Zážitok, na ktorý sa nezabúda – opera vo Verone

Zážitok, na ktorý sa nezabúda – opera vo Verone

Dostala som darček k narodeninám…. Nie obyčajný darček, ale darček, aký som nečakala ani vo sne…. Darček plný lásky, fantázie a invencie, ktorý sa len tak na každé narodeniny nedostáva….

Prechádzka po meste zamilovaných, po meste preslávenom Wiliamom Shakespearom a jeho Rómeom a Júliou, po Verone. Prechádzka zakončená večerou a operným predstavením Giuseppe Verdiho Aida priamo vo večernej aréne vo Verone (Arena di Verona)…. Skoro som odpadla, to vám teda poviem 🙂

Arena di Verona

Prechádzka po meste, nevynechali sme samozrejme Casa di Giulietta, s Júliiným balkónom, okrem toho, krásne a elegantné centrum Verony. Verona, s počtom obyvateľov cca 250 tisíc a bohatou históriou, má čo ukazovať a má sa čím chváliť… Mojich TOP 5 miest na návštevu Verony si ale prečítajte v inom článku, teraz k tomu, čím som bola obdarovaná: Arena di Verona je amfiteáter tretí najväčší na svete, kde sa zmestilo kedysi okolo 30 tisíc divákov. Bola postavená okolo roku 290 n. l. Jej dnešných 44 radov sedadiel môže poskytnúť útočisko až 22 000 divákov a v júli a auguste je domovom Veronského operného festivalu, jedného z najväčších letných hudobných podujatí v Európe.

Navštívila som Arenu vo Verone 2 krát. Prvý krát počas dňa relatívne prázdnu, keď nepočítam pár turistov s rovnakým záujmom ako ten môj, druhý krát večer kvôli predstaveniu Aida. Aj keď nie ste vyznávačom opery a jej podobným žánrom, garantujem vám, návšteva predstavenia v Arena di Verona vás dostane…. Ceny lístkov sa pohybujú od niekoľko sto Eur za predstavenie z tých najlepších miest, ani miesta v menej luxusných sektoroch však nie sú zlé a ceny za vstupenky sa pohybujú v reláciách 25-30 Eur za osobu. Predstavenia prebiehajú zhruba od konca mája do konca septembra. Záleži na usporiadateľovi. A ako to celé prebiehalo?

Operné predstavenie Aida / Giuseppe Verdi

Pred predstavením sme mali cca 2-2,5 hodiny na to, aby sme sa dostavili do Arény a zaujali svoje miesto. Vchodov je nespočetne veľa, takmer okolo celej budovy. Sú vybavené samozrejme skenermi a pracovníkmi, ktorí dohliadajú na bezpečnosť a pri vstupe vás skontrolujú. Je dobré pozrieť si predtým, čo je a čo nie je dovolené zobrať so sebou. Vzhľadom na veľký počet vstupných brán a dostatok času pred predstavením, nehrozí také niečo, ako čakanie v rade pred vstupom (tu myslím, že by sa mohli viacerí organizátori u nás od nich učiť). Po vstupe sme zaujali svoje miesta a kochali sa pohľadom na arénu a na už pripravenú veľkolepú scénu. Ľudia neustále prichádzali, okolo nás viac krát prešli pracovníci ponúkajúci operné libreto (čiže malú knižku s textom a celým literárnym podkladom k opere Aida) v štyroch svetových jazykoch. Toto sme nakoniec ani nepotrebovali, pretože po obvode arény boli umiestnené dva obrovské LCD monitory s bežiacimi titulkami – a to v taliančine a tiež v angličtine, takže sme si text mohli pohodlne čítať a rozumieť tak deju opery.

Ako som pochopila z pozorovania divákov, ktorí prichádzali na tie najdrahšie VIP miesta po červenom koberci, jedná sa o slávnostnú udalosť pre domácich – páry oblečené podľa etikety a dress kódu – páni v smokingoch a dámy v dlhých večerných šatách (my turisti vo vyšších radách oblečení slušne, pekne, aspoň trochu slávnostne, ale na domácich sme teda fakt nemali….). Miestami som sa cítila ako na módnej prehliadke, bolo to naozaj fascinujúce.

Samotné predstavenie – naozaj zážitok nad zážitkami… Scéna nádherná, orchester úžasný (po každej prestávke pri príchode dirigenta sa z hľadiska ozývalo hlasné „Maestro bravo!!!“ ), speváci famózni. Účinkujúcich bolo nesmierne veľa, kulisy boli nádherne farebné, výkony skvelé…. A toto celé vsadené do historickej arény v centre Verony… ešte teraz, keď to píšem, mám na celom tele zimomriavky…. Kým to nezažijete, neviete si to predstaviť…. Po predstavení, ktoré začalo o 21,00 a skončilo o 00,30 ráno sme sa po preplnenom a žijúcom centre Verony plní dojmov a zážitkov vracali späť do nášho prechodného domova…. A mne už len zostáva povedať:

ĎAKUJEM ZA TENTO ÚŽASNÝ ZÁŽITOK!!!

Pozor – dôležitá informácia. V prípade nepriaznivého počasia je to komplikované. Na stránke arény sa dočítate, na čo máte právo v prípade zrušenia predstavenia, kedy sa predstavenie ruší, ako to celé prebieha…. Priznám sa, nám sa dosť dlho javilo, že bude počas predstavenia pršať, dokonca ľudia sediaci okolo nás už boli oblečení preventívne v pršiplášťoch, nakoniec to ale dopadlo nad očakávanie, obloha sa vyjasnila a počasie počas predstavenia bolo skvelé…. A aj za to ďakujem 🙂4 thoughts on “Zážitok, na ktorý sa nezabúda – opera vo Verone”

 • miesto krásne…bola som tam s tebou, takže viem, že toto koloseum má nádhernú atmošku..a určite aj opera …
  Ja som nikdy predtým nebola na opere, až …. toto leto v amfiku na Bedároch…Čakala som, čo to so mnou urobí…
  Pravdu povediac….len tá jedna známa skladba ma uchvátila, ale inak…asi nie som typ na operu…
  Takže môj záver….operu vyhľadávať nebudem….čo ale neznamená, že nechápem a nerozumiem nadšeniu, ktoré
  celé predstavenie v tebe vyvolalo….Takže WOW -za nápad, uskutočnenie, atmosféru a zážitok….

  • Vieš, ani ja nie som veľkou fanúšičkou žánru opera 🙂 Toto bola moja druhá opera v živote a prvú som zažila ešte počas vysokej školy, takže už dosť dávno…. 🙂 Môj názor je, že je to vždy kombinácia viacerých okolností – miesto, čas, nálada, ale hlavne – spoločnosť…. 🙂 a moja spoločnosť vo Verone za to stála 🙂 a ten zážitok za to stál a hocikedy si ho rada zopakujem – kľudne aj na operu…

  • No počuj – nedávno vo Verone v Aréne mal koncert Eros… tak to musel byť mega zážitok 🙂 Tak ako keď sme spolu boli v O2 Aréne v Prahe na jeho koncerte…. bolo to super, ďakujem ti, že si mi to umožnila 🙂 a mimochodom – práve som zistila, že Wizz Air pridal lety v budúcej sezóne z Krakowa aj do Verony – takže – máme možnosť si zaletieť na skvelú akciu za krátky čas… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *