La Bella Toscana – romantické Toskánsko a návod, ako si ho čo najviac užiť – časť 3.

La Bella Toscana – romantické Toskánsko a návod, ako si ho čo najviac užiť – časť 3.

Ráno nás víta krásnou modrou oblohou, slniečkom a po otvorení terasových dverí aj úžasnou vôňou mora a čerstvým morským vánkom…. Tak toto by som mohla každý deň, to vám teda poviem :-). Takéto ráno vyplnené nazbieraním pozitívnej energie cvičením na terase a neskoršími raňajkami je môj sen… ale dosť bolo snívania, ideme sa pozrieť na to, ako prebiehali naše ďalšie dni cestovaním po Toskánsku.

San Vincenzo

Deň #4 – Piombino, Grosseto, Orbetello, Terme di Saturnia

Deň začíname zastávkou v prístavnom meste Piombino, nasleduje Grosseto, Orbetello a zakončíme ho kúpaním v Terme di Saturnia (o tomto špeciálnom mieste som napísala separátny článok – prečítajte si ho tu).

Piombino – historické mesto s cca 35 tisíc obyvateľmi a s prístavom. Leží na pobreží na rozhraní Ligurského a Tyrrhenského mora. Jadro mesta je priamo pri mori, cez uličky s typickými toskánskymi domami sa dostanete až na dláždené námestíčko na pobreží, kde sa nachádza maják a je odtiaľ krásny výhľad na ostrov Elba a v prípade dobrej viditeľnosti až na ostrov Korzika. Pekná prechádzka mestom zakončená oddychom s výhľadom na 2 ostrovy.

Výhľad z Piombina

Grosseto – mesto vo vnútrozemí Toskánska s cca 80 tisíc obyvateľmi. Plné historických pamiatok, chrámov, katedrál a kostolov. Typické bary, reštaurácie, tratórie. Mesto si žije svojim životom, vzdialenosť 14 km od Tyrrhenského mora znamená, že nie je preplnené turistami a o to pokojnejšie sa tu môžete prechádzať medzi domácimi a užívať si túto pokojnú atmosféru.

Orbetello – je malé toskánske mestečko s cca 15 tisíc obyvateľmi a nachádza sa na morskom pobreží v prekrásnej lagúne, ktorá je súčasne prírodnou rezerváciou. Má za sebou bohatú históriu, čo je viditeľné na stavbách v meste. Nás pri prechádzke mestom zaujala Komunitná záhrada, kde sa v tom čase konal blší trh a potom kľudná prechádzka po pobreží a oddych na lavičke a pozorovanie blízkej, naozaj bohatej, fauny. Vyskúšajte, ak potrebujete dobiť baterky, toto pomôže…

Deň #5 – Montalcino, Montepulciano, Bolgheri

Ráno volíme opäť prejazd cez Grosseto do Montalcino a Montepulciano a večer nás čaká krátky, ale krásny výlet do Bolgheri – cestu do Bolgeri určite nevynechajte, je to ten stav, keď cesta je cieľom ? prečo? To uvidíte až na mieste…

Montalcino – je mestečko s cca 5 tisíc obyvateľmi vo vnútrozemí Toskánska v nadmorskej výške 567m. Hneď po zaparkovaní uvidíte starobylú pevnosť (Fortezza di Moltancino), ktorá slúžila v histórii na ochranu mesta. Dnes je voľne prístupná a ponúka krásne 360 stupňové výhľady na toskánsku zvlnenú krajinu navôkol. V centre je veľa obchodíkov, kde si môžete kúpiť fľašku svetoznámeho vína Brunello di Montalcino, ktoré sa vyrába práve v tejto oblasti.

Montepulciano – ďalšie toskánske starobylé mestečko, v ktorom akoby zastal čas, kamenné domy, všade zakvitnuté kvety, uličky, do ktorých zablúdia len máloktorý turisti… atmosféra, ktorú musíte zažiť na vlastnej koži. Skoro 14 tisíc obyvateľov a nadmorská výška 605 m. Montepulciano je významným výrobcom potravín a nápojov. Preslávené jeho bravčovým mäsom, syrmi, “pici” cestovinami, šošovicou a medom, samozrejme svetoznámym vínom Vino Nobile. Miestne reštaurácie ponúkajú pochúťky, jednu lepšiu ako druhú…. určite ochutnajte ?

Bolgheri – miesto známe vďaka viniciam a prestížnym toskánskym vínam pod označením „Super Tuscans“. Veľa návštevníkov toto miesto vyhľadáva hlavne v čase ochutnávok vín. Pri vchádzaní do mestečka pôjdete okolo červeného murovaného hradu s krásnou architektúrou. Mestečko samé je skutočným skvostom: nie je v ňom povolené používať autá, ulice sú plné útulných reštaurácií a krásne zdobených vinoték. Na centrálnom malom námestíčku nájdete štýlový obchodík – doniesla som si odtiaľ krásnu voňavku Aqua di Bolgheri, tak som si kúsok romantického Toskánska doniesla aj domov… cesta vedúca do Bolgheri – to je naozaj kapitola sama o sebe – ak sa tam chcete dostať, musíte prejsť slávnou cyprusovou cestou – krásne zvlnenou a dlhou 5 km, ktorá spája Oratory San Guido a staré mesto Bolgheri. Cyprusov je tam určite viac ako 2000 a celá scenéria je úžasná.

Cesta do Bolgheri

Deň #6 – Siena, Monteriggioni, Chianti a cesta domov

Tak a tento deň nás čaká postupný návrat domov cez mestá a mestečká Siena, Monteriggioni, Chianti až do Tarvisia, kde prespíme a na druhý deň vyrážame priamo domov.

Siena – radí sa medzi jedno z najkrajších, veľmi dobre zachovaných, stredovekých miest celého Talianska.V centre Sieni nájdete pôsobivú katedrálu, ktorej priečelie je zdobené svetlým a tmavým  mramorom. Samotné srdce Sieny je námestia „Piazza del Campo“ a svojim tvarom pripomína ulitu. V okolí Sieny sa rozprestierajú mierne kopce posypané rozptýlenými usadlosťami a lemované všadeprítomnými cyprusmi.

Siena

Monteriggioni – malebné toskánske mestečko na polceste medzi Florenciou a Sienou. Jedno z najlepšie zachovaných stredovekých opevnených miest v Taliansku. V minulosti hradné mestečko strategicky umiestnené, slúžiace ako obranná pevnosť Sieny voči výpadom Florencie. Prechádzka za jeho múrmi vás dokonale vráti do minulosti. Nádherná ukážka stredovekej architektúry.

Chiantivinárska oblasť okolo historických miest Florencia a Siena, oblasť plná obrovského historického bohatstva na strane jednej a blaženého kľudu na strane druhej. Jedna z najslávnejších vinárskych oblastí na svete so scenériami ako hrady, dedinky a vily, kopce porastené viničom a cyprusmi. Vína s označením Chianti sa radia medzi najznámejšie a najkvalitnejšie vína Talianska.

Na záver

Stačilo to na to, aby sme dobre spoznali Toskánsko? Odpoveď je jednoznačne “NIE”. Je to prekrásny kraj v strednom Taliansku, ktorý na východe obmývajú vody Tyrrhenského mora. Pobrežná oblasť má nížinatý charakter, Toskánska vrchovina je preslávená cyprusmi a vinicami a preto sa pýši kvalitným vínom a v neposlednom rade aj bohatosťou historických pamiatok. Toskánsko je jedným z najbohatších talianskych krajov s najvyššou životnou úrovňou. Veľa sme z Toskánska videli, doniesli sme si domov tie najlepšie vína a predstavu o ňom mám jasnú, je tam toho ale ešte oveľa viac, čo sa za jeden týždeň stihnúť nedalo, takže smer Toskánsko ma v blízkej dobe ešte určite čaká ?

PS: Už ste videli film “Láska v Toskánsku”? Ak nie, tak nečakajte a pozrite si ho….

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope v časti E-itineráre – Toskánsko

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do Toskánska, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský E-denník s mapou – časť Toskánsko – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *