Ikona talianskej kinematografie Federico Fellini

Ikona talianskej kinematografie Federico Fellini

Viete o tom, že slovo „Paparazzi“ pochádza z mena dotieravého fotoreportéra „Paparazzo“ vo filme Federica Felliniho „La Dolce Vita“?

Kto bol vlastne Federico Fellini?

Bol to taliansky filmový režisér a scenárista známy svojim osobitým štýlom, v ktorom sa spája fantázia a barokové obrazy so zemitosťou. Je uznávaný ako jeden z najväčších a najvplyvnejších filmových tvorcov všetkých čias. Jeho filmy sa umiestnili na popredných miestach v rôznych anketách, za spomenutie určite stojí jeho film 8+1⁄2, ďalej La Dolce Vita,  La Strada a mnoho iných.

Na 65. odovzdávaní cien akadémie v Los Angeles získal čestné ocenenie za celoživotné dielo.

Detstvo a mladosť

Federico Fellini sa narodil v roku 20.1.1920 v Rimini na pobreží Jadranského mora. Jeho otec bol Urbano Fellini, potomok statkárov, a jeho matka bola Ida Barbiani, potomok rímskych obchodníkov. Federico Fellini nebol jediným dieťaťom. Mal ešte dvoch súrodencov, brata Riccarda a sestru Mariu Maddalenu.

Prvý film, ktorý Federico Fellini kedy videl, bol „Macisteall’Inferno“ v roku 1926. Tento film ako prvý ovplyvnil jeho mladú myseľ Danteho spôsobom, a neskôr je tento vplyv viditeľný v celej jeho kariére. Prvé životné skúsenosti Federica sa premietli do jeho tvorby. Napríklad prvá cesta s rodičmi do Ríma v roku 1933 sa odráža vo filme „La Dolce Vita“ z roku 1960.

Po skončení strednej školy začal Federico Fellini študovať v Ríme. Zapísal sa na právnickú fakultu. Nebola to jeho vlastná voľba, ale želanie jeho rodičov.

Jeho filmy

Jeho prvý úspešný film bol vyrobený v roku 1953. Bol to film „I Vitelloni“ a na festivale v Benátkach získal ocenenie Strieborný lev. Jeho najväčším úspechom bol film „La Dolce Vita“ v roku 1960. Film bol v tom čase považovaný za nemorálny a neskôr bol nejaký čas cenzurovaný. Získal ocenenie „Zlatá palma“.

V roku 1973 nakrútil Federico Fellini film „Amarcord“. Tento film neskôr dostal Oscara. Po „La Dolce Vita“ je považovaný za druhý najlepší Felliniho film. V roku 1982 sa v niekoľkých hlavných mestách sveta konala výstava Felliniho kresieb. Okolo 63 Felliniho obrazov bolo vystavených v Paríži, New Yorku a Bruseli. Za svoje filmy získal niekoľko ocenení na viacerých významných filmových festivaloch, päť Oscarov a mnoho ďalších ocenení.

Rodinné zázemie

V roku 1942 sa Federico Fellini stretol so svojou budúcou manželkou Giuliettou Masinou. Stretli sa, keď Federico Fellini pracoval pre miestnu rozhlasovú stanicu. Už po pár mesiacoch sa vzali a svadba sa konala v roku 1939. V roku 1945 sa im narodil syn. Žiaľ, žil len mesiac, zomrel na encefalitídu. Felliniho manželka Giulietta Masina bola pre Felliniho inšpiráciou a ako herečka hrala v niekoľkých jeho filmoch.

V roku 1993 dostal mozgovú príhodu. Mŕtvica ho čiastočne ochrnula. Nastúpil do rehabilitačného centra, no krátko na to dostal druhú mozgovú príhodu. Druhá mozgová príhoda bola nezvratná a Federica Felliniho zanechala v trvalej kóme. Nakoniec v roku 1993 Fellini zomrel. Stalo sa tak vo veku 73 rokov v Ríme. O pár mesiacov neskôr zomrela Felliniho manželka Giulietta na komplikácie rakoviny pľúc.

Veľa iných informácií – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Štýlová šálka s talianskym motívom
Naše zápisníky
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”

Ďalšie zaujímavé veci, vrátane výhodných darčekových setov nájdete v našom e-shope. Stačí kliknúť na obrázok dole a môžete si vyberať.

Ukážka z E-shopu

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *