Čo o ňom vlastne vieme? Marcello Mastroianni

Čo o ňom vlastne vieme? Marcello Mastroianni

„Marcello je muž, ktorý myslí ako muž, hovorí ako muž… je muž! Má toľko príťažlivosti, že v žene vyzdvihne jej samotnú dušu.“ Sophia Loren

Celým menom Marcello Vincenzo Domenico Mastroianni. Taliansky filmový herec, považovaný za jedného z najikonickejších talianskych hercov 20. storočia. Hral vo filmoch ako La Dolce Vita, 8½, Rozvod po taliansky, Včera, dnes a zajtra, Manželstvo po taliansky a iné. Bol ocenený niekoľkými Oscarmi a inými významnými cenami. Mastroianni sa narodil v malej dedinke Fontana Liri, v provincii Lazio Frosinone, okolo 90 km juhovýchodne od Ríma, vyrastal v Turíne a Ríme.

Debutoval na plátne ako neuvedený komparzista vo filme Marionette (1939), keď mal štrnásť rokov a občas sa objavoval v menších filmoch, kým nezískal svoju prvú veľkú rolu vo filme Atto d’accusa (1951). Za desaťročie sa stal významnou medzinárodnou celebritou, hral vo viacerých známych filmoch, okrem iného vo filme Federica Felliniho La Dolce Vita (1960), kde stvárnil rozčarovaného a sebanenávideného bulvárneho novinára.

Marcello a ženy

Mastroianni sa 12. augusta 1950 oženil s Florou Carabellou. Mali spolu jednu dcéru Barbaru, ale nakoniec sa rozišli kvôli jeho aféram s inými ženami. Jeho prvý vážny vzťah po rozchode bol s herečkou Faye Dunaway. Ona sa chcela vydať a mať deti, ale katolík Mastroianni sa odmietol rozviesť s Florou Carabellou, a tak ho Faye nakoniec opustila. Mastroianni v roku 1987 povedal reportérovi magazínu People, že sa zo vzťahu s Faye nikdy nedostal. “Bola to žena, ktorú som miloval najviac,” povedal. “Vždy mi bude ľúto, že som ju stratil.“

Marcello mal dcéru Chiaru Mastroianni s francúzskou herečkou Catherine Deneuve, ktorá bola takmer o 20 rokov mladšia a žila s ním štyri roky. Údajne mal veľký počet ďalších mileniek. V roku 1994 mu bol udelený rytiersky veľký kríž Rádu za zásluhy Talianskej republiky. Mastroianni zomrel na rakovinu pankreasu 19. decembra 1996 vo veku 72 rokov. Fontána di Trevi v Ríme, spojená s jeho úlohou vo Felliniho La Dolce Vita, bola symbolicky vypnutá a zahalená do čiernej farby na jeho poctu.

Sophia a Marcello

Talianske filmové legendy Sophia Loren a Marcello Mastroianni sa spolu objavili vo viac ako desiatich filmoch a aj vďaka chémii medzi nimi sa stali najuznávanejšími talianskymi hercami na svete. „Vždy, keď ma požiadali, aby som nakrútila film s Marcellom, povedal som: „Áno, áno, áno,“ bez toho, aby som si prečítala scenár. Pretože som vedela, že s ním bude všetko v poriadku. Pretože on poznal mňa a ja jeho. Jeho zmysel pre humor. Jeho spôsob improvizácie. Jeho spôsob, ako sa nikdy nenaučil svoje repliky. A niekedy prišiel na natáčanie s takto otvorenými očami a povedal: “Čo teraz poviem?” A ja som povedala: “Nie, je to tvoj problém, mal si sa ráno zobudiť o niečo skôr a naučiť sa svoje vety.” Takže s Marcellom bola vždy takáto zábava, ale samozrejme, keď s partnerom pracujete dvadsať rokov svojho života, poznáte ho tak, akoby bol váš brat, váš manžel, vaše všetko.“, povedala Sophia Loren. 

 „Sophia je moja láska, moja vášeň. To vie každý. Sme ako Laurel a Hardy, vždy spolu.”, povedal Marcello Mastroianni .

S pribúdajúcimi rokmi ich priateľstvo bolo čoraz silnejšie. Tieto medzinárodne známe superhviezdy vytvorili závideniahodný obraz fascinujúceho talianskeho životného štýlu a dokázali nám, že skutočné priateľstvo naozaj existuje.

Tlačená kniha v e-shope

O Marcellovi a o veľa iných veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v novej tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Taliansko a láska
Kniha s podnázvom „Životný štýl“ čaká v našom e-shope…

Ďalšie informácie – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Darčekový set štýlová šalka spolu s knihou
Naše zápisníky

Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”
Ďalšie darčekové predmety a výhodné darčekové sety v našom e-shope – stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať…

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *