.

Michelangelo a socha Dávida

Socha Dávida bola vytesaná z vyradeného bloku mramoru. Len majster sochár dokáže premeniť odpad na poklad. Toto umelecké dielo však budúce generácie možno nebudú mať tú česť vidieť. Je to preto, že nedávne analýzy odhalili, že zlá kvalita mramoru prispela k rýchlejšiemu zhoršovaniu sa stavu sochy.

Michelangelo

Kniha v E-shope

Chcete si prečítať ďalšie zaujímavosti – nielen o Michelangelovi? Kúpte si knihu “Taliansko a láska majú 3 spoločné veci s podnázvom “Životný štýl” a na strane 31 nájdete to tomto výnimočnom majstrovi viac zaujímavostí, o ktorých ste možno ani netušili.

O ňom a o veľa iných veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha s podnázvom „Životný štýl“ čaká v našom e-shope…

V našom E-shope vás čaká tiež tlačená kniha zameraná na krásy talianskej gastronómie… Sprievodca talianskou gastronómiou a jedlami, chuťami, vôňami a spomienkami, od predjedla až po dezert, ale nielen to… Nájdete tu okrem iného až 88 receptov, ktoré sú doplnené krásnymi fotografiami. Recepty zvládne aj začínajúci obdivovateľ talianskej kuchyne a ingrediencie sú ľahku dostupné. Stačí vyskúšať. Knihu si môžete objednať v našom E-shope. K objednávke posielame malý darček zadarmo.

kniha
Kniha o talianskej gastronómii s receptami

Ďalšie informácie – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha o cestovaní po Taliansku

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

textil
Textilné darčeky
Naše zápisníky
knihy
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”
Ďalšie darčekové predmety a výhodné darčekové sety v našom e-shope – stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať…

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko ♥ srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *