La Bella Toscana – romantické Toskánsko a návod, ako si ho čo najviac užiť – časť 2.

La Bella Toscana – romantické Toskánsko a návod, ako si ho čo najviac užiť – časť 2.

Ponúkam vám krátky, ale praktický návod na poznávanie Toskánska bez cestovky – je len na vás, kedy nájdete odvahu a tú správnu dobu vycestovať… Jazda romantickým Toskánskom nám trvala jeden týždeň. Zo Slovenska sme odchádzali začiatkom apríla (rok 2019), počasie na poznávanie nových miest ako stvorené. Keďže sme volili cestu autom, prvý deň sme strávili cestovaním do cieľa – mestečko Serravalle Pistoiese je vzdialené cca 10 hodín jazdy zo Slovenska, čiže na naše prvé ubytovanie – B&B La Concordia sme sa dostali podvečer.

Kamenný vidiecky dom

Ubytovanie podľa našich predstáv, kamenný vidiecky dom, ráno úžasné raňajky, príjemní domáci. Vidiecka terasa plná zakvitnutých kvetov s posedením. Izba so samostatnou kúpeľňou s obrovskou sprchou pre dvoch, toaletou, bidetom a umývadlom. Tradičnú toskánsku atmosféru dopĺňali terakotové stropy s mohutnými drevenými trámami, starožitný nábytok a doplnky. Maximálna spokojnosť. A čo je dôležité, na skok do miest podľa nášho dopredu pripraveného itineráru.

B&B La Concordia

Takto vyzeralo našich 6 dní v prekrásnom Toskánsku:

Deň #1 – Ligúria – stojí za to, aj keď nepatrí do Toskánska

Náš výlet do Toskánska začína trochu netradične – a síce mimo Toskánska… Celý deň trávime výletom v Ligúrii v Cinque Terre. Nejedná sa o Toskánsko, ale byť tak blízko tohto pozoruhodného miesta a nejsť sa tam pozrieť, to sa jednoducho nedá…. O Cinque Terre sa dočítate v inom článku ?

Deň #2 – Lucca a Pisa

V prvý deň nás čaká výlet do mesta Lucca, prejazd do mesta Pisa a späť na ubytovanie La Concordia.

Lucca – prvá vec, ktorá vás upúta, keď vidíte mesto Lucca na pohľade z vrchu na obrázku, je jeho jedinečné oválne námestie lemované domami stojacimi jeden tesne vedľa druhého. Je to tak aj v realite – bola som ním očarená… Námestie sa volá Piazza dell’Anfiteatro a je postavené na zvyškoch starovekého rímskeho amfiteátra z 2. storočia nášho letopočtu, ktorý určil aj jeho uzavretý eliptický tvar. Ďalšou pamiatkou, ktorá stojí za pozornosť je katedrála San Martino. Jej fasáda je mimoriadne bohato zdobená a pripomína tak textilné vzory. Mesto má okolo 85 tisíc obyvateľov a leží na rieke Serchio v blízkosti Florencie a Pisy. Automobilová premávka je v historickom centre zakázaná.

Lucca

Pisa – kto by nepoznal Pisu a jej svetoznámu Šikmú vežu – Torre Pendente na námestí Piazza dei Miracoli („Námestie zázrakov“)? Turistické a univerzitné mesto  s tromi elitnými univerzitami, kde na jednej z nich koncom 16. storočia učil aj tunajší rodák Galileo Galilei. Mesto má okolo 89 tisíc obyvateľov, skoro polovicu tvoria univerzitní študenti.

Deň #3 – San Gimignano, Volterra a San Vincenzo

Po raňajkách sa odubytujeme a čaká nás prejazd do prímorského mestečka San Vincenzo do Villa Piani priamo na pláži s výhľadom na more. Cestou máme naplánovanú návštevu mesta San Gimignano a Volterra.

San Gimignano – známe opevnené stredoveké mestečko preslávené typickými hranatými vežami, ktoré kedysi plnili ochrannú funkciu domov. V meste sa zachovalo veľké množstvo ochranných veží, ktoré boli kedysi súčasťou každého meštianskeho domu v Toskánsku. Panoráma mesta sa nezmenila už stovky rokov a je naozaj impresívna a San Gimignano sa pýši zápisom v zozname svetového dedičstva Unesco. Navštívte toto mesto, určite to neoľutujete.

San Gimignano

Volterra – mestečko plné magickej atmosféry, centrum etruskej civilizácie známe spracovaním alabastru. Volterra je svetoznáma aj vďaka tomuto starodávnemu remeslu a hovorí sa jej aj Mesto alabastru. Mesto je posiate menšími i väčšími dielňami na opracovanie tohto krásneho materiálu (kameňa) v rôznych farbách – od priesvitnej bielej cez slonovinovú, žltú, červenkastú, po tmavohnedú až čiernu, často s odlišným žilkovaním. V obchodíkoch si výrobky z neho – menšie či väčšie, môžete zakúpiť a odniesť si tak domov malú spomienku alebo darček pre svojich najbližších.

Večer sa vraciame unavení do vily na pobreží a nevieme sa dočkať výhľadu na more z rannej terasy.

Polovica cesty za nami, tešíme sa na ďalšie dni. Tak čo? Dáte si povedať? Ak môžem poradiť, vydajte sa na cestu – pretože aj cesta môže byť cieľom….

PS: Ak ste ešte nevideli film “Láska v Toskánsku”, určite si ho choďte pozrieť, dá vám obraz o tom, aké Toskánsko je…

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope v časti E-itineráre – Toskánsko

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do Toskánska, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. Denník je k stiahnutiu v elektronickej forme jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský E-denník s mapou – časť Toskánsko – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *