Flegrejské polia – strach bublajúci pod povrchom?

Flegrejské polia – strach bublajúci pod povrchom?

Rozhodli sme sa navštíviť nášho dávneho priateľa Gianniho na ceste domov z dovolenky v Kalábrii. Keďže bol pracovný deň a my sme prechádzali okolo Neapola v čase obeda, dohodli sme sa, že sa za ním zastavíme u neho v práci a pôjdeme spolu na obed. Jeho práca a firma, v ktorej robí, sa nachádza západne od Neapola v malom prímorskom mestečku Pozzuoli. Kedže sme s časom boli ok, Gianni nám navrhol ešte pred obedom krátku prechádzku smerom na Flegrejské polia, ktoré sa nachádzajú pár km od jeho zamestnania. Netušila som, o čo ide, až kým sme sa o tomto prírodnom úkaze viac nezačali rozprávať a vlastne až kým ma Gianni neupozornil na to, že mám 7 ročného Tomáška držať pevne za ruku a upozorniť ho na nebezpečie, ktoré mu hrozí…. poviem vám – bŕŕŕŕŕ…..

Čo sú vlastne Flegrejské polia alias Campi Flegrei?

Jedná sa o tzv. vulkanickú kalderu o priemere cca 13 km, čo je sopečný útvar, ktorý vznikol prepadnutím stien sopky. Nachádza sa cca 35 km západne od Vezuvu a jej nadmorská výška a tiež výška jej okolia sa mení – niekedy stúpa a niekedy klesá. V dávnej minulosti sa tu odohrali dve silné explózie – jedna pred 39 000 rokmi a druhá pred 12 000 rokmi. Posledná známa erupcia je z roku 1538 (trvala 8 dní), inak sú v tejto oblasti zaznamenávané „len“ emisie plynov a pomerne časté otrasy. Celá oblasť pozostáva z 24 kráterov, pričom väčšina z nich je umiestnená pod vodou. Najväčší a najaktívnejší je kráter Solfatara. Celá oblasť je monitorovaná observatóriom, ktoré tiež monitoruje sopku Vezuv.

V poslednej dobe sa čoraz častejšie ozývajú hlasy odborníkov a varujú pred možnou katastrofou. V oblasti totiž zaznamenali stúpanie magmy, čo by po následných procesoch v horninách mohlo zapríčiniť masívne zbortenie a následnú obrovskú explóziu Flegrejských polí. Keďže táto oblasť patrí k najviac zaľudneným oblastiam na svete, hrozí tu veľké riziko, nikto si však nedovolí odhadnúť kedy. Existuje viacero scenárov, niektoré z nich sú bohužiaľ doslova katastrofické a tragické. Na internete je možné pozrieť si animačné video – poviem vám, asi by som tam nechcela žiť….

Keď som sa opýtala Gianniho, či sa nebojí žiť a pracovať v tak rizikovej oblasti, jeho odpoveď bola: „Pssssst, aby sme ho nezobudili….“ Dá sa odpovedať inak? Myslím, že ani nie….. A preto už budem radšej ticho….. PSSSSST

Vedeli ste o tomto zaujímavom prírodnom úkaze? Poznáte Flegrejské polia? Len z počutia a čítania, alebo ste ich navštívili osobne, tak ako ja?4 thoughts on “Flegrejské polia – strach bublajúci pod povrchom?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *