Najkrajšia cesta na svete – pobrežie Amalfi a Sorrento – 1. časť

Najkrajšia cesta na svete – pobrežie Amalfi a Sorrento – 1. časť

Prechádzka ako v nebi… Kam by ste išli, ak by ste vyhrali dovolenku zadarmo na akékoľvek miesto v Taliansku? Ja by som sa určite vrátila na pobrežie Amalfi. Pozvala by som svoju rodinu a priateľov, zbalila by som si plavky, dobrú knihu a foťák, rezervovala by som si ubytovanie v jednom z najluxusnejších hotelov s bazénom s výhľadom na more a užívala si krásy tohto jedinečného pobrežia. A na požičanom Fiate 124 Spider Cabrio by som sa prevážala s vetrom vo vlasoch po najkrajšej ceste na svete a v krátkych prestávkach by som svoju tvár vystavovala teplým lúčom slniečka a ľahkému morskému vánku

Mnou a tiež veľkým počtom iných ľudí je za najkrajšiu cestu na svete, doslova prechádzku v nebi, považovaná práve cesta po pobreží Amalfi, alebo po pobreží taliansky nazývanom Costiera Amalfitana.

Kde to je?

Že neviete, kde to je? Jedná sa o úsek pobrežia na severnom pobreží Salernského zálivu v Tyrhénskom mori, ktorý sa nachádza v provincii Salerno v južnom Taliansku. Cesta patrí medzi tie užšie, tak sa na to pripravte, je zarezaná vo vysokých útesoch nad Tyrhenským morom. Čo vám poviem, miestami sa vám bude točiť hlava, ale to patrí k celej tej famóznej atmosfére.

Pobrežie Amalfi je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá priťahuje tisíce turistov ročne. V roku 1997 bolo toto pobrežie uvedené aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Naozaj tá cesta stojí za to.

Asi 30 km pod Neapolom na pobreží mora sa nachádza malé mestečko Castellammare di Stabia. A práve toto mestečko bolo našim východzím bodom. Bývali sme u nášho priateľa Gianniho a odtiaľto sme vyrážali do okolia na denné výlety. A jedným z nich bola aj cesta po pobreží Amalfi.

Aby sme stihli všetko to, čo sme si dopredu naplánovali, vyrazili sme zavčasu ráno a našim prvým cieľom sa stalo mesto Sorrento.

Sorrento a pieseň „Caruso“

Sorrento je vzdialené od Castellammare di Stabia asi 20 km. Cesta nám autom trvala pol hodinku, keďže sme išli po členitej ceste pobrežím s nádhernými výhľadmi a vôbec sme sa neponáhľali… To sú okamihy, keď aj cesta je cieľom. Po príchode do mesta sme auto zaparkovali a vydali sme sa na skúmanie peši.

Z mesta je krásny výhľad na neapolský záliv, mesto Neapol, Vezuv a na ostrov Capri. Je známe najmä svojimi malými obchodmi, ktoré predávajú hlavne keramiku a čipky.
Trajekty spájajú mesto s Neapolom, Amalfi, Positanom, Capri a Ischiou. Morské útesy a luxusné hotely v Sorrente priťahovali a priťahujú celebrity, akými sú aj Enrico Caruso a Luciano Pavarotti. Sorrento navštívili aj velikáni ako Lord Byron, Johann Wolfgang Goethe, Charles Dickens, Richard Wagner a Friedrich Nietzsche. Sorrento je rodiskom básnika Torquata Tassa. V 20. rokoch 20. storočia žil v Sorrente slávny sovietsky spisovateľ Maxim Gorkij. Slávu Sorrenta vo svete rozšírila aj pieseň „Caruso“, ktorú tu v lete 1985 zložil bolognský spevák a skladateľ Lucio Dalla.

Okrem keramiky a čipiek nájdete všade voňavé dozreté citróny a výrobky z nich – citrónový likér Limoncello, digestív vyrobený z citrónovej kôry, alkoholu, vody a cukru, sa vyrába práve v Sorrente.

Sorrento je typické stredomorským podnebím s miernymi, vlhkými zimami a teplými a suchými letami. Teploty sa približujú k 30 st. Celzia častokrát už v máji.

Po krátkej prehliadke v uličkách a na pobreží Sorrenta sa vraciame do nášho auta a vyrážame ďalej. Ozaj – keď tu budete, určite si nezabudnite kúpiť fantastické Limoncello di Sorrento.

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v E-shope – Amalfi

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve po najkrajšej ceste na svete – po pobreží Amalfi, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png
Cestovateľský E-denník s mapou – časť Amalfi – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.


2 thoughts on “Najkrajšia cesta na svete – pobrežie Amalfi a Sorrento – 1. časť”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *